Niespłacanie kredytu przez dorosłego syna

• Autor: Łukasz Poczyński

Syn ma 21 lat, jest zameldowany w moim mieszkaniu. Nie spłaca zaciągniętych kredytów. Czy będę musiał pokryć jego długi? Jak mogę tego uniknąć?

Niespłacanie kredytu przez dorosłego syna

Czy rodzice odpowiadają za długi zaciągnięte przez ich pełnoletnie dzieci?

Co do zasady rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez ich pełnoletnie dzieci.

Pana syn jest osobą pełnoletnią, ma więc pełną zdolność do czynności prawnych. Może zatem sam zaciągać zobowiązania, np. brać kredyty, zawierać umowy z operatorem sieci komórkowej. Za zaciągnięte zobowiązania odpowiada swoim majątkiem.

W opisywanej przez Pana sytuacji należy jednak szczegółowo rozważyć problem windykacji i egzekucji długów Pana syna. Do windykacji i egzekucji długów może dojść np. gdy syn przestałby spłacać raty kredytów.

Czy komornik może przyjść do mieszkania rodziców dłużnika?

Zakładając, że Pana syn zamieszkuje u Państwa w domu, istnieje możliwość, że w razie niewyegzekwowania długów w inny sposób mogą być Państwo narażeni na wizytę przedstawiciela firmy windykacyjnej lub komornika. Wymeldowanie syna nie rozwiąże problemu, ponieważ jego wierzyciele będą się zgłaszać pod adres jego zamieszkania, który podał, zawierając z nimi umowę. Dopiero gdyby nie mieszał pod tym adresem, a Państwo podaliby jego nowe miejsce zamieszkania, ewentualna egzekucja lub windykacja długów byłaby prowadzona pod jego nowym adresem.

Egzekucja długów przez komornika i przez firmy windykacyjne

Warto jednak podkreślić, że przepisy obowiązującego prawa rozróżniają sytuację egzekucji długów przez komornika i przez firmy windykacyjne. Komornik jest przedstawicielem systemu sądowego, urzędnikiem państwowym, którego zadaniem jest ściągnięcie długu; ma również szerokie uprawnienia wynikające z przepisów prawa do egzekwowania długów. Natomiast firmy windykacyjne to zakłady prywatne, które mają bardzo ograniczone możliwości działania. Należy wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przedstawiciele firm windykacyjnych nie mają żadnego prawa do wejścia do mieszkania dłużnika bez jego zgody.

Odpowiedzialność za długi spadkodawcy

Odpowiedzialność za długi syna wchodzi w rachubę w razie jego śmierci.

Spadkobierca co do zasady odpowiada bowiem za długi spadkodawcy. Może się jednak bronić częściowo przed tą odpowiedzialnością, składając w sądzie albo u notariusza oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy odpowiada tylko do wartości spadku. Nie obciążają go już długi przewyższające jego wartość.

Oświadczenie takie spadkobierca musi złożyć koniecznie w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania, tj. od śmierci spadkodawcy albo od ogłoszenia testamentu.

Może też w tym terminie spadek odrzucić, ale wtedy scheda z długami przechodzi na innego spadkobiercę czy spadkobierców.