Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niespłacanie kredytu przez dorosłego syna

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 12.08.2010

Syn ma 21 lat, jest zameldowany w moim mieszkaniu. Nie spłaca zaciągniętych kredytów. Czy będę musiał pokryć jego długi? Jak mogę tego uniknąć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady rodzice nie odpowiadają za długi zaciągnięte przez ich pełnoletnie dzieci.

 

Pana syn jest osobą pełnoletnią, ma więc pełną zdolność do czynności prawnych. Może zatem sam zaciągać zobowiązania, np. brać kredyty, zawierać umowy z operatorem sieci komórkowej. Za zaciągnięte zobowiązania odpowiada swoim majątkiem.

 

W opisywanej przez Pana sytuacji należy jednak szczegółowo rozważyć problem windykacji i egzekucji długów Pana syna. Do windykacji i egzekucji długów może dojść np. gdy syn przestałby spłacać raty kredytów.

 

Zakładając, że Pana syn zamieszkuje u Państwa w domu, istnieje możliwość, że w razie niewyegzekwowania długów w inny sposób mogą być Państwo narażeni na wizytę przedstawiciela firmy windykacyjnej lub komornika. Wymeldowanie syna nie rozwiąże problemu, ponieważ jego wierzyciele będą się zgłaszać pod adres jego zamieszkania, który podał, zawierając z nimi umowę. Dopiero gdyby nie mieszał pod tym adresem, a Państwo podaliby jego nowe miejsce zamieszkania, ewentualna egzekucja lub windykacja długów byłaby prowadzona pod jego nowym adresem.

 

Warto jednak podkreślić, że przepisy obowiązującego prawa rozróżniają sytuację egzekucji długów przez komornika i przez firmy windykacyjne. Komornik jest przedstawicielem systemu sądowego, urzędnikiem państwowym, którego zadaniem jest ściągnięcie długu; ma również szerokie uprawnienia wynikające z przepisów prawa do egzekwowania długów. Natomiast firmy windykacyjne to zakłady prywatne, które mają bardzo ograniczone możliwości działania. Należy wiedzieć, że zgodnie z obowiązującymi przepisami przedstawiciele firm windykacyjnych nie mają żadnego prawa do wejścia do mieszkania dłużnika bez jego zgody.

 

Odpowiedzialność za długi syna wchodzi w rachubę w razie jego śmierci.

 

Spadkobierca co do zasady odpowiada bowiem za długi spadkodawcy. Może się jednak bronić częściowo przed tą odpowiedzialnością, składając w sądzie albo u notariusza oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Wtedy odpowiada tylko do wartości spadku. Nie obciążają go już długi przewyższające jego wartość.

 

Oświadczenie takie spadkobierca musi złożyć koniecznie w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o tytule swego powołania, tj. od śmierci spadkodawcy albo od ogłoszenia testamentu.

 

Może też w tym terminie spadek odrzucić, ale wtedy scheda z długami przechodzi na innego spadkobiercę czy spadkobierców.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 + pięć =

»Podobne materiały

Czy muszę spłacać długi dorosłej córki?

Dorosła córka wyemigrowała z kraju kilka lat temu. Wymeldowała się z naszego mieszkania, w którym mieszkała przed wyjazdem. Okazało się, że zaciągnęła kredyt, będąc jeszcze w Polsce. Listy od wierzycieli odsyłamy nieotwarte z adnotacją, że adresat nie mieszka już pod tym adresem. Czy musimy spłacać

 

Jak zacząć spłacać niespłacane kredyty?

Od ponad 3 lat nie spłacam kredytów. Pracuję teraz w Anglii, mam stałą pracę i chciałbym zacząć spłacać zadłużenie. Niestety nawet nie wiem, jaką kwotę jestem winny ani czy toczą się w mojej sprawie jakieś postępowania. Bardzo denerwuję się tą sytuacją, ale nie wiem, jak sobie z nią poradzić. O

 

Niespłacone chwilówki - zawyżenie dochodu w celu uzyskania pożyczki

Moja matka wzięła kilka pożyczek – tzw. chwilówek – na znaczną kwotę, a ponieważ straciła pracę, nie może regularnie płacić rat. Z pewnością niedługo z powodu niespłaconych „chwilówek” zaczną ją nękać windykatorzy, a później – sąd i komornicy. Dodatkowy problem pol

 

Nękanie przez windykatora

Moja matka ma dość duży dług, który został sprzedany firmie windykacyjnej. Utrzymuje się z niewielkiej renty, stara się jednak spłacać go regularnie – w zależności od swoich możliwości wpłaca raz większe, raz mniejsze sumy, często ja także płacę w jej imieniu. Mimo to jest nękana przez windyka

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »