

Czy rachunki za wodę sprzed kilku lat są przedawnione?• Opublikowano: 26-10-2014 • Autor: Radca prawny Hanna Żurowska |
Otrzymałam rachunki za wodę z roku 2008 i 2009 w 2012 r. Czy są już przedawnione? |
![]() |
Czy należności za usługi zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków ulegają przedawnieniu?Zgodnie z ogólną regułą Kodeksu cywilnego wyrażoną w art. 118, „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat 10, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 3 lata”.
Ustawa o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków wprowadziła w art. 6 nazwę umowy o świadczenie usług zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, określając ją jako umowę o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków.
Powyższa umowa jest typową umową świadczenia usług. Zgodnie z art. 750 Kodekcu cywilnego „do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu”. Wprawdzie umowa o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzanie ścieków jest regulowana odrębnymi przepisami, to jednak regulacja ta nie jest zupełna i należy tutaj stosować odpowiednio przepisy . Stosując do przedmiotowej umowy odpowiednio przepis art. 751 (przedawnienie roszczeń o wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia), można uznać, że należności za usługi zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków przedawniają się z upływem 2 lat. Termin przedawnienia roszczeń okresowychZgodnie z treścią tego przepisu skrócony, dwuletni, termin przedawnienia roszczeń obejmuje, roszczenia o wynagrodzenie, o zwrot wydatków, o ile roszczenia te przysługują osobom (tzn. przyjmującym zlecenie), które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju albo jeżeli są to roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki i jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.
Nawet jeśli z umowy wynika, że usługi te rozliczane są okresowo, to zastosowanie będzie miał tutaj 2-letni termin przedawnienia. Przepis art. 118 (przewidujący 3-letni termin przedawnienia świadczeń okresowych) jest przepisem ogólnym. Przepisem szczególnym do przywołanego art. 118 jest art. 751 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z zasadą, iż przepis szczególny uchyla przepis ogólny, do okresowych świadczeń wynikających z umowy o zaopatrzenie w wodę lub odprowadzenie ścieków będzie miał zastosowanie przepis szczególny art. 751 .
Zatem roszczenia wynikające z rachunków z 2008 i 2009 roku przedawniły się na podstawie art. 751 Kodeksu cywilnego. PrzykładyPan Michał w 2025 roku otrzymał wezwanie do zapłaty za wodę, której zużycie miało miejsce w 2021 roku. Zdziwiony, sprawdził daty i dowiedział się, że minęły już ponad dwa lata od terminu płatności, dlatego mógł skutecznie powołać się na przedawnienie roszczenia.
Pani Anna w 2024 roku dostała faktury za wodę z 2020 roku. Myśląc, że musi je opłacić, uiściła należność. Dopiero później, konsultując się z prawnikiem, dowiedziała się, że należność była już przedawniona i gdyby nie zapłaciła dobrowolnie, dostawca usług nie mógłby jej zmusić do uregulowania rachunku.
Pan Tomasz prowadzący małą kawiarnię w 2025 roku został pozwany o niezapłacone rachunki za wodę z 2021 roku. W sądzie powołał się na dwuletni termin przedawnienia wynikający z przepisów kodeksu cywilnego i wygrał sprawę, ponieważ roszczenie dostawcy było już przedawnione. PodsumowaniePrzedawnienie należności za wodę i odprowadzanie ścieków następuje po upływie dwóch lat od daty wymagalności roszczenia. Wynika to z przepisów kodeksu cywilnego, które przewidują krótszy termin przedawnienia dla świadczeń związanych z działalnością gospodarczą. Oznacza to, że jeśli dostawca usług nie podejmie skutecznych działań w tym czasie, zobowiązany może uchylić się od zapłaty. W praktyce warto więc zawsze sprawdzać daty rachunków i świadomie korzystać z przysługującego prawa do podniesienia zarzutu przedawnienia. Oferta porad prawnychJeśli masz wątpliwości co do przedawnienia rachunków lub potrzebujesz pomocy w sporze z dostawcą usług, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Szybko i wygodnie otrzymasz fachową opinię prawną, odpowiedź na swoje pytania oraz pomoc w przygotowaniu odpowiednich pism. Skontaktuj się z nami, aby skutecznie bronić swoich praw. Źródła:1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Hanna Żurowska Radca prawny od 1994 r., mediator, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego i nowych technologii. Zajmuje się sporządzaniem regulaminów sprzedaży przez internet, polityk prywatności oraz umów z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego. Udziela także porad prawnych z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, prawa pracy oraz prawa handlowego i gospodarczego, jak również windykacji należności. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale