Co zrobić aby móc budować na działce leśnej?

• Autor: Aleksandra Jocz

Kupiłam działkę leśną 800m2 w ewidencji gruntów opisaną jako LsV z warunkami zabudowy z 2009 roku dla zabudowy rekreacyjnej. Nadleśnictwo mówi mi, że mam ją przekwalifikować na budowlaną i wystąpić o decyzję o odlesieniu działki. W decyzji odpowiedzą, czy godzą się na odlesienie. Sugerują, że jeśli nie były WZZ uzgadniane z Lasami Państwowymi, to mogą wystąpić o unieważnienie WZ. WZ były uzgadniane ze starostą powiatu w sprawie ochrony gruntów leśnych i rolnych i z RDOŚ. Był to rok 2009. Co mam teraz robić, aby móc budować na tej działce leśnej?

Co zrobić aby móc budować na działce leśnej?

Procedura odlesienia gruntów leśnych

Grunty leśne podlegają (razem z gruntami rolnymi) szczególnej ochronie w oparciu o ustawę o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Zgodnie z tą regulacją, aby możliwe było wykorzystanie gruntu leśnego na cele nieleśne (np. pod budowę domu całorocznego lub domu rekreacyjnego), wymagane jest podjęcie procedury odlesienia, czyli zmiany przeznaczenia gruntu na cele nieleśne, a następnie wyłączenia gruntu z produkcji leśnej.

Działka do odlesienia – warunki zabudowy

Ten pierwszy krok, tj. zgoda na przeznaczenie gruntu na cele nieleśne, musiał być w przypadku Pani działki już poczyniony, skoro dla działki zostały ustalone WZ (warunki zabudowy), chyba że wydanie WZ nastąpiło z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Zgodnie z art. 7 ust 2 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych przeznaczenie na cele nieleśne gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa – wymaga uzyskania zgody Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa lub upoważnionej przez niego osoby, a pozostałych gruntów leśnych – wymaga uzyskania zgody marszałka województwa wyrażanej po uzyskaniu opinii izby rolniczej.

Zgodnie z ust. 3 wspomnianego przepisu wyrażenie zgody, o której mowa powyżej, następuje na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Do wniosku dotyczącego gruntów leśnych stanowiących własność Skarbu Państwa wójt (burmistrz, prezydent miasta) dołącza opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, a w odniesieniu do gruntów parków narodowych – opinię dyrektora parku.

A zatem prawdą jest, o ile grunt stanowił własność Skarbu Państwa, że wójt do tego wniosku powinien dołączyć opinię dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych. Jeśli grunt ten nie stanowił własności Skarbu Państwa, tylko wchodził zgodnie z ustawą w zakres pozostałych gruntów leśnych – wówczas taka zgoda nie była potrzebna.

Gdyby jednak okazało się, że opinia dyrektora była wymagana, ale nie została dołączona do wniosku to rzeczywiście teoretycznie Lasy Państwowe mogłyby wystąpić z wnioskiem o unieważnienie decyzji, jako wydanej z naruszeniem trybu. Proszę sprawdzić wszystkie dokumenty (udać się w tym celu do urzędu, który wydał WZ). Jeśli takie WZ zostanie unieważnione będzie musiała Pani przejść całą procedurę od początku tj. zawnioskować o zmianę przeznaczenia gruntu na cele nieleśne i wydanie WZ.

Zgoda na zabudowę rekreacyjną

Odnosząc się z kolei do kwestii odtleniania działki, to jak już wspomniałam powyżej, nie musi już Pani występować o zgodę na zmianę przeznaczenia na cele nieleśne – gdyż skoro dla działki zostały wydane WZ przewidujące zabudowę rekreacyjną, to taka zgoda musiała już zostać udzielona.

Wyłączenie gruntu z produkcji leśnej

Aby wybudować domek na działce i otrzymać pozwolenie na budowę, musi Pani podjąć natomiast drugi krok, jakim jest wyłączenie gruntu z produkcji leśnej – wynika to z treści art. 11 ust 1 i 4 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Zgodnie zaś z art. 12 ust. 1 ustawy osoba, która uzyskała zezwolenie na wyłączenie gruntów z produkcji, jest obowiązana uiścić należność i opłaty roczne, a w odniesieniu do gruntów leśnych – także jednorazowe odszkodowanie w razie dokonania przedwczesnego wyrębu drzewostanu. Obowiązek taki powstaje od dnia faktycznego wyłączenia gruntów z produkcji.

Z kolei art. 12a ustawy stanowi, że obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych, a w odniesieniu do gruntów leśnych również jednorazowego odszkodowania, o którym mowa w art. 12 ust. 1, nie dotyczy wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej lub leśnej na cele budownictwa mieszkaniowego: do 0,05 ha w przypadku budynku jednorodzinnego.