.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Czy komornik może wysłać wezwania do zapłaty do matki dłużnika?

• Opublikowano: 26-07-2022 • Autor: Radca prawny Wioletta Dyl

Mój syn jest po rozwodzie, z powodu chorób stracił możliwość zarobkowania i nie może płacić byłej żonie. Ona zwróciła się do komornika o egzekucję tych pieniędzy. Jednak komornik nie mógł wysłać skutecznie wezwania do spłaty, bo syn nie przebywa pod adresem zameldowania. Dlatego zapewne z moją byłą synową wymyślili, że wezwanie do zapłaty wyślą do mnie, matki dłużnika, abym ja przekazała je synowi albo mu wysłała. Ja nie znam aktualnego adresu syna, a kontakt z nim jest utrudniony, czy mogę nie odbierać takiej korespondencji? Jak się mam zachować w tej sytuacji? Czy prawo zmusza mnie – matkę, abym pomagała komornikowi w ustaleniu adresu mojego syna? I ostatnie pytanie – czy za brak kontaktu z komornikiem synowi coś grozi?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy komornik może wysłać wezwania do zapłaty do matki dłużnika?

Zasady doręczania pism procesowych przez komornika

Jak należy przypuszczać, komornik nie zna adresu zamieszkania Pani syna, stąd też zwrócił się do Pani. Zgodnie z art. 1391 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):

 

„Jeżeli pozwany, pomimo powtórzenia zawiadomienia zgodnie z art. 139 § 1 K.p.c. zdanie drugie, nie odebrał pozwu lub innego pisma procesowego wywołującego potrzebę podjęcia obrony jego praw, a w sprawie nie doręczono mu wcześniej żadnego pisma w sposób przewidziany w artykułach poprzedzających i nie ma zastosowania art. 139 § 2-31 lub inny przepis szczególny przewidujący skutek doręczenia, przewodniczący zawiadamia o tym powoda, przesyłając mu przy tym odpis pisma dla pozwanego i zobowiązując do doręczenia tego pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika.

§ 2. Powód w terminie dwóch miesięcy od dnia doręczenia mu zobowiązania, o którym mowa w § 1, składa do akt potwierdzenie doręczenia pisma pozwanemu za pośrednictwem komornika albo zwraca pismo i wskazuje aktualny adres pozwanego lub dowód, że pozwany przebywa pod adresem wskazanym w pozwie. Po bezskutecznym upływie terminu stosuje się przepis art. 177 § 1 pkt 6.”

 

Czy komornik może żądać od członków rodziny informacji, gdzie przebywa dłużnik?

Przepisy art. 31 ust. 2-5 ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 771 z późn. zm.) normują sytuacje, w których komornik nie zastał adresata przy próbie doręczenia. W takim przypadku komornik musi ustalić, czy adresat zamieszkuje pod wskazanym adresem. W tym celu komornik może żądać niezbędnych informacji od podmiotów wymienionych w art. 761 § 11 pkt 13 K.p.c., tj. wyłącznie od instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu. W praktyce oznacza to konieczność pozyskania informacji od osób przebywających pod adresem, pod którym ma nastąpić doręczenie, sąsiadów albo innych osób, które według pozyskanych już informacji mogą posiadać wiedzę na temat miejsca zamieszkania adresata (np. członkowie rodziny adresata zamieszkujący w tej samej miejscowości). Wydaje się, że ustalenia te komornik powinien poczynić w trakcie próby doręczenia pisma, ale nie może zostawić tego pisma ani Pani, ani żadnej innej osobie poza Pani synem, zatem w żadnym wypadku nie powinna Pani takiego pisma przyjmować.

 

Gdy komornik się z Panią skontaktuje, proszę wskazać, iż nie ma kontaktu z synem ani nie zna jego obecnego adresu zamieszkania. Komornik musi samodzielnie jego adres ustalić. Póki go nie zna, Pani synowi nie grożą sankcje za brak kontaktu, ponieważ nie mógł odebrać zawiadomienia.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Wioletta Dyl

Radca prawny, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Udziela porad prawnych z zakresu prawa autorskiego, nowych technologii, ochrony danych osobowych, a także prawa konkurencji, podatkowego i pracy. Zajmuje się również sporządzaniem regulaminów oraz umów, szczególnie z zakresu e-biznesu i prawa informatycznego, które jest jej pasją. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie prawne, obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć plus IV =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu