Mamy 8752 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Projektowanie i sprzedaż biżuterii - forma opodatkowania działalności

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 27.02.2018

Potrzebuję porady na temat działalności gospodarczej zajmującej się projektowaniem oraz sprzedażą biżuterii (srebro, złoto, diamenty, kamienie naturalne) głownie za granicę. Jaka jest najlepsza forma opodatkowania (obecnie jest na zasadach ogólnych)? Czy potrzebna jest kasa fiskalna (sprzedaż dla firm oraz osób prywatnych)? VAT w Europie i poza nią – kiedy 0% i jakie są wymogi? Jak wygląda sytuacja co do projektu 3D, a jak co do gotowego produktu? Sprzedaż jest prowadzona przez sklep on-line. Chcę pozwolić firmie z USA sprzedawać produkty w moim sklepie, czy jest to możliwe i jakie będą wymogi co do VAT-u i podatku?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

W zakresie podatku dochodowego sprzedaż biżuterii może zostać opodatkowana na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego lub w formie ryczałtu od przychodów. W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosi 18%, chyba że dochód w ciągu roku przekroczy 85 528 zł, wtedy stawka podatku wzrasta do 32%. W przypadku podatku liniowego podatek jest stały i zawsze wynosi 19%. Minusem wyboru podatku liniowego jest to, że przy tej formie nie można korzystać z odliczeń od podatku (ulga internetowa, ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna itp.) Rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg skali podatkowej dokonuje się na formularzu PIT-36. Natomiast rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg podatku liniowego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

 

W zakresie ryczałtu wskazać należy, że stawka podatku od przychodów z działalności wytwórczej wynosi 5,5%. Pragnę jednak zauważyć, że powyższy podatek płaci się od przychodu. Oznacza to, że podatnik nie ma możliwości uwzględnienia w rozliczeniu podatkowym żadnych kosztów podatkowych.

 

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która forma opodatkowania jest najbardziej opłacalna, bowiem każdy przypadek należy interpretować w sposób indywidualny. Dużo zależy od specyfiki prowadzonej działalności oraz przewidywanego poziomu osiągniętych dochodów. Jeżeli bowiem podatnik przewiduje, że w danym roku podatkowym może przekroczyć dochód powyżej 85 528 zł, to warto przejść na podatek liniowy aby zmniejszyć stawkę podatku z 32% na 19%. W przypadku gdy w ramach prowadzonej działalności podatnik nie ponosi kosztów podatkowych, warto rozważyć wybór formy ryczałtowej.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Projektowanie i sprzedaż biżuterii - forma opodatkowania działalności

 

Podatnik prowadzący sprzedaż wyrobów jubilerskich ma obowiązek założenia kasy fiskalnej i wydawania paragonów w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Jeżeli sprzedaż biżuterii dokonywana jest na rzecz innych przedsiębiorców, jest Pani zobowiązana wystawić fakturę, a nie paragon.

 

Sprzedaż biżuterii na terytorium kraju podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. W przypadku sprzedaży towarów dla podmiotów z innego kraju UE mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, która może korzystać ze stawki VAT 0%. Aby móc skorzystać z „zerowej” stawki VAT, podatnik musi posiadać dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone na terytorium innego państwa UE. Mało tego, musi je uzyskać przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej. Za wspomniane dowody ustawodawca uznaje się w szczególności dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) czy specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.


Na marginesie pragnę wskazać, że podatnik sprzedający towar na terytorium UE ma dodatkowy obowiązek w postaci składania informacji podsumowującej. Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne.

 

Natomiast w przypadku dostawy towaru poza terytorium UE mamy do czynienia z eksportem towarów który również może korzystać ze stawki VAT 0%. Aby móc skorzystać z „zerowej” stawki VAT, podatnik musi posiadać dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium. Przeważnie jest to dokument potwierdzający odprawę celną IE-599.


Inaczej ma się sytuacja w przypadku sprzedaży projektów 3D. Projekt graficzny stanowi bowiem prawo majątkowe. Zgodnie z ustawą VAT przeniesienie praw majątkowych jest uznawane za odpłatne świadczenie usług. W przypadku sprzedaży grafiki na rzecz podmiotu zagranicznego mamy do czynienia z tzw. importem usług. W takim przypadku podatek VAT opłaca nabywca grafiki natomiast Pani wystawia fakturę bez kwoty podatku VAT natomiast z zastrzeżeniem w umowie „odwrotne obciążenie”.

 

Sprzedaż grafiki na terytorium Polski stanowi odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu stawką VAT 8%.


Zgodnie z wyrokami sądowi udostępnienie strony internetowej należy kwalifikować jako dochód podobny do umowy najmu (zob. przykładowo wyrok NSA z 9 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1548/10, wyrok NSA z 19 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2485/10, wyrok NSA z 27 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1305/11). Najem na gruncie VAT kwalifikowany jest jako odpłatne świadczenie usług. W rezultacie w przypadku udostępnienie strony internetowej podatnikowi z USA mamy po raz kolejny do czynienia z importem usług. Oznacza to, że podatek VAT od usługi najmu opłaca podmiot z USA. Pani wystawia fakturę bez kwoty podatku VAT natomiast z zastrzeżeniem w treści „odwrotne obciążenie”. W zakresie podatku dochodowego przychód z najmu należy kwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

 

Dodam, że również opisane powyżej usługi należy wykazać w miesięcznej informacji podsumowującej, o której wspominałem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć - sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Klasyfikacja usług kominiarskich

Jakim numerem klasyfikacyjnym są objęte usługi kominiarskie z zakresu czyszczenia przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych, a jakim usługi z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności przewodów kominowych wentylacyjnych, dymowych i spalinowych? Jakim podatkiem VAT powinny być objęte usługi z zakresu czyszczenia przewodów kominowych w budynkach mieszkalnych, a jakim z zakresu przeglądu stanu technicznego, sprawności (również w budynkach mieszkalnych)?

Stawka VAT do towaru o kodzie PKWiU 15.51.20-70.20

Jaką stawkę VAT stosujemy do towaru o kodzie PKWiU 15.51.20-70.20?

Wydruk paragonu przy sprzedaży internetowej

Moja firma prowadzi sprzedaż internetową. Kiedy powinien być wydrukowany paragon: przy tzw. pobraniu, przy wpłacie na konto przed wysyłką, czy też przy zapłacie za pośrednictwem serwisu aukcyjnego? Czy możliwe jest drukowanie paragonu w dniu wysyłki?

Zapytaj prawnika

wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »