Projektowanie i sprzedaż biżuterii - forma opodatkowania działalności

• Autor: Marcin Sądej

Potrzebuję porady na temat działalności gospodarczej zajmującej się projektowaniem oraz sprzedażą biżuterii (srebro, złoto, diamenty, kamienie naturalne) głownie za granicę. Jaka jest najlepsza forma opodatkowania (obecnie jest na zasadach ogólnych)? Czy potrzebna jest kasa fiskalna (sprzedaż dla firm oraz osób prywatnych)? VAT w Europie i poza nią – kiedy 0% i jakie są wymogi? Jak wygląda sytuacja co do projektu 3D, a jak co do gotowego produktu? Sprzedaż jest prowadzona przez sklep on-line. Chcę pozwolić firmie z USA sprzedawać produkty w moim sklepie, czy jest to możliwe i jakie będą wymogi co do VAT-u i podatku?

Projektowanie i sprzedaż biżuterii - forma opodatkowania działalności

Fot. Fotolia

Wyrób i sprzedaż biżuterii - jaką formę opodatkowania wybrać?

W zakresie podatku dochodowego sprzedaż biżuterii może zostać opodatkowana na zasadach ogólnych, w formie podatku liniowego lub w formie ryczałtu od przychodów. W przypadku skali podatkowej stawka podatku wynosi 18%, chyba że dochód w ciągu roku przekroczy 85 528 zł, wtedy stawka podatku wzrasta do 32%. W przypadku podatku liniowego podatek jest stały i zawsze wynosi 19%. Minusem wyboru podatku liniowego jest to, że przy tej formie nie można korzystać z odliczeń od podatku (ulga internetowa, ulga na dzieci, ulga rehabilitacyjna itp.) Rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg skali podatkowej dokonuje się na formularzu PIT-36. Natomiast rozliczenia podatku z działalności gospodarczej wg podatku liniowego dokonuje się na formularzu PIT-36L.

W zakresie ryczałtu wskazać należy, że stawka podatku od przychodów z działalności wytwórczej wynosi 5,5%. Pragnę jednak zauważyć, że powyższy podatek płaci się od przychodu. Oznacza to, że podatnik nie ma możliwości uwzględnienia w rozliczeniu podatkowym żadnych kosztów podatkowych.

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która forma opodatkowania jest najbardziej opłacalna, bowiem każdy przypadek należy interpretować w sposób indywidualny. Dużo zależy od specyfiki prowadzonej działalności oraz przewidywanego poziomu osiągniętych dochodów. Jeżeli bowiem podatnik przewiduje, że w danym roku podatkowym może przekroczyć dochód powyżej 85 528 zł, to warto przejść na podatek liniowy aby zmniejszyć stawkę podatku z 32% na 19%. W przypadku gdy w ramach prowadzonej działalności podatnik nie ponosi kosztów podatkowych, warto rozważyć wybór formy ryczałtowej.

Czy przy sprzedaży biżuterii jest obowiązek założenia kasy fiskalnej?

Podatnik prowadzący sprzedaż wyrobów jubilerskich ma obowiązek założenia kasy fiskalnej i wydawania paragonów w przypadku dokonywania sprzedaży na rzecz osób fizycznych. Jeżeli sprzedaż biżuterii dokonywana jest na rzecz innych przedsiębiorców, jest Pani zobowiązana wystawić fakturę, a nie paragon.

Sprzedaż biżuterii na terenie kraju a podatek VAT

Sprzedaż biżuterii na terytorium kraju podlega opodatkowaniu stawką VAT 23%. W przypadku sprzedaży towarów dla podmiotów z innego kraju UE mamy do czynienia z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, która może korzystać ze stawki VAT 0%. Aby móc skorzystać z „zerowej” stawki VAT, podatnik musi posiadać dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium Polski i dostarczone na terytorium innego państwa UE. Mało tego, musi je uzyskać przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej. Za wspomniane dowody ustawodawca uznaje się w szczególności dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) czy specyfikację poszczególnych sztuk ładunku.

Na marginesie pragnę wskazać, że podatnik sprzedający towar na terytorium UE ma dodatkowy obowiązek w postaci składania informacji podsumowującej. Informacje podsumowujące składa się za okresy miesięczne.

Dostawa biżuterii poza terytorium Unii Europejskiej

Natomiast w przypadku dostawy towaru poza terytorium UE mamy do czynienia z eksportem towarów który również może korzystać ze stawki VAT 0%. Aby móc skorzystać z „zerowej” stawki VAT, podatnik musi posiadać dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium. Przeważnie jest to dokument potwierdzający odprawę celną IE-599.

Inaczej ma się sytuacja w przypadku sprzedaży projektów 3D. Projekt graficzny stanowi bowiem prawo majątkowe. Zgodnie z ustawą VAT przeniesienie praw majątkowych jest uznawane za odpłatne świadczenie usług. W przypadku sprzedaży grafiki na rzecz podmiotu zagranicznego mamy do czynienia z tzw. importem usług. W takim przypadku podatek VAT opłaca nabywca grafiki natomiast Pani wystawia fakturę bez kwoty podatku VAT natomiast z zastrzeżeniem w umowie „odwrotne obciążenie”.

Sprzedaż grafiki na terytorium Polski i udostępnianie strony internetowej podmiotowi z USA

Sprzedaż grafiki na terytorium Polski stanowi odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu stawką VAT 8%.

Zgodnie z wyrokami sądowi udostępnienie strony internetowej należy kwalifikować jako dochód podobny do umowy najmu (zob. przykładowo wyrok NSA z 9 marca 2012 r., sygn. akt II FSK 1548/10, wyrok NSA z 19 czerwca 2012 r., sygn. akt II FSK 2485/10, wyrok NSA z 27 lutego 2013 r., sygn. akt II FSK 1305/11). Najem na gruncie VAT kwalifikowany jest jako odpłatne świadczenie usług. W rezultacie w przypadku udostępnienie strony internetowej podatnikowi z USA mamy po raz kolejny do czynienia z importem usług. Oznacza to, że podatek VAT od usługi najmu opłaca podmiot z USA. Pani wystawia fakturę bez kwoty podatku VAT natomiast z zastrzeżeniem w treści „odwrotne obciążenie”. W zakresie podatku dochodowego przychód z najmu należy kwalifikować jako przychód z działalności gospodarczej na zasadach ogólnych.

Dodam, że również opisane powyżej usługi należy wykazać w miesięcznej informacji podsumowującej, o której wspominałem.