.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Cofnięcie wniosku o podział masy spadkowej

• Autor: Monika Cieszyńska

Postanowiłam wycofać wniosek o podział masy spadkowej. Złożyłam odpowiednie pismo. Czy w takiej sytuacji powinnam otrzymać z sądu zawiadomienie o umorzeniu postępowania?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Cofnięcie wniosku o podział masy spadkowej

Cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania 

Postępowanie przed sądem cywilnym toczy się w trybie procesu albo postępowania nieprocesowego. Postępowanie nieprocesowe regulują przepisy szczególne, jednak w sprawach nieuregulowanych – poprzez art. 13 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – stosuje się przepisy o procesie.

Postępowanie o dział spadku toczy się w trybie nieprocesowym.

Wniosek o podział spadku może być cofnięty na warunkach określonych w art. 512 § 1 i § 2 K.p.c. Jak podaje ww. przepis:

 

„Art. 512. § 1. Po rozpoczęciu posiedzenia albo po złożeniu przez któregokolwiek z uczestników oświadczenia na piśmie cofnięcie wniosku jest skuteczne tylko wtedy, gdy inni uczestnicy nie sprzeciwili się temu w terminie wyznaczonym.

 

§ 2. Cofnięcie wniosku o wszczęcie postępowania jest bezskuteczne w sprawie, której wszczęcie mogło nastąpić z urzędu”.

 

Wniosek może być skutecznie cofnięty do rozpoczęcia posiedzenia, tj. wywołania sprawy, a jeżeli sąd zażądał oświadczeń od uczestników na piśmie, to do czasu złożenia w sądzie (lub nadania listem na poczcie) tego oświadczenia przez pierwszego z uczestników. Później wniosek może być skutecznie cofnięty, ale pod warunkiem, że żaden z uczestników nie wyrazi sprzeciwu.

 

Ponadto sąd powinien w każdym przypadku zbadać, czy cofnięcie wniosku nie jest sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo czy nie zmierza do obejścia prawa (art. 203 § 4 w zw. z art. 13 § 2 K.p.c.). Sąd może bowiem uznać za niedopuszczalne cofnięcie wniosku, gdy okoliczności sprawy wskazują, że czynności są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzają do obejścia prawa.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Postanowienie o umorzeniu postępowania jako orzeczenie kończące postępowanie

W przypadku skutecznego cofnięcia wniosku sąd winien wydać – co do zasady na posiedzeniu niejawnym, tj. bez udziału stron – postanowienie o umorzeniu postępowania (art. 355 § 2 w zw. z art. 13 § 2 K.p.c.).

 

Postanowienie o umorzeniu postępowania wydane na posiedzeniu niejawnym sąd winien doręczyć Pani z urzędu (bez żadnego dodatkowego wniosku) wraz z uzasadnieniem na Pani adres zamieszkania (art. 357 § 2 w zw. z art. 13 § 2 K.p.c.).

 

Jeśli jednak postanowienie o umorzeniu postępowania zapadło na posiedzeniu jawnym, wówczas winna Pani w terminie jednego tygodnia złożyć wniosek o sporządzenie odpisu postanowienia wraz z uzasadnieniem i doręczenie go na swój adres zamieszkania.

 

Warto pamiętać, że postanowienie o umorzeniu postępowania jako orzeczenie kończące postępowanie w sprawie jest zaskarżalne zażaleniem w terminie 7 dni od doręczenia postanowienia wraz z uzasadnieniem. Zażalenie wnosi się do sądu II instancji (sądu okręgowego) za pośrednictwem sądu I instancji (sądu, który wydał postanowienie o umorzeniu).

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Monika Cieszyńska

Radca prawny przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Toruniu, nr wpisu TR-871. Absolwentka prawa Katedry Praw Człowieka na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Specjalizuje się przede wszystkim w prawie rodzinnym i opiekuńczym oraz karnym – udzieliła dotąd porad setkom naszych klientów, w których życie często niesłusznie wtargnęła policja i prokuratura, a wielu rodzinom pomogła rozwiązać burzliwe niekiedy konflikty małżeńskie i opiekuńcze (opieka nad dziećmi, alimenty, widzenia z dziećmi). Posiada licencję zarządcy nieruchomości (nr licencji 20460). W kręgu jej zainteresowań znajdują się również zagadnienia prawa spółdzielczego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu