.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Wycofanie wniosku o ukaranie sprawcy – czy to możliwe?

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 06.03.2012 • Zaktualizowane: 23.02.2021

Byłam uczestnikiem kolizji, jednak sprawca zbiegł z miejsca wypadku. Zapamiętałam numery rejestracyjne samochodu, który prowadził, więc zgłosiłam sprawę na policję. Obecnie dostałam wezwanie jako świadek na rozprawę. Nie chcę długiego sądzenia się, bo poniosłam niewielkie straty. Czy istnieje możliwość wycofania mojego wniosku o ukaranie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wycofanie wniosku o ukaranie sprawcy – czy to możliwe?

Czy można wycofać zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa?

Kolizja drogowa to zdarzenie wywołujące ewentualną odpowiedzialność karną jej uczestników lub jednego z nich.

Policja i prokuratura nie wszczynają postępowania, nie mając wiedzy na temat danej kolizji, jednak po uzyskaniu wiedzy zaczyna się postępowanie i w razie stwierdzenia zaistnienia czynu niedozwolonego, kieruje się do sądu akt oskarżenia o przestępstwo, występek lub wniosek o ukaranie (wykroczenie).

 

Pani złożyła zawiadomienie o przestępstwie i ten krok spowodował, że ruszyła cała machina wymiaru sprawiedliwości.

Czyny niedozwolone wynikające z kolizji drogowych ściągane są z urzędu. A to oznacza, że po złożeniu zawiadomienia o danym czynie niedozwolonym lub możliwości jego zaistnienia nie ma już możliwości spowodowania przez osobę składającą wycofania tego i umorzenia postępowania.

 

Kodeks postępowania karnego nie przewiduje możliwości „wycofania” zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przy przestępstwach (występkach lub wykroczeniach) ściąganych z urzędu.

Kiedy możliwe jest cofnięcie wniosku o ściganie?

Jest to możliwe tylko w przypadku przestępstw ściganych na wniosek, np. gdy kolizja miała miejsce z bliskim członkiem rodziny. Zgodnie z Kodeksem postępowania karnego:

 

„Art. 12. § 1. W sprawach o przestępstwa ścigane na wniosek postępowanie z chwilą złożenia wniosku toczy się z urzędu. Organ ścigania poucza osobę uprawnioną do złożenia wniosku o przysługującym jej uprawnieniu.

 

§ 2. W razie złożenia wniosku o ściganie niektórych tylko sprawców obowiązek ścigania obejmuje również inne osoby, których czyny pozostają w ścisłym związku z czynem osoby wskazanej we wniosku, o czym należy uprzedzić składającego wniosek. Przepisu tego nie stosuje się do najbliższych osoby składającej wniosek.

 

§ 3. Wniosek może być cofnięty w postępowaniu przygotowawczym za zgodą prokuratora, a w postępowaniu sądowym za zgodą sądu – do rozpoczęcia przewodu sądowego na pierwszej rozprawie głównej, chyba że chodzi o przestępstwo określone w art. 197 Kodeksu karnego. Ponowne złożenie wniosku jest niedopuszczalne”.

 

Gdyby to, co się wydarzyło, było ścigane na wniosek, to policja zwróciłaby się do Pani o taki wniosek. Jeżeli nic takiego się nie wydarzyło, oznacza to, że przestępstwo jest ścigane z urzędu.

 

W takiej sytuacji nie jest możliwe uczynienie tego, co Pani by chciała, czyli cofnięcie doniesienia.

 

Konieczny będzie udział w sprawie w charakterze świadka, ewentualnie poszkodowanego.

 

Udział w sprawie nie oznacza sądzenia się Pani z tym kierowcą, ale ponoszenie przez niego odpowiedzialności za spowodowanie wypadku lub zagrożenia w ruchu lądowym.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl