Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Konsekwencje zakup środków poronnych

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 15.08.2017

W kwietniu kupiłam tabletki poronne przez Internet i kontaktowałam się telefonicznie z mojego telefonu, jak je zażyć. Wczoraj byłam przesłuchiwana w charakterze świadka za zakup środków poronnych. Jakie grożą mi konsekwencje? Mam wypis ze szpitala, że miałam poronienie zatrzymane. Czy dostanę znowu jakieś zawiadomienie ponowne w celu dalszych wyjaśnień oraz czy dostanę zawiadomienie, że sprawę zakończono?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Konsekwencje zakup środków poronnych

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sytuacja, jaką Pani opisuje, nie jest łatwa i Pani znalazła się w dość trudnym położeniu. Nie wiem, jakie Pani zeznania złożyła i czy przyznała się Pani do popełnienia czynu. Napisała Pani, że była przesłuchana Pani w charakterze świadka. Należy tutaj wskazać, że zgodnie z art. 183 Kodeksu postępowania karnego świadek ma prawo odmówić odpowiedzi na pytanie, gdy udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Miała więc Pani i będzie Pani miała prawo do odmowy odpowiedzi na takie pytania i nie można z tego tytułu wyciągać wobec Pani konsekwencji. Nie wiem, jak wygląda sprawa, o co Panią pytali i co Pani zeznała, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie Pani przesłuchana ponownie. Proszę pamiętać o tym, co napisałam, podczas następnych zeznań, a także o fakcie, że zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego kto składając zeznanie mające posłużyć za dowód w sądzie lub w innym postępowaniu na mocy ustawy zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Nie dotyczy to już osoby oskarżonej o popełnienie jakiegoś czynu, ale osoba taka po przedstawieniu zarzutów nie składa już zeznań, ale wyjaśnienia.

 

Jeśli sprawa zostanie zakończona, nie musi Pani otrzymać zawiadomienia, jeśli nie przedstawią Pani żadnych zarzutów.

 

Co do konsekwencji prawnych, należy tutaj najpierw odwołać się do przepisów Lodeksu karnego. Otóż zgodnie z art. 152 kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Takiej karze podlega też osoba, która udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy lub ją do tego nakładania. Art. 153 dotyczy przerwania ciąży bez zgody kobiety, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Gdy konsekwencją tego jest śmierć ciężarnej, kara może wynosić 10 lat.

 

Są to jedyne przepisy w Kodeksie karnym dotyczące karalności przerywania ciąży. Jak widać, w żadnym z nich nie ma zapisu przewidującego karalność dla kobiety, która samodzielnie dokonała aborcji. Przewidują ją dla lekarza, dla osoby, która dopomogła (np. kupując dla niej leki), ale nie dla samej kobiety. Istnieje możliwość, że policja chciała sprawdzić, czy Pani nie kupiła tego leku dla kogoś, tym samym dopomagając komuś innemu w dokonaniu tego czynu, co już podlega karze.

 

Również z kupnem tych tabletek sprawa przedstawia się podobnie. W świetle ustawy prawo farmaceutyczne zabronione jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, nie posiadając zezwolenia na dopuszczenie go do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności pozbawienia wolności do lat 2 (art. 124 ustawy Prawo farmaceutyczne). Przepis ten nie przewiduje karalności osoby, która takie leki nabyła. Samo nabycie nielegalnych leków nie jest zabronione. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy leki te zawierają substancje psychotropowe, psychoaktywne, a wówczas zastosowanie będą miały przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

 

Tak więc jeśli nie kupiła Pani tych leków po to, aby nimi handlować, ani też nie podała, czy nie zamierzała podać ich innej osobie, nie powinna Pani ponieść odpowiedzialności karnej. Możliwe, że chodziło właśnie o to, czy Pani zamierzała to komuś podać albo sprzedać. Inna ewentualność jest taka, że chodzi o sprzedawcę i to na niego szukają materiałów dowodowych, a Pani ma rzeczywiście tutaj wystąpić wyłącznie w charakterze świadka. Trudno mi powiedzieć, o którą z tych ewentualności chodzi, nie znając akt, całego kontekstu sprawy ani postępowania policji.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus osiem =

»Podobne materiały

Doprowadzenie świadka siłą do sądu

Dostałem zawiadomienie z sądu na temat doprowadzenia siłą w charakterze świadka. Jak uniknąć doprowadzenia (chciałbym stawić się sam)? Jak ono wygląda? Dodam, że płaciłem już dwukrotnie grzywnę.

Skorzystanie z prawa do odmowy zeznań

Zostałam wezwana do sądu w charakterze świadka. Sprawa toczy się przeciwko mężowi siostry mojego męża. Czy mogę skorzystać z prawa do odmowy zeznań?

Świadek w procesie o oszustwo

Przed trzema laty prowadziłam biuro tłumaczeń. Zlecałam tłumaczenia tekstów otrzymywanych od firm  współpracującym ze mną tłumaczom, głównie drogą elektroniczną. Pewnego razu zleciłam tekst tłumaczowi, który okazał się oszustem. Podszywając się pod francuskie biuro t
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »