Konsekwencje zakupu tabletek poronnych

W kwietniu kupiłam tabletki poronne przez Internet i kontaktowałam się telefonicznie z mojego telefonu, jak zażyć te tabletki. Wczoraj byłam przesłuchiwana w charakterze świadka za zakup środków poronnych. Jakie grożą mi konsekwencje za zakup tych tabletek? Mam wypis ze szpitala, że miałam poronienie zatrzymane. Czy dostanę jakieś zawiadomienie w celu dalszych wyjaśnień oraz czy dostanę zawiadomienie, że sprawę zakończono? Proszę o informacje co mi grozi.

Konsekwencje zakupu tabletek poronnych

Fot. Fotolia

Co grozi kobiecie za zakup tabletek poronnych przez internet?

Sytuacja, jaką Pani opisuje, nie jest łatwa i Pani znalazła się w dość trudnym położeniu. Nie wiem, jakie Pani zeznania złożyła i czy przyznała się Pani do zakupu tabletek poronnych. Napisała Pani, że była przesłuchana Pani w charakterze świadka. Należy tutaj wskazać, że zgodnie z art. 183 Kodeksu postępowania karnego świadek ma prawo odmówić odpowiedzi na pytanie, gdy udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę mu najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Miała więc Pani i będzie Pani miała prawo do odmowy odpowiedzi na takie pytania i nie można z tego tytułu wyciągać wobec Pani konsekwencji. Nie wiem, jak wygląda sprawa, o co Panią pytali i co Pani zeznała, ale istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że będzie Pani przesłuchana ponownie. Proszę pamiętać o tym, co napisałam, podczas następnych zeznań, a także o fakcie, że zgodnie z art. 233 Kodeksu karnego kto składając zeznanie mające posłużyć za dowód w sądzie lub w innym postępowaniu na mocy ustawy zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Nie dotyczy to już osoby oskarżonej o popełnienie jakiegoś czynu, ale osoba taka po przedstawieniu zarzutów nie składa już zeznań, ale wyjaśnienia.

Jeśli sprawa zostanie zakończona, nie musi Pani otrzymać zawiadomienia, jeśli nie przedstawią Pani żadnych zarzutów.

Konsekwencje prawne przerwania ciąży

Co do konsekwencji prawnych, należy tutaj najpierw odwołać się do przepisów Kodeksu karnego. Otóż zgodnie z art. 152 kto za zgodą kobiety przerywa jej ciążę z naruszeniem przepisów ustawy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Takiej karze podlega też osoba, która udziela kobiecie ciężarnej pomocy w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów ustawy (np. zakup tabletek poronnych) lub ją do tego nakładania. Art. 153 dotyczy przerwania ciąży bez zgody kobiety, podlega karze pozbawienia wolności do lat 8. Gdy konsekwencją tego jest śmierć ciężarnej, kara może wynosić 10 lat.

Są to jedyne przepisy w Kodeksie karnym dotyczące karalności przerywania ciąży. Jak widać, w żadnym z nich nie ma zapisu przewidującego karalność dla kobiety, która samodzielnie dokonała aborcji w tym zakupiła tabletki poronne. Przewidują ją dla lekarza, dla osoby, która dopomogła (np. kupując dla niej tabletki poronne), ale nie dla samej kobiety. Istnieje możliwość, że policja chciała sprawdzić, czy Pani nie kupiła tabletek poronnych dla kogoś, tym samym dopomagając komuś innemu w dokonaniu tego czynu, co już podlega karze.

Czy zakup tabletek poronnych jest karalny?

Również z kupnem tabletek poronnych sprawa przedstawia się podobnie. W świetle ustawy prawo farmaceutyczne zabronione jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, nie posiadając zezwolenia na dopuszczenie go do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności pozbawienia wolności do lat 2 (art. 124 ustawy Prawo farmaceutyczne). Przepis ten nie przewiduje karalności osoby, która takie leki nabyła. Samo nabycie nielegalnych leków nie jest zabronione. Wyjątkiem jest jednak sytuacja, gdy leki te zawierają substancje psychotropowe, psychoaktywne, a wówczas zastosowanie będą miały przepisy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Tak więc jeśli nie kupiła Pani tych tabletek poronnych po to, aby nimi handlować, ani też nie podała, czy nie zamierzała podać ich innej osobie, nie powinna Pani ponieść odpowiedzialności karnej. Możliwe, że chodziło właśnie o to, czy Pani zamierzała komuś podać te tabletki albo sprzedać. Inna ewentualność jest taka, że chodzi o sprzedawcę i to na niego szukają materiałów dowodowych, a Pani ma rzeczywiście tutaj wystąpić wyłącznie w charakterze świadka. Trudno mi powiedzieć, o którą z tych ewentualności chodzi, nie znając akt, całego kontekstu sprawy ani postępowania policji.