Wezwanie na policję w sprawie zamówienia tabletek poronnych

Dostałam wezwanie na policję w charakterze świadka. Zapewne wzywają mnie dlatego, że około roku temu (nie pamiętam dokładnie) zamówiłam przez internet tabletki wczesnoporonne dla bliskiej mi osoby. Jednak przesyłka nie trafiła w moje ręce, ponieważ została przejęta przez służby celne, a ja już ponownie nie zamawiałam tych tabletek wczesnoporonnych. Chciałabym się dowiedzieć, co mi grozi za zamówienie tabletek wczesnoporonnych. Co mam powiedzieć na przesłuchaniu, żeby nie pogrążyć siebie oraz innych osób?

Wezwanie na policję w sprawie zamówienia tabletek poronnych

Zakup leku z nielegalnego źródła

Została Pani wezwana w charakterze świadka, a jako świadek może Pani uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić Panią lub osobę Pani najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo. Proszę pamiętać, że nie oznacza to automatycznie, że może Pani całkowicie odmówić składania zeznań, tym bardziej że tego rodzaju zachowania od razu rzucają cień podejrzenia.

Wszystko wskazuje na to, że osoba, od której zakupić miała Pani tabletki, naruszyła przepis art. 124 Prawa farmaceutycznego, zgodnie z którym – kto wprowadza do obrotu lub przechowuje w celu wprowadzenia do obrotu produkt leczniczy, nie posiadając pozwolenia na dopuszczenie do obrotu, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak podnosi się w literaturze „Stosownie do art. 124 u.p.f., czynem zabronionym jest wprowadzanie do obrotu lub przechowywanie w celu wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego, bez pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Ratio legis wskazanego przepisu ustawy nie wywołuje większych wątpliwości. Ustawodawca penalizuje w nim bowiem działania sprzeczne z art. 3 u.p.f., na podstawie którego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do obrotu dopuszczone są wyłącznie produkty lecznicze, które uzyskały pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia, Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską” (cyt. Marta Koremba, Komentarz do art. 124 ustawy – Prawo farmaceutyczne).

Skoro najprawdopodobniej ów sprzedawca nie był uprawniony do wprowadzenia do obrotu tego rodzaju produktu leczniczego, to Pani zeznania mogą jedynie pomóc w jego poszukiwaniu jako sprawcy przestępstwa. Chyba że zakupiła Pani lek w aptece internetowej, która posiada uprawnienia do tego rodzaju działalności.

Brak przesłanek czynu karalnego

Skoro ostatecznie do zakupu nie doszło, może Pani wskazać, że tabletki były zakupione dla żartu, a nie z potrzeby. Takie stwierdzenie w zasadzie nie będzie możliwe do podważenia, albowiem trudno będzie wykazać, że Pani kłamie.

Podsumowując: Opierając się na Pani opisie, nie widzę podstaw do pociągnięcia Pani do odpowiedzialności karnej. W mojej ocenie należy wskazywać, iż nie miała Pani świadomości, iż zakup leków na receptę przez Internet nie jest dozwolony. Nie sądzę, aby Pani zachowaniu można było przypisać jakikolwiek czyn karalny. Proszę także pamiętać, że to policja musi wykazać Pani ewentualną winę, a nie Pani swoją niewinności.