Termin odbioru poręczenia majątkowego

Jaki jest termin odbioru poręczenia majątkowego po otrzymaniu listu z decyzją o jego uchyleniu?

Termin odbioru poręczenia majątkowego

Środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego

Poręczenie majątkowe uregulowane w Kodeksie postępowania karnego (ustawa z dnia 06 czerwca 1997 r.) może być stosowane do chwili rozpoczęcia wykonania kary. Może jednak ustać wcześniej w przypadku skutecznego cofnięcia poręczenia, jego uchylenia lub zmiany na inny środek zapobiegawczy oraz w sytuacjach wskazanych w art. 269 § 2, czyli gdy postępowanie zakończono prawomocnie w sposób nieprzewidujący wykonania kary. Z chwilą ustania poręczenia majątkowego przedmiot poręczenia się zwraca, a sumę poręczenia się zwalnia. Taka sytuacja związana jest z przesłanym przez Panią postanowieniem o uchyleniu środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego, w trybie art. 253 § 1. Jak wynika z uzasadnienia niniejszego postanowienia, w sprawie zapadł wyrok, który jest prawomocny. Konsekwencją tego jest uchylenie środka zapobiegawczego. W punkcie 2 sentencji wyroku sąd nakazał kasie tegoż sądu zwrot kwoty uiszczonej tytułem poręczenia.

Termin zwrotu uiszczonego poręczenia majątkowego

Przepisy Kodeksu nie przewidują regulacji terminu zwrotu uiszczonego poręczenia majątkowego. Na podstawie art. 9 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego postanowienie jest wykonalne z chwilą wydania. Od tego więc dnia mogła się Pani domagać zwrotu wpłaconej kwoty.

Z art. 269 § 2 Kodeksu postępowania karnego wynika, że z chwilą ustania poręczenia majątkowego przedmiot poręczenia się zwraca, a sumę poręczenia się zwalnia. Mając na uwadze powyższe, zwrot przedmiotu poręczenia majątkowego powinien nastąpić bez zbędnej zwłoki, czyli zaraz po uprawomocnieniu się wyroku.

Zwrot poręczenia majątkowego wraz z odsetkami

Zgodnie z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 06 listopada 2007 r. (sygn. akt II AKz 667/07, Apel. W-wa 2008/1, poz. 145) jeżeli kwota będąca przedmiotem poręczenia majątkowego była ulokowana na oprocentowanym rachunku bankowym, to z chwilą ustania poręczenia przedmiot poręczenia zwraca się poręczającemu wraz z odsetkami, jakie narosły od sumy złożonego poręczenia. W przeciwnym wypadku doszłoby bowiem do bezpodstawnego wzbogacenia Skarbu Państwa.

Jeżeli sąd opóźnia się ze zwrotem kwoty poręczenia, radziłabym napisać wniosek o zwrot tej kwoty do sądu, który rozpoznawał sprawę i wydawał wyrok. We wniosku należy powołać się na postanowienie, które jest podstawą zwrotu. Dobrze byłoby również określić sposób zwrotu (przekaz pocztowy, odbiór osobisty, przelew bankowy).