Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Termin odbioru poręczenia majątkowego

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 05.11.2018

Jaki jest termin odbioru poręczenia majątkowego po otrzymaniu listu z decyzją o jego uchyleniu?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Poręczenie majątkowe uregulowane w Kodeksie postępowania karnego (ustawa z dnia 06 czerwca 1997 r.) może być stosowane do chwili rozpoczęcia wykonania kary. Może jednak ustać wcześniej w przypadku skutecznego cofnięcia poręczenia, jego uchylenia lub zmiany na inny środek zapobiegawczy oraz w sytuacjach wskazanych w art. 269 § 2, czyli gdy postępowanie zakończono prawomocnie w sposób nieprzewidujący wykonania kary. Z chwilą ustania poręczenia majątkowego przedmiot poręczenia się zwraca, a sumę poręczenia się zwalnia. Taka sytuacja związana jest z przesłanym przez Panią postanowieniem o uchyleniu środka zapobiegawczego w postaci poręczenia majątkowego, w trybie art. 253 § 1. Jak wynika z uzasadnienia niniejszego postanowienia, w sprawie zapadł wyrok, który jest prawomocny. Konsekwencją tego jest uchylenie środka zapobiegawczego. W punkcie 2 sentencji wyroku sąd nakazał kasie tegoż sądu zwrot kwoty uiszczonej tytułem poręczenia.

 

Przepisy Kodeksu nie przewidują regulacji terminu zwrotu uiszczonego poręczenia majątkowego. Na podstawie art. 9 § 2 Kodeksu karnego wykonawczego postanowienie jest wykonalne z chwilą wydania. Od tego więc dnia mogła się Pani domagać zwrotu wpłaconej kwoty.

 

Z art. 269 § 2 Kodeksu postępowania karnego wynika, że z chwilą ustania poręczenia majątkowego przedmiot poręczenia się zwraca, a sumę poręczenia się zwalnia. Mając na uwadze powyższe, zwrot przedmiotu poręczenia majątkowego powinien nastąpić bez zbędnej zwłoki, czyli zaraz po uprawomocnieniu się wyroku.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Zgodnie z postanowieniem Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 06 listopada 2007 r. (sygn. akt II AKz 667/07, Apel. W-wa 2008/1, poz. 145) jeżeli kwota będąca przedmiotem poręczenia majątkowego była ulokowana na oprocentowanym rachunku bankowym, to z chwilą ustania poręczenia przedmiot poręczenia zwraca się poręczającemu wraz z odsetkami, jakie narosły od sumy złożonego poręczenia. W przeciwnym wypadku doszłoby bowiem do bezpodstawnego wzbogacenia Skarbu Państwa.

 

Jeżeli sąd opóźnia się ze zwrotem kwoty poręczenia, radziłabym napisać wniosek o zwrot tej kwoty do sądu, który rozpoznawał sprawę i wydawał wyrok. We wniosku należy powołać się na postanowienie, które jest podstawą zwrotu. Dobrze byłoby również określić sposób zwrotu (przekaz pocztowy, odbiór osobisty, przelew bankowy).

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć minus I =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »