.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Odwołanie oświadczenia woli

• Autor: Tomasz Ciasnocha

Pięć lat temu miała powstać kanalizacja (jeszcze w trakcie budowy domu). Wówczas wyraziłam zgodę na dokonanie robót. Problem jest taki, że dzisiaj pracownicy rozpoczęli roboty bez jakiegokolwiek porozumienia ze mną. Wolałabym, aby prace przeprowadzono wiosną. Czy moja zgoda udzielona pięć lat temu jest nadal ważna? Czy ewentualnie mogę odwołać oświadczenie woli sprzed lat? Kanalizacja budowana jest przez urząd gminy.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zgoda na przeprowadzenie prac związanych z wykonaniem kanalizacji a odwołanie oświadczenia woli

Zgoda, którą kilka lat temu Pani wyraziła na przeprowadzenie prac związanych z wykonaniem kanalizacji, jest oświadczeniem woli. Takie oświadczenie może zostać odwołane. Odwołanie zgody jest też oświadczeniem woli i staje się skuteczne, gdy dojdzie do adresata (art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego).

 

„Art. 61. § 1. Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Odwołanie takiego oświadczenia jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej”.

 

Może więc Pani wysłać pismo do wójta z oświadczeniem, że nie godzi się Pani na prowadzenie prac na Pani terenie.

 

Pani sprzeciw pozwoli jednak tylko odsunąć w czasie przeprowadzenie robót, które w końcu i tak zostaną wykonane. Wójt może bowiem wystąpić do starosty z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na wejście w teren.

 

Zgodnie z art. 124 ustawy o gospodarce nieruchomościami starosta „może ograniczyć, w drodze decyzji, sposób korzystania z nieruchomości przez udzielenie zezwolenia na zakładanie i przeprowadzenie na nieruchomości ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji, a także innych podziemnych, naziemnych lub nadziemnych obiektów i urządzeń niezbędnych do korzystania z tych przewodów i urządzeń, jeżeli właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości nie wyraża na to zgody. Ograniczenie to następuje zgodnie z planem miejscowym, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego”.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Uzyskanie zgody na wykonanie prac w drodze negocjacji

Przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o zezwoleniu na wejście w teren gmina musi przeprowadzić z Panią negocjacje. Taki obowiązek nakłada art. 124 ust. 3 ww. ustawy, który stanowi, że udzielenie zezwolenia powinno być poprzedzone rokowaniami z właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości o uzyskanie zgody na wykonanie prac. Rokowania przeprowadza osoba lub jednostka organizacyjna zamierzająca wystąpić z wnioskiem o zezwolenie. Do wniosku należy dołączyć dokumenty z przeprowadzonych rokowań.

 

Być może podczas rokowań uda się Pani wynegocjować przeprowadzenie prac w okresie wiosennym.

 

Ustawodawca reguluje obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu sprzed wykonania robót. Jak podaje art. 124 ust. 4 ww. ustawy, na osobie lub jednostce organizacyjnej występującej o zezwolenie ciąży obowiązek przywrócenia nieruchomości do stanu poprzedniego, niezwłocznie po założeniu lub przeprowadzeniu ciągów, przewodów i urządzeń. Gdyby przywrócenie stanu poprzedniego nie było możliwe – np. dojdzie do zniszczenia krzewów – ma Pani prawo do odszkodowania. Decyzję o odszkodowaniu wydaje również starosta.

 

Gdy starosta wyda decyzję o wejściu w teren, może się Pani odwołać do wojewody. W ten sposób wydłuży Pani postępowanie i być może przeciągnie Pani rozpoczęcie robót do wiosny.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Tomasz Ciasnocha

Magister prawa, absolwent Uniwersytetu Rzeszowskiego. Aplikację sadową również ukończył w Rzeszowie. Specjalizuje się w prawie administracyjnym oraz cywilnym, na co dzień zajmuje się gospodarką nieruchomościami. Dzięki stałej współpracy z bankiem spółdzielczym doskonale orientuje się w prawie bankowym. Za sprawą pobytu na uniwersytecie katolickim w Angers we Francji oraz stażu w firmie ubezpieczeniowej AXA, również w Angers, poznał dość dobrze prawo francuskie. Językiem francuskim posługuje się w stopniu biegłym. Prywatnie interesuje się ochroną prawną człowieka, w szczególności wynikającą z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu