.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Pomyłka w przelewie - jak odzyskać pieniądze?

Przed 2 miesiącami omyłkowo przelałem kwotę 3,5 tys. zł na niewłaściwe konto. Miał to być przelew z jednego mojego konta na drugie, ale pomyliłem cyfry w numerze i pieniądze trafiły na rachunek bankowy obcego człowieka. Szybko zauważyłem swój błąd i poinformowałem swój bank. Następnie bank skontaktował się z bankiem tego człowieka. Niestety właściciel rachunku, na który pomyłkowo trafiły moje pieniądze, do dzisiaj nie przesłał kwoty, która się mu nie należała. Wczoraj otrzymałem z banku personalia tego człowieka. W internecie znalazłem jego e-mail i telefon, niestety nieaktualny. Proszę mi poradzić, co teraz powinienem zrobić, aby odzyskać moje pieniądze! Powinienem dodać, że moje możliwości działania są ograniczone, bo mieszkam za granicą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Pomyłka w przelewie - jak odzyskać pieniądze?

Powództwo o zapłatę przywłaszczonych środków

Z Pańskiego opisu wynika, że bank wdrożył już procedurę wezwania przeciwnika do zwrotu płatności, a on wezwanie to zignorował. To spowodowało, że w myśl przepisów Prawa bankowego bank ujawnił Panu dane właściciela konta, na które przelał Pan omyłkowo pieniądze.

 

Jest to bardzo pomocne dla Pana rozwiązanie, albowiem może Pan skierować przeciwko przeciwnikowi powództwo o zapłatę, które będzie jak najbardziej zasadne. Z uwagi jednak na możliwość długiego rozpatrywania sprawy, proponuję w pierwszej kolejności skierować zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa, albowiem zapewne skutecznie przymusi to osobę, która zachowała dla siebie Pańskie środki, do szybkiego zwrotu płatności.

 

Zgodnie bowiem z treścią art. 284 § 1 K.c.: „Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Przywłaszczenie wiąże się z uprzednim posiadaniem rzeczy lub prawa majątkowego przez sprawcę. W przeciwieństwie więc do kradzieży, gdzie sprawca czynu zabiera spod władztwa osoby uprawnionej określoną rzecz, w przypadku przywłaszczenia, sprawca w chwili czynu jest już w legalnym posiadaniu określonej rzeczy (wyr. SN z 17.7.1978 r., Rw 258/78, OSNKW 1978, Nr 10, poz. 109). W praktyce najczęściej będzie wchodzić tu w rachubę uzyskanie danej rzeczy od samego jej właściciela, na podstawie określonego tytułu prawnego (np. użyczenie, umowa przewłaszczenia). W takim też przypadku wydana sprawcy rzecz ruchoma, staje się jednocześnie rzeczą powierzoną w rozumieniu art. 284 § 2 KK (por. wyr. SN z 28.6.1979 r., Rw 208/79, OSNKW 1979, Nr 10, poz. 103).

 

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zawiadomienie do prokuratury o przywłaszczeniu pieniędzy

Mając na uwadze powyższe, proszę w pierwszej kolejności skierować swoje kroki do prokuratury lub policji w celu sporządzenia zawiadomienia – zapewne po interwencji policji środki zostaną Panu zwrócone.

 

Fakt, że mieszka Pan za granicą i nie może przyjechać teraz do kraju, nie stoi tej sprawie na przeszkodzie. Proszę wysłać zawiadomienie w formie listownej – do prokuratury rejonowej Pana miejsca zamieszkania. W piśmie należy szczegółowo opisać sytuację i wskazać dane odbiorcy przelewu – już po takim zawiadomieniu prokuratura rozpocznie działanie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adwokat Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu