Pomyłka w przelewie - jak odzyskać pieniądze?

Przed 2 miesiącami omyłkowo przelałem kwotę 3,5 tys. zł na niewłaściwe konto. Miał to być przelew z jednego mojego konta na drugie, ale pomyliłem cyfry w numerze i pieniądze trafiły na rachunek bankowy obcego człowieka. Szybko zauważyłem swój błąd i poinformowałem swój bank. Następnie bank skontaktował się z bankiem tego człowieka. Niestety właściciel rachunku, na który pomyłkowo trafiły moje pieniądze, do dzisiaj nie przesłał kwoty, która się mu nie należała. Wczoraj otrzymałem z banku personalia tego człowieka. W internecie znalazłem jego e-mail i telefon, niestety nieaktualny. Proszę mi poradzić, co teraz powinienem zrobić, aby odzyskać moje pieniądze! Powinienem dodać, że moje możliwości działania są ograniczone, bo mieszkam za granicą.

Pomyłka w przelewie - jak odzyskać pieniądze?

Powództwo o zapłatę przywłaszczonych środków

Z Pańskiego opisu wynika, że bank wdrożył już procedurę wezwania przeciwnika do zwrotu płatności, a on wezwanie to zignorował. To spowodowało, że w myśl przepisów Prawa bankowego bank ujawnił Panu dane właściciela konta, na które przelał Pan omyłkowo pieniądze.

Jest to bardzo pomocne dla Pana rozwiązanie, albowiem może Pan skierować przeciwko przeciwnikowi powództwo o zapłatę, które będzie jak najbardziej zasadne. Z uwagi jednak na możliwość długiego rozpatrywania sprawy, proponuję w pierwszej kolejności skierować zawiadomienie o podejrzeniu popełniania przestępstwa, albowiem zapewne skutecznie przymusi to osobę, która zachowała dla siebie Pańskie środki, do szybkiego zwrotu płatności.

Zgodnie bowiem z treścią art. 284 § 1 K.c.: „Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

Przywłaszczenie wiąże się z uprzednim posiadaniem rzeczy lub prawa majątkowego przez sprawcę. W przeciwieństwie więc do kradzieży, gdzie sprawca czynu zabiera spod władztwa osoby uprawnionej określoną rzecz, w przypadku przywłaszczenia, sprawca w chwili czynu jest już w legalnym posiadaniu określonej rzeczy (wyr. SN z 17.7.1978 r., Rw 258/78, OSNKW 1978, Nr 10, poz. 109). W praktyce najczęściej będzie wchodzić tu w rachubę uzyskanie danej rzeczy od samego jej właściciela, na podstawie określonego tytułu prawnego (np. użyczenie, umowa przewłaszczenia). W takim też przypadku wydana sprawcy rzecz ruchoma, staje się jednocześnie rzeczą powierzoną w rozumieniu art. 284 § 2 KK (por. wyr. SN z 28.6.1979 r., Rw 208/79, OSNKW 1979, Nr 10, poz. 103).

Zawiadomienie do prokuratury o przywłaszczeniu pieniędzy

Mając na uwadze powyższe, proszę w pierwszej kolejności skierować swoje kroki do prokuratury lub policji w celu sporządzenia zawiadomienia – zapewne po interwencji policji środki zostaną Panu zwrócone.

Fakt, że mieszka Pan za granicą i nie może przyjechać teraz do kraju, nie stoi tej sprawie na przeszkodzie. Proszę wysłać zawiadomienie w formie listownej – do prokuratury rejonowej Pana miejsca zamieszkania. W piśmie należy szczegółowo opisać sytuację i wskazać dane odbiorcy przelewu – już po takim zawiadomieniu prokuratura rozpocznie działanie.