Problem z przelewem do Chin

W listopadzie zleciłem przelew do Chin, po tygodniu otrzymałem informację że bank w Chinach potrzebuje dodatkowych danych. Jak się okazuje jest duży problem z przelewem do Chin. Odpowiedziałem na wszystkie pytana, następnego dnia zadzwoniła do mnie Pani z infolinii, informując mnie, że proces wyjaśniający kosztuje 50 zł, zapytałem się jej, jak to długo jeszcze może potrwać, bo trochę już czekam, otrzymałem informację, że około 3 dni. Spytałem się, czy mogę zrezygnować z przelewu, Pani odpowiedziała, że tak i że pieniądze wrócą na konto w ciągu 3–5 dni. Pieniędzy jednak nie otrzymałem. Co mam robić z tym problematycznym przelewem?

Problem z przelewem do Chin

Fot. Fotolia

Błędnie zlecony przelew

Wedle nowej ustawy o usługach płatniczych banki dokonują przelewów wyłącznie na podstawie wskazanego przez nadawcę numeru rachunku. Jednak każdemu, kto błędnie zlecił przelew, przysługuje prawo zwrotu pieniędzy od osoby lub firmy, która bezpodstawnie otrzymała pieniądze. Określenie terminu dokonania przelewu zwrotnego jest istotne, ponieważ od tej daty jest Pan uprawniony naliczać odsetki za nieterminowy zwrot pieniędzy.

Jeżeli osoba, do której błędnie trafiły pieniądze, nie chce ich zwrócić, wtedy jest Pan uprawniony skierować sprawę do sądu, występując z powództwem o zapłatę. Proszę pamiętać, iż banki są zobowiązane jednak do nie ujawniania danych klientów. W przypadku zaś, gdy złożona przez Pana dyspozycja nie została zrealizowana i trafiła na listę operacji oczekujących, to zazwyczaj będzie mógł ją Pan sam cofnąć.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy przygotował Pan przelew z datą przyszłą lub gdy zlecenie czeka jeszcze w banku na najbliższą sesję systemu Elixir (systemu rozliczeń międzybankowych). Do momentu, aż komunikat o transferze nie opuści banku, bank może go anulować. W wielu systemach bankowości internetowej istnieje podgląd niezrealizowanych, oczekujących płatności. Wystarczy w tym wypadku usunąć odpowiednią transakcję.

Ustawa o usługach płatniczych mówi, że jeśli podano prawidłowy numer rachunku bankowego, to bank nie ma obowiązku sprawdzania, czy pozostałe dane (np. nazwisko odbiorcy) są prawidłowe. Dlatego zlecający przelew powinien zawsze dokładnie sprawdzać, czy dobrze zostały wprowadzone dane do przelewu i czy numer konta odpowiada nazwie firmy lub nazwisku beneficjenta.

Ta sama ustawa jednak wskazuje, że jeśli doszło do pomyłki ze strony zlecającego przelew, to bank ma „podjąć działania w celu odzyskania kwoty transakcji płatniczej”.

Czy bank ma możliwość odwrócenia transakcji?

W Pana sytuacji doszło do innego problemu. Z odpowiedzi banku na Pana reklamację wynika, że przelew opuścił już bank polski i trafił na rachunek banku chińskiego, który jednak poprosił o dodatkowe informacje. Pana bank nie miał już więc faktycznych możliwości odwrócenia transakcji.

W sytuacji, gdy okaże się, że numer rachunku bankowego został podany błędnie, ale w swojej konstrukcji i algorytmie jest poprawny (to znaczy – istnieje odbiorca, który taki właśnie numer rachunku posiada, i liczba kontrolna jest zgodna z pozostałymi cyframi) – pieniądze trafią na wskazane konto.

Reasumując, nie polecam skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, gdyż naraża się Pan na przegraną i poniesienie kosztów procesu. Aby spojrzeć na sytuację z innej, obiektywnej perspektywy, sugeruję wnieść sprawę do rzecznika finansowego z prośbą przyjrzenia się Pana sprawie.