Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z przelewem do Chin

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 09.10.2019

W listopadzie zleciłem przelew do Chin, po tygodniu otrzymałem informację że bank w Chinach potrzebuje dodatkowych danych. Jak się okazuje jest duży problem z przelewem do Chin. Odpowiedziałem na wszystkie pytana, następnego dnia zadzwoniła do mnie Pani z infolinii, informując mnie, że proces wyjaśniający kosztuje 50 zł, zapytałem się jej, jak to długo jeszcze może potrwać, bo trochę już czekam, otrzymałem informację, że około 3 dni. Spytałem się, czy mogę zrezygnować z przelewu, Pani odpowiedziała, że tak i że pieniądze wrócą na konto w ciągu 3–5 dni. Pieniędzy jednak nie otrzymałem. Co mam robić z tym problematycznym przelewem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Problem z przelewem do Chin

Fot. Fotolia

Wedle nowej ustawy o usługach płatniczych banki dokonują przelewów wyłącznie na podstawie wskazanego przez nadawcę numeru rachunku. Jednak każdemu, kto błędnie zlecił przelew, przysługuje prawo zwrotu pieniędzy od osoby lub firmy, która bezpodstawnie otrzymała pieniądze. Określenie terminu dokonania przelewu zwrotnego jest istotne, ponieważ od tej daty jest Pan uprawniony naliczać odsetki za nieterminowy zwrot pieniędzy.

Jeżeli osoba, do której błędnie trafiły pieniądze, nie chce ich zwrócić, wtedy jest Pan uprawniony skierować sprawę do sądu, występując z powództwem o zapłatę. Proszę pamiętać, iż banki są zobowiązane jednak do nie ujawniania danych klientów. W przypadku zaś, gdy złożona przez Pana dyspozycja nie została zrealizowana i trafiła na listę operacji oczekujących, to zazwyczaj będzie mógł ją Pan sam cofnąć.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy przygotował Pan przelew z datą przyszłą lub gdy zlecenie czeka jeszcze w banku na najbliższą sesję systemu Elixir (systemu rozliczeń międzybankowych). Do momentu, aż komunikat o transferze nie opuści banku, bank może go anulować. W wielu systemach bankowości internetowej istnieje podgląd niezrealizowanych, oczekujących płatności. Wystarczy w tym wypadku usunąć odpowiednią transakcję.

Ustawa o usługach płatniczych mówi, że jeśli podano prawidłowy numer rachunku bankowego, to bank nie ma obowiązku sprawdzania, czy pozostałe dane (np. nazwisko odbiorcy) są prawidłowe. Dlatego zlecający przelew powinien zawsze dokładnie sprawdzać, czy dobrze zostały wprowadzone dane do przelewu i czy numer konta odpowiada nazwie firmy lub nazwisku beneficjenta.

Ta sama ustawa jednak wskazuje, że jeśli doszło do pomyłki ze strony zlecającego przelew, to bank ma „podjąć działania w celu odzyskania kwoty transakcji płatniczej”.

W Pana sytuacji doszło do innego problemu. Z odpowiedzi na banku na Pana reklamację wynika, że przelew opuścił już bank polski i trafił na rachunek banku chińskiego, który jednak poprosił o dodatkowe informacje. Pana bank nie miał już więc faktycznych możliwości odwrócenia transakcji.

W sytuacji, gdy okaże się, że numer rachunku bankowego został podany błędnie, ale w swojej konstrukcji i algorytmie jest poprawny (to znaczy – istnieje odbiorca, który taki właśnie numer rachunku posiada, i liczba kontrolna jest zgodna z pozostałymi cyframi) – pieniądze trafią na wskazane konto.

Reasumując, nie polecam skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego, gdyż naraża się Pan na przegraną i poniesienie kosztów procesu. Aby spojrzeć na sytuację z innej, obiektywnej perspektywy, sugeruję wnieść sprawę do rzecznika finansowego z prośbą przyjrzenia się Pana sprawie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + 1 =

»Podobne materiały

Wystawienie weksla in blanco i oprocentowanie sumy wekslowej

Czy wystawiając weksel in blanco, bank ma obowiązek policzyć jakiś procent od sumy znajdującej się na wekslu? Jeśli tak, to jaki?

 

Kaucja zaliczona na poczet grzywny – czy to możliwe?

Mój kuzyn został złapany za granicą na przemycie papierosów. Odbyła się sprawa – ja wpłaciłem za niego kaucję. Wyrok uprawomocnił się pół roku temu. Wysłałem już dwa pisma o zwrot kaucji. Tymczasem dostaję jedynie odpowiedzi, że sąd anulował wspomnianą kaucję. Czy została ona zaliczona na

 

Zwrot błędnie wykonanego przelewu

Przez pomyłkę przelałam pieniądze na niewłaściwe konto. W jaki sposób mogę ustalić, do kogo należy numer konta? Jak domagać się zwrotu błędnie wykonanego przelewu? 

 

Bank nie chce usunąć wpisu w BIK - co zrobić?

Jeden z banków, w którym miałam kredyt konsumpcyjny z opóźnieniem w spłacie, nie chce usunąć negatywnego wpisu w BIK, co uniemożliwia mi zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego. Czy istnieje możliwość wpłynięcia na bank, aby spełnił moją prośbę? Czy jest jakaś możliwość odwołania się od decyzji banku?

 

Zlecenie stałe w banku po śmierci posiadacza rachunku

Zmarła osoba posiadała rachunek indywidualny w pewnym banku. Przed śmiercią osoba ta złożyła dyspozycję zlecenia stałego, ale nie była to dyspozycja wkładem na wypadek śmierci w rozumieniu art. 56 Prawa bankowego. Dwa tygodnie po śmierci posiadacza rachunku bank został pisemnie o tym fakcie powiadom

 

Pożyczki pieniężne osoby niepoczytalnej

Kilka miesięcy temu moja 28-letnia córka, która przewlekle choruje psychicznie, zaciągnęła kilka pożyczek pieniężnych. Zrobiła to bez mojej wiedzy i zgody w czasie nawrotu choroby, gdy była niepoczytalna. Kilka dni później trafiła na 5 miesięcy do szpitala psychiatrycznego. Banki wysyłają na nasz ad

 

Kredyt i późniejsze stwierdzenie niepoczytalności

W 2011 r. wziąłem kredyt na 14 000 tys. złotych. Po około miesiącu po wzięciu kredytu wylądowałem w szpitalu psychiatrycznym, gdzie stwierdzono, że jestem niepoczytalny. Kredyt przez te lata urósł prawie do 30 000 tys. złotych. Adwokat doradził mi, żeby nie odpowiadać na pisma z firmy windykacyjnej.

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »