Czego może dotyczyć sprawa, na którą dostałem wezwanie?

Dostałem wezwanie jako świadek na policję z art. 190a § 2 K.k. Czego może dotyczyć sprawa?

Czego może dotyczyć sprawa, na którą dostałem wezwanie?

Art. 190a K.k.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu karnego zwanego dalej K.k. Pozwoli Pan, iż przytoczę pełna treść art. 190a K.k. Zgodnie z nim:

„Art. 190a. § 1. Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego”.

Z uwagi na powyższe sprawa dotyczy podszywania się pod inną osobę, wykorzystywania jej wizerunku lub innych jej danych osobowych w celu wyrządzenia takiej osobie szkody majątkowej lub osobistej.

Podszywanie się pod inną osobę. Wykorzystanie cudzego wizerunku

Jak podkreśla się w literaturze, „Wyrażenie »podszywa się« – zgodnie z językowym znaczeniem – oznacza podawanie się fałszywie za kogoś innego (http://sjp.pwn.pl/slownik/2502866/podszy%C4%87_si%C4%99 [dostęp: 10.05.2014]), zaś »wykorzystywanie« (w kontekście brzmienia art. 190a § 2 k.k.) należy ujmować jako "użycie czegoś dla osiągnięcia jakiegoś celu, zysku" (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wykorzysta%C4%87 [dostęp: 10.05.2014]). Gdy zaś chodzi o określenie »wizerunek«, to Słownik języka polskiego zna dwa jego znaczenia: »czyjaś podobizna na rysunku, obrazie, zdjęciu itp.« oraz »sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana i przedstawiana« (http://sjp.pwn.pl/szukaj/wizerunek [dostęp: 5.02.2012]). Należy sądzić, że na gruncie art. 190a k.k. w grę będą wchodzić oba znaczenia słowa »wizerunek«. Trzeba zwrócić uwagę, że ustawodawca użył określenia »wizerunek lub inne jej dane osobowe«, a nie sformułowania »wizerunek lub dane osobowe«, tym samym przesądzając, że wizerunek niejako wchodzi w skład danych osobowych” (Marek Mozgawa, Komentarz do art. 190a Kodeksu karnego, 01.09.2014).

Należy sobie zatem zadać pytanie, czy może Pan mieć wiedzę o tego rodzaju zachowaniu.