.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wypowiedzenie dzierżawy po śmierci dzierżawcy

Autor: Jakub Bonowicz • Opublikowane: 14.03.2013

Mniej więcej 5 lat temu wydzierżawiłem działkę rolną mojej sąsiadce. Umowa była spisana na 10 lat użytkowania. Chciałbym obecnie sprzedać tę działkę, ale w ewidencji gruntów rolnych widnieje wpis o dzierżawie. Sąsiadka zmarła, a spadkobiercy (tj. mąż i córka w wieku szkolnym) nie chcą kontynuować użytkowania tejże działki. Jak mogę wypowiedzieć umowę dzierżawy i usunąć wpis we wspomnianej wyżej ewidencji?

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z § 5 umowy każda ze stron może zerwać umowę z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

 

Ponieważ prawa z umowy dzierżawy przejęli spadkobiercy, należy wysłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru wypowiedzenie umowy dzierżawy adresowane zarówno do ojca, jak i córki (muszą być dwa oświadczenia: jedno adresowane do ojca, drugie do córki). Jak rozumiem, zna Pan adres.

 

Najlepiej byłoby, aby uzyskał Pan od ojca i córki potwierdzenie, że przyjmują wypowiedzenie umowy dzierżawy.

 

Następnie zgłasza Pan do ewidencji gruntów wniosek o aktualizację wpisu poprzez wykreślenie wpisu o umowie dzierżawy, załączając akt zgonu, umowę, wypowiedzenie wraz z potwierdzeniem odbioru oraz – jeśli to możliwe – oświadczenia ojca i córki o przyjęciu wypowiedzenia (nie jest to bezwzględnie konieczne).

 

Ewentualnie można jeszcze dowiedzieć się, czy zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe po zmarłej osobie. Jeśli tak, to warto załączyć postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub notarialny akt dziedziczenia. Jeśli postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku nie ma, to ojciec i córka winni wystąpić do sądu (może to zrobić również Pan) z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym dzierżawcy. Będzie to sąd właściwy dla miejsca zamieszkania spadkodawcy (czyli dzierżawcy).

 

Dobrze byłoby też, żeby po prostu dowiedział się Pan we właściwym starostwie, które prowadzi ewidencję gruntów dla Pana działki, czy w takiej sytuacji będą wymagali postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, czy też nie. Jeśli nie – sprawa jest prosta. Jeśli tak, trzeba będzie przeprowadzić procedurę spadkową i tutaj najlepiej byłoby ustalić to ze spadkobiercami (czy jest taka możliwość, aby złożyli wniosek w sądzie w celu przeprowadzenia postępowania spadkowego), chyba że już takie postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku uzyskali.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I minus 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton