Uszkodzenie samochodu służbowego przez pracownika i żądanie pracodawcy zapłaty za szkodę

• Opublikowano: 11-04-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Były pracodawca przysłał mi fakturę do zapłaty za naprawę samochodu służbowego, które dopiero niedawno oddał do mechanika, a ja u niego nie pracuję od 2 miesięcy. Koszt naprawy wyceniono na 10 tys. zł. Sytuacja, kiedy doszło do uszkodzenia auta jedynie zderzaka w prowadzonym przeze mnie samochodzie firmowym, miała miejsce 4 miesiące temu. Powodem uszkodzenia było nagłe wtargnięcie na jezdnię psa. Jednak cała ta sytuacja nie została udokumentowana, tylko ja podpisałem dokument, że zapłacę za naprawę, bez podawania szczegółów. Nie było żadnego przekazania tego pojazdu, gdyż nie byłem przyjęty jako kierowca i jeździłem sporadycznie. Odchodząc z pracy rozliczyłem się z pracodawcą, z własnej woli zapłaciłem mu 600 zł za naprawę, ale nie mam na to pisemnego potwierdzenia. Potwierdzi to jednak 4 świadków. Ponadto szef żadnych uwag nie miał. Potem jeszcze przez 2 miesiące jeździł tym autem i dopiero niedawno oddał go do mechanika. Ilość napraw i cena nie jest adekwatna do uszkodzeń. Czy może mnie obciążyć kosztami na podstawie podpisanego przeze mnie oświadczenia, mimo że są one bardzo zawyżone?

Uszkodzenie samochodu służbowego przez pracownika i żądanie pracodawcy zapłaty za szkodę

Odpowiedzialność pracownika za wyrządzoną pracodawcy szkodę

Niestety, pracodawca może Pana obciążyć naprawą samochodu, nawet gdyby wspomnianego oświadczenia by nie było. To oświadczenie może mu jedynie ułatwić dochodzenie roszczeń w zakresie uznania przez Pana swojej odpowiedzialności za uszkodzenie samochodu. Natomiast absolutnie oświadczenie takie nie świadczy o wysokości szkody oraz o samych uszkodzeniach. Jeśli Pan zakwestionuje żądanie pracodawcy w tym zakresie, będzie on musiał przed sądem udowodnić swoje racje. Pan również będzie mógł w tej sytuacji przedstawić swoje dowody.

Zgodne z art. 114 Kodeksu pracy (K.p.) – pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną. Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia. Co do zasady, zgodnie z art. 119 K.p. – odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Odszkodowanie adekwatne do szkody, nie wyższe niż 3-krotność wynagrodzenia

Z powyższego wynika, że pracodawca może domagać się od Pana tylko naprawienia rzeczywistej szkody, chyba że ta przekracza trzykrotność wynagrodzenia, wówczas odszkodowanie zostaje ograniczone do tej wartości. To pracodawca ma udowodnić zarówno Pański udział w powstaniu szkody (tu dysponuje oświadczeniem), jak i jej wysokość. Biorąc pod uwagę fakt, że żądanie naprawienia szkody pojawiło się po upływie znacznego czasu i po tym, jak pracodawca sam używał samochodu, udowodnienie, że on sam nie przyczynił się do szkody, będzie dla niego trudne. Pan natomiast ma prawo bronić się, to jest próbować wykazać, że po pierwsze, szkoda była niższej wartości, po drugie – zapłacił Pan już określoną kwotę. Nie wiem, czy zabezpieczył się Pan zdjęciami, ale to byłby najlepszy dowód. W razie jednak braku zdjęć świadkowie będą mogli opisać szkody, jakie widzieli w samochodzie. Na podstawie ustalonej szkody biegły będzie w stanie wycenić wartość odszkodowania.

Obecnie może Pan albo pozostawić wezwanie bez odpowiedzi, albo odpowiedzieć na piśmie przedstawiając swoje stanowisko. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku dalszym krokiem pracodawcy będzie zapewne skierowanie sprawy do sądu, gdzie w odpowiedzi na pozew wskaże pan świadków, którzy opiszą szkodę i fakt zapłaty przez Pana ustalonego odszkodowania.