Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Naprawienie wady po remoncie

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 21.06.2019

Rok temu wynajęłam firmę budowlaną do remontu, firma wykonała remont i po około roku zauważyłam wady. Czy po roku czasu od remontu mieszkania mogę żądać od wykonawcy naprawienia wady (pęknięcie na ścianie), która powstała? Nie zawierałam żadnej pisemnej umowy z wykonawcą, a wykonawca nie chce pojąć się naprawy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Naprawienie wady po remoncie

Fot. Fotolia

Z pytania wynika, że zleciła Pani wykonawcy dokonanie remontu mieszkania. Niezależnie od zakresu tego remontu – tj. czy remont dotyczył budynku i będziemy odpowiednio do takiej umowy stosować przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane (art. 658 Kodeksu cywilnego), czy też był innego rodzaju remont, np. położenie gładzi i malowanie ścian, do którego stosować będziemy przepisy umowy o dzieło (art. 627 i nast.), zastosowanie w tym przypadku znajdą przepisy dotyczące rękojmi przy sprzedaży. Tak przepisy dotyczące umowy o dzieło, jak i umowy o roboty budowlane, odsyłają do tychże właśnie przepisów: Art. 638 Kc. Art. 656 Kc.

 

 

Jeśli zatem oddane prace miały taką wadę, która doprowadziła do pęknięcia ściany, wykonawca odpowiada wobec Pani z tytułu rękojmi za wady (art. 556 Kc i nast.).

 

Jeśli zatem po roku od wykonania prac ujawniona została wada, powinna Pani w terminie do jednego roku zakończyć sprawę dochodzenia roszczeń z rękojmi na drodze przedsądowej i w tym terminie wnieść ewentualny pozew do sądu (albo wniosek o zawezwanie do próby ugodowej), żeby roszczenie nie uległo przedawnieniu.

 

Mając na względzie podane terminy, ma Pani pełną możliwość dochodzenia roszczeń. Katalog tych roszczeń przewiduje art. 560 i art. 561.

 

Oczywiście u Pani, jak rozumiem, możliwa jest tylko naprawa, nie wymiana prac – przysługuje Pani uprawnienie do jej żądania. Może Pani zatem zażądać usunięcia wad w odpowiednim, możliwym do wykonania terminie, zaznaczając, np. że usunięcie po tym terminie nie będzie już usunięciem niezwłocznym i bez nadmiernych niedogodności, stąd też jeśli wykonawca nie wykona napraw w tym terminie, złoży Pani oświadczenie o obniżeniu ceny. Obniżenie ceny ma odpowiadać różnicy wartości rzeczy bez wad z wartością rzeczy z wadą. Różnicę tę można określić jako koszt naprawy rzeczy.

 

Proszę pamiętać, że w ewentualnym postępowaniu sądowym, to Pani musi udowodnić twierdzenia, na które się powołuje – tj. istnienie wad, wysokość obniżenia wartości rzeczy itd. (por. art. 6 k. c. i 232 Kodeksu postępowania cywilnego). Jeśli nie zdoła Pani tego udowodnić, przegra Pani sprawę.

 

Skoro prace zostałyby nienależycie wykonane, może Pani dochodzić tak z roszczeń z rękojmi, jak i z nienależytego wykonania umowy. Tu, gdzie prace już nie dałyby się poprawić, można by wskazywać właśnie tę podstawę z art. 471 i żądać odszkodowania. Przed sądem (ja tak robię zazwyczaj) dobrze jest powołać obydwie podstawy (rękojmia i z ostrożności art. 471).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + 0 =

»Podobne materiały

Problem z nieuczciwym inwestorem, który nie chce zapłacić wykonawcy

Wykonywałem prace budowlane u pewnego inwestora. Jego typowym zachowaniem, jak się niestety okazało, jest zarzut źle wykonanej pracy i żądanie zwrotu ogromnych sum za popełnione błędy. Nie podpisałem umowy z tym inwestorem, podpisałem tylko potwierdzenie otrzymania (bez ostatniej raty) zapłaty za wy

 

Uciążliwa działalność współwłaściciela budynku mieszkalnego

Jestem współwłaścicielem dwurodzinnego domu, tzw. bliźniaka. Sąsiad od dawna próbuje rozbudować swą połowę, ale nadzór budowlany kilkakrotnie wstrzymywał już prace ze względu na uchybienia. Jakiś czas temu sąsiad zarejestrował działalność „pokoje gościnne” i prowadzi usługi hotelarskie.

 

Wypowiedzenie najmu przy współwłasności

Znalazłem w internecie taką opinię: „[...] Co do zasady, wypowiedzenie umowy najmu najemcy lokalu znajdującego się w nieruchomości wspólnej, nie będzie mogło być potraktowane jako czynność zachowawcza, którą może podjąć każdy ze współwłaścicieli. Co do zasady czynność taka będzie należała

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »