.
Mamy 13 887 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Działalność kosmetyczna w domu i jako usługi mobilne, jakie wymagania?

Czy mogę prowadzić gabinet kosmetyczny w moim mieszkaniu? Kto musi udzielić zgody, czy tylko zarządca? Jeśli zgłoszę, że prowadzę usługi mobilne, czy nie będę musiała wskazywać miejsca, gdzie wykonuję zabiegi i będę mogła wykonywać je w mieszkaniu? Czy muszę zgłaszać zmianę sposobu użytkowania części mieszkania na usługową? Zgłoszę działalność jako usługi mobilne, ale będę chciała wykonywać je również u siebie w mieszkaniu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Działalność kosmetyczna w domu i jako usługi mobilne, jakie wymagania?

Gabinet kosmetyczny w domu

Musi mieć Pani świadomość, że jeśli zgłosi działalność kosmetyczną w formie usług mobilnych, a świadczyć je będzie Pani w mieszkaniu, to naraża się Pani na kary. Działalność może być, co prawda, prowadzona w domu, ale tylko pod warunkiem, że istnieje możliwość dostosowania lokalu do wymagań sanepidu oraz przedsiębiorca dysponuje tytułem prawnym do lokalu. Owego przystosowania nie wymaga zaś prowadzenie usług mobilnych. Jeśli zatem ktoś doniesie do sanepidu (a życzliwych nie brakuje) lub nawet do gminy (wszak działalność w domu to wyższy podatek od części wykorzystywanej na działalność), mogą zostać na Panią nałożone grzywny. Jeśli chce zatem Pani z czystą głową wykonywać usługi w domu, zalecam skontaktować się z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną, która przekaże Pani dokładne wymagania. Niestety, może okazać się konieczna zmiana sposobu użytkowania części lokalu w trybie art. 71 Prawa budowlanego.

 

Zmiana sposobu użytkowania obiektu na potrzeby działalności kosmetycznej

Zmiana sposobu użytkowania obiektu lub jego części bez wymaganego zgłoszenia jest również zagrożona karą grzywny (art. 93 pkt 9b Prawa budowlanego). Niestety, zwykle jest wymagana zmiana sposobu użytkowania przy chęci świadczenia usług kosmetycznych w mieszkaniu. Dochodzi bowiem do zmiany warunków higieniczno-sanitarnych, ale i zw. z bezpieczeństwem pożarowym. Nie musi Pani zaś uzyskiwać zgody wspólnoty, ale tylko jeśli zmiana nie będzie dotyczyła części wspólnych (jeśli jednak budynek, klatka schodowa nie spełniają wymogów budynku użytkowego, to wspólnota może żądać zaprzestania prowadzenia działalności, więc to też z ostrożności warto ustalić – wszak życzliwych sąsiadów nie brakuje).

 

Działalność kosmetyczna w domach klientów – usługi mobilne

Wyżej wymienione formalności nie są zaś wymagane, gdy usługi kosmetyczne będzie Pani świadczyła w domach czy mieszkaniach klientów. Wówczas wystarczą narzędzia i środki do zachowania sterylności urządzeń. Natomiast wtedy nie może Pani usług świadczyć w mieszkaniu, bowiem to wymaga całej procedury opisanej wyżej, zaś robienie tego w mieszkaniu na „czarno”, czyli wbrew wymienionym regulacjom, może skończyć się wysokimi grzywnami, postępowaniem legalizacyjnym, gdzie koszty będą naprawdę wysokie.

 

Jeśli działalność będzie miała charakter mobilny, nie musi Pani we wniosku rejestracyjnym wskazywać adresu miejsca wykonywania działalności. Jedynym wpisanym adresem może być Pani adres do doręczeń. Taką informację można znaleźć również na oficjalnej stronie rządowej.

Masz podobny problem prawny? Opisz swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus 7 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl