Kwalifikacje dyrektora przedszkola prywatnego

Mam pytanie dotyczące kwalifikacji dyrektora przedszkola prywatnego. Czy może pełnić stanowisko dyrektora przedszkola prywatnego (prowadzonego na zasadzie publicznego) osoba będąca magistrem pedagogiki przedszkolnej i posiadająca studia podyplomowe w zakresie menadżera placówek oświatowych bez statusu nauczyciela mianowanego?

Kwalifikacje dyrektora przedszkola prywatnego

Kompetencje osób kierujących przedszkolami

Podstawowym aktem prawnym, z którym wiąże się Pańskie pytanie jest ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. (Dz.U. 2018.996 j.t.) – Prawo oświatowe.

Przepisy tej ustawy regulują wszelkie formy wychowania publicznego, niepublicznego, jak również kompetencje osób kierujących przedszkolami, szkołami, innymi formami zachowania.

Przedszkola niepubliczne zostały zobowiązane do respektowania niektórych przepisów ustawy – art. 102 odnoszącego się do zawartości statutu, co oznacza, że statut przedszkola niepublicznego powinien być skonstruowany w ten sam sposób jak przedszkola publicznego oraz, że przed 1 września 2017 r. statuty przedszkoli niepublicznych powinny zostać dostosowane do nowych wymogów. Ustęp 3, art. 172 stanowi, że przepisy ust. 2 pkt 5 i 6 art. 172 oraz art. 102 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do statutu niepublicznego przedszkola i oddziału przedszkolnego w niepublicznej szkole podstawowej, z tym że czas pracy niepublicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w niepublicznych szkołach podstawowych ustala organ prowadzący.

Szkołą lub placówką publiczną, z zastrzeżeniem art. 62 ust. 2, może kierować wyłącznie nauczyciel, a więc osoba mająca kwalifikacje określone w art. 9 Karty Nauczyciela i przepisach wykonawczych wydanych na jego podstawie. Ponadto art. 62 ust. 1 wymaga, aby dyrektor szkoły lub placówki miał przyznany decyzją administracyjną (aktem nadania) stopień awansu zawodowego nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego.

Powierzenie funkcji dyrektora w przedszkolu niepublicznym

Przepisu art. 62 – jak zresztą większości przepisów rozdziału trzeciego ustawy – nie stosuje się do szkół i placówek niepublicznych. Niepubliczne szkoły i placówki, które nie ubiegają się o uprawnienia szkół publicznych, nie muszą spełniać wymienionych warunków kadrowych, programowych i innych wskazanych w ustawie.

W szkole i placówce niepublicznej osoba prowadząca decyduje o sposobie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły oraz osobie, która zostanie dyrektorem. Ich organy prowadzące swobodnie decydują o tym, kto będzie kierował placówką oraz w jakim trybie dojdzie do obsady stanowiska kierowniczego. Wybrana osoba – niekoniecznie w wyniku konkursu – jest powoływana jako dyrektor zawsze na tej samej podstawie prawnej, zarówno w przypadku, gdy jest nauczycielem, jak i gdy nie jest zatrudniona w charakterze nauczyciela.

Jednakże, skoro przedszkole niepubliczne prowadzone jest na zasadach przedszkola publicznego, w moim przekonaniu należałoby stosować przepisy rozporządzenia, wydanego na mocy art. 62 ust. 4 ustawy, w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora w poszczególnych typach szkół i rodzajach placówek publicznych.

Wymagania jakie powinien spełniać dyrektor publicznego przedszkola

Dyrektor publicznego przedszkola, szkoły podstawowej lub szkoły ponadpodstawowej (wymienionej w art. 2 pkt 1-5, 7 i 10) będący nauczycielem mianowanym lub dyplomowanym, powinien spełniać następujące wymagania (§ 1 rozporządzenia):

„1) ukończenia studiów wyższych i posiadania tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego oraz przygotowania pedagogicznego i kwalifikacji do zajmowania stanowiska nauczyciela w danym przedszkolu, szkole lub placówce;

2) ukończenia studiów wyższych lub studiów podyplomowych z zakresu zarządzania albo kursu kwalifikacyjnego z zakresu zarządzania oświatą prowadzonego zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli;

3) co najmniej 5-letniego stażu pracy pedagogicznej na stanowisku nauczyciela lub dydaktycznej w charakterze nauczyciela akademickiego;

4) uzyskania co najmniej dobrej oceny pracy w przedszkolu, szkole lub placówce w okresie 5 lat bezpośrednio przed powierzeniem stanowiska dyrektora lub pozytywnej oceny dorobku zawodowego w okresie ostatniego roku, a w przypadku nauczyciela akademickiego – pozytywnej oceny pracy w okresie ostatnich 4 lat pracy w szkole wyższej;

5) spełniania warunków zdrowotnych niezbędnych do pracy na stanowisku kierowniczym;

6) pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z praw publicznych;

7) niekaralności karą dyscyplinarną na podstawie art.76 ust. 1 KN, art. 140 ust.1 p.s.w. oraz niepodlegania w chwili powierzenia stanowiska postępowaniu dyscyplinarnemu;

8) niekaralności za przestępstwo (przestępstwo karnoskarbowe) popełnione umyślnie;

9) braku toczącego się przeciwko danej osobie postępowania o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego;

10) niekaralności zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi za naruszenie dyscypliny finansów publicznych;

11) w przypadku cudzoziemca – posiadania znajomości języka polskiego poświadczonej na zasadach określonych w ustawie z dnia 7.10.1999 r. o języku polskim (Dz. U. z 2011 r. Nr 43, poz. 224 ze zm.).”

Czy osoba niebędąca nauczycielem może zostać powołana na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola?

Osoba niebędąca nauczycielem może zostać powołana na stanowisko dyrektora publicznego przedszkola, publicznej szkoły i publicznej placówki oraz zespołu publicznych przedszkoli, publicznych szkół lub publicznych placówek pod następującymi warunkami (§ 6 rozporządzenia):

„1) posiadania obywatelstwa polskiego, z zastrzeżeniem osób mających obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym oraz Konfederacji Szwajcarskiej;

2) ukończenia studiów wyższych i posiadania tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera lub równorzędnego;

3) posiadania co najmniej 5-letniego stażu pracy, w tym co najmniej 2-letniego stażu pracy na stanowisku kierowniczym;

4) braku toczącego się przeciwko danej osobie postępowania o przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowania dyscyplinarnego;

5) spełniania wymagań określonych w § 1 pkt 2, 5, 6, 8, 10 i 11 rozporządzenia, tzn.:

a) posiadania formalnych kwalifikacji z zakresu zarządzania,

b) spełniania wymagań zdrowotnych do pracy na stanowisku kierowniczym,

c) posiadania pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystania z praw publicznych,

d) niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie oraz braku toczącego się przeciwko osobie postępowania karnego,

e) niekaralności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych zakazem pełnienia funkcji związanych z dysponowaniem środkami publicznymi,

f) poświadczonej znajomości języka polskiego – jeżeli dyrektor jest cudzoziemcem.”

W przypadku placówek niepublicznych z uprawnieniami publicznych – w moim przekonaniu, dyrektor, jak i nauczyciele w nich zatrudnieni powinni spełniać wymogi przewidziane w zakresie dotyczącym placówek publicznych.

Osoba będąca magistrem pedagogiki przedszkolnej i posiadająca studia podyplomowe w zakresie menadżera placówek oświatowych bez statusu nauczyciela mianowanego może być dyrektorem, o ile spełnia pozostałe warunki określone w rozporządzeniu.