Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podatek w Polsce po sprzedaży domu w UK

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 30.11.2018

Od prawie 20 lat mieszkam w UK razem z żoną i dziećmi. W UK zakupiłem dom. Obecnie planuję sprzedaż tego domu i powrót do Polski. Czy będę musiał zapłacić podatek w Polsce po sprzedaży domu w UK?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podatek w Polsce po sprzedaży domu w UK

Fot. Fotolia


W pierwszej kolejności wskazać należy, że na gruncie prawa podatkowego jest Pan traktowany jako brytyjski rezydent podatkowy (ponieważ w Wielkiej Brytanii na stałe Pan mieszka i tam znajduje się Pana ośrodek interesów życiowych). Powoduje to, że w zakresie prawa polskiego jest Pan uznawany za nierezydenta.

 

Zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy PIT za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości. W konsekwencji skoro posiada Pan status rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii i tam też położona jest nieruchomość to sprzedaż tej nieruchomości należy opodatkować zgodnie z brytyjskim prawem podatkowym. Dochodu tego nie wykazuje się przed polskim fiskusem.

 

Co ciekawe należy zaznaczyć, że nawet, jeżeli hipotetycznie byłby Pan polskim rezydentem podatkowym to dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii nie podlegałby opodatkowaniu w Polsce, lecz w kraju położenia nieruchomości, czyli w Wielkiej Brytanii.

 

Zgodnie z art. 4a ustawy PIT przepisy ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

 

Należy zatem odnieść się do konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.

 

Zgodnie z art. 6 tej umowy dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w Wielkiej Brytanii, może być opodatkowany w Wielkiej Brytanii.

 

W takim jednak przypadku, aby nie doszło do podwójnego opodatkowania należy zastosować metodę wyłączenia z progresją, o której mówi art. 22 ust. 2 umowy. Przepis podaje, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji podlega opodatkowaniu w Zjednoczonym Królestwie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania.

 

Co za tym idzie, dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Wielkiej Brytanii byłby opodatkowany w Wielkiej Brytanii oraz zwolniony z podatku w Polsce. Nie wpływa także na wysokość opodatkowania innych dochodów uzyskanych z tego samego źródła w Polsce.

 

W konsekwencji sprzedaż nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii (choć naturalnie zgodnie z brytyjskim prawem taka sprzedaż może być zwolniona od podatku). Z pewnością jednak sprzedaży tej nie opodatkowuje Pan w Polsce. Nie składa Pan z tego tytułu również żadnej deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym.

 

Polskiemu podatkowi nie podlegają środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości znajdujących się w Wielkiej Brytanii.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć - zero =

»Podobne materiały

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała sytuacja, kie

Świadczenie emerytalne z USA i opodatkowanie go w Polsce

Otrzymuję emeryturę z USA z funduszy publicznych (byłem tam nauczycielem – pracownikiem państwowym). Obecnie mieszkam w Polsce i także pracuję w szkole. Czy zgodnie z umową między RP a USA (art. 19) dochód w postaci emerytury z USA będzie zwolniony z podatku w Polsce?

Firma w Niemczech a miejsce opodatkowania

Otwarłem jednoosobową firmę w Niemczech, gdzie jestem zameldowany i mieszkam na stałe. Do Polski przyjeżdżam raz lub dwa razy w roku (na święta). Czy będę musiał w Polsce płacić podatki (teraz lub gdy zacznę pracować na umowę o pracę)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »