Podatek w Polsce po sprzedaży domu w UK

• Autor: Marcin Sądej

Od prawie 20 lat mieszkam w UK razem z żoną i dziećmi. W UK zakupiłem dom. Obecnie planuję sprzedaż tego domu i powrót do Polski. Czy będę musiał zapłacić podatek w Polsce po sprzedaży domu w UK?

Podatek w Polsce po sprzedaży domu w UK

Fot. Fotolia

 Sprzedaż nieruchomości w Wielkiej Brytanii a podatek

W pierwszej kolejności wskazać należy, że na gruncie prawa podatkowego jest Pan traktowany jako brytyjski rezydent podatkowy (ponieważ w Wielkiej Brytanii na stałe Pan mieszka i tam znajduje się Pana ośrodek interesów życiowych). Powoduje to, że w zakresie prawa polskiego jest Pan uznawany za nierezydenta.

Zgodnie z art. 3 ust. 2b pkt 4 ustawy PIT za dochody (przychody) osiągane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez nierezydentów uważa się w szczególności dochody (przychody) z położonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieruchomości lub praw do takiej nieruchomości, w tym ze zbycia jej w całości albo w części lub zbycia jakichkolwiek praw do takiej nieruchomości. W konsekwencji skoro posiada Pan status rezydenta podatkowego Wielkiej Brytanii i tam też położona jest nieruchomość to sprzedaż tej nieruchomości należy opodatkować zgodnie z brytyjskim prawem podatkowym. Dochodu tego nie wykazuje się przed polskim fiskusem.

Co ciekawe należy zaznaczyć, że nawet, jeżeli hipotetycznie byłby Pan polskim rezydentem podatkowym to dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii nie podlegałby opodatkowaniu w Polsce, lecz w kraju położenia nieruchomości, czyli w Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z art. 4a ustawy PIT przepisy ustawy stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Konwencja między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania

Należy zatem odnieść się do konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od zysków majątkowych, podpisana w Londynie dnia 20 lipca 2006 r.

Zgodnie z art. 6 tej umowy dochód, osiągany przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce z majątku nieruchomego (włączając dochód z gospodarstwa rolnego lub leśnego) położonego w Wielkiej Brytanii, może być opodatkowany w Wielkiej Brytanii.

W takim jednak przypadku, aby nie doszło do podwójnego opodatkowania należy zastosować metodę wyłączenia z progresją, o której mówi art. 22 ust. 2 umowy. Przepis podaje, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga dochód, który zgodnie z postanowieniami niniejszej Konwencji podlega opodatkowaniu w Zjednoczonym Królestwie, Polska zwolni taki dochód z opodatkowania.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Wielkiej Brytanii będzie zwolniony z podatku w Polsce?

Co za tym idzie, dochód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Wielkiej Brytanii byłby opodatkowany w Wielkiej Brytanii oraz zwolniony z podatku w Polsce. Nie wpływa także na wysokość opodatkowania innych dochodów uzyskanych z tego samego źródła w Polsce.

W konsekwencji sprzedaż nieruchomości położonej w Wielkiej Brytanii podlega opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii (choć naturalnie zgodnie z brytyjskim prawem taka sprzedaż może być zwolniona od podatku). Z pewnością jednak sprzedaży tej nie opodatkowuje Pan w Polsce. Nie składa Pan z tego tytułu również żadnej deklaracji podatkowej w polskim urzędzie skarbowym.

Polskiemu podatkowi nie podlegają środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości znajdujących się w Wielkiej Brytanii.