.
Udzieliliśmy ponad 134,9 tys. porad prawnych i mamy 15 128 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Przyznanie mieszkania po pożarze

• Opublikowano: 02-03-2016 • Autor: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Czy mając nakaz na mieszkanie komunalne od 25 lat, w momencie przypadku losowego, np. pożaru mieszkania, należy mi się lokal zamienny i czy moje obecne dochody mają wpływ na pozytywne rozpatrzenie decyzji o przyznaniu lokalu zamiennego? Dodam, iż już 3 razy dostałam decyzję odmowną z uwagi na za wysokie dochody.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Przyznanie mieszkania po pożarze

Zniszczenie lokalu komunalnego w wyniku pożaru za który wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności

Na początek wyjaśnię, że zgodnie z treścią art. 662 § 3 Kodeksu cywilnego „jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego”.

 

Oznacza to, że w takim przypadku umowa najmu wygasa z chwilą zniszczenia przedmiotu najmu, a najemcy lokalu mieszkalnego nie przysługuje prawo żądania od wynajmującego zapewnienia wynajęcia lokalu zamiennego. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji stosunek prawny najmu wygasa z powodu niemożliwości świadczenia.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zniszczenie przedmiotu najmu wskutek okoliczności za które wynajmujący ponosi odpowiedzialność

Inaczej jest w wypadku zniszczenia przedmiotu najmu wskutek okoliczności, za które wynajmujący ponosi odpowiedzialność, wówczas najemca może żądać przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego (jeżeli jest to możliwe) albo wypowiedzieć umowę najmu [zob. H. Ciepła (w:) G. Bieniek, Komentarz do kodeksu cywilnego, t. II, 2006, s. 256–257]. Zakładam jednak, że w niniejszej sprawie nie doszło do pożaru z winy gminy a wskutek jakiś niezależnych okoliczności. Jeżeli tak było, umowa najmu wygasła.

 

Ponieważ w ustawie o z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie ma odrębnych regulacji, również w odniesieniu do mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminu należy stosować przepisy kodeksu cywilnego, w tym właśnie art. 662 § 3. Dodam, że na podstawie decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego nawiązuje się właśnie stosunek najmu pomimo, że jego źródłem nie była umowa stron, jak ma to miejsce w dzisiejszej rzeczywistości.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Przydzielenie lokalu zamiennego przez gminę 

Reasumując, gmina, nie musi, ale może zawrzeć z Panią umowę najmu innego lokalu (gminy mają opracowane specjalne procedury pomocy mieszkaniowej w takich przypadkach), nazwijmy go zamiennym, i tu odpowiem na Pani drugie pytanie, a mianowicie, czy Pani obecne dochody mają wpływ na pozytywne rozpatrzenie decyzji o przyznaniu lokalu zamiennego. Otóż mają – z tego względu, że lokale socjalne obecnie zgodnie z treścią art. 23 ust. 2 umowy ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego mogą być przyznawane osobie, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy.

 

Przykro mi, że nie przekazałam nazbyt dobrych wiadomości.

Przykłady

Na przedmieściach Tomasz kupił działkę z zamiarem postawienia domu. Po kilku miesiącach zauważył, że ktoś regularnie wywozi na jego teren odpady budowlane. Po zidentyfikowaniu sprawcy wystąpił do niego z pisemnym żądaniem przywrócenia stanu poprzedniego oraz zagroził sprawą sądową, co doprowadziło do szybkiego uprzątnięcia terenu.

 

Pani Elżbieta była właścicielką pola uprawnego. Pewnego dnia odkryła, że sąsiad bez jej wiedzy wyorał część jej ziemi i zasiał tam kukurydzę. Skierowała do niego wezwanie do usunięcia upraw i przywrócenia granic działki zgodnie z mapami ewidencyjnymi, a gdy to nie przyniosło skutku, wytoczyła sprawę sądową o ochronę własności.

 

Pan Marek odziedziczył leśną działkę, na której nieoczekiwanie pojawiła się dzika droga wyjeżdżona przez ciężkie maszyny sąsiadującej firmy budowlanej. Po konsultacji z prawnikiem napisał do firmy wezwanie do zaprzestania naruszeń i przywrócenia naturalnego stanu terenu, a następnie wystąpił o odszkodowanie za zniszczenie roślinności.

Podsumowanie

Właściciel nieruchomości ma pełne prawo domagać się przywrócenia stanu zgodnego z prawem oraz żądać zaniechania dalszych naruszeń. W sytuacji, gdy działka została bezprawnie naruszona lub zanieczyszczona, skuteczne zastosowanie przepisów Kodeksu cywilnego pozwala nie tylko na żądanie uprzątnięcia terenu, ale również na dochodzenie odszkodowania za powstałe szkody. Warto działać zdecydowanie, a w przypadku braku reakcji sprawcy rozważyć skierowanie sprawy na drogę sądową, aby skutecznie chronić swoje prawa i własność.

Oferta porad prawnych

Jeśli potrzebujesz pomocy w sporządzeniu pisma, przygotowaniu pozwu lub chcesz skonsultować swoją sytuację, skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online. Gwarantujemy szybką i rzetelną pomoc prawnika, bez wychodzenia z domu. Opisz nam swój problem, a otrzymasz jasną i praktyczną odpowiedź dostosowaną do Twoich potrzeb.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej przedsiębiorców z różnych branż. W obecnej praktyce zawodowej zajmuje się m.in. problematyką najmu lokali użytkowych.

 

Udziela porad prawnych z zakresu szeroko pojętego prawa cywilnego, procedur cywilnych, w tym postępowania egzekucyjnego. W kręgu jej zainteresowań pozostają zagadnienia z prawa spółek handlowych, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i procedur administracyjnych.

 

Sporządza umowy, pisma przedsądowe i procesowe.

https://www.linkedin.com/in/katarzyna-siwiec-radca-prawny/


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

porady spadkowe

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu