Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przyznanie mieszkania po pożarze

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 02.03.2016

Czy mając nakaz na mieszkanie komunalne od 25 lat, w momencie przypadku losowego, np. pożaru mieszkania, należy mi się lokal zamienny i czy moje obecne dochody mają wpływ na pozytywne rozpatrzenie decyzji o przyznaniu lokalu zamiennego? Dodam, iż już 3 razy dostałam decyzję odmowną z uwagi na za wysokie dochody.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na początek wyjaśnię, że zgodnie z treścią art. 662 § 3 Kodeksu cywilnego „jeżeli rzecz najęta uległa zniszczeniu z powodu okoliczności, za które wynajmujący odpowiedzialności nie ponosi, wynajmujący nie ma obowiązku przywrócenia stanu poprzedniego”.

 

Oznacza to, że w takim przypadku umowa najmu wygasa z chwilą zniszczenia przedmiotu najmu, a najemcy lokalu mieszkalnego nie przysługuje prawo żądania od wynajmującego zapewnienia wynajęcia lokalu zamiennego. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji stosunek prawny najmu wygasa z powodu niemożliwości świadczenia.

 

Inaczej jest w wypadku zniszczenia przedmiotu najmu wskutek okoliczności, za które wynajmujący ponosi odpowiedzialność, wówczas najemca może żądać przywrócenia rzeczy do stanu poprzedniego (jeżeli jest to możliwe) albo wypowiedzieć umowę najmu [zob. H. Ciepła (w:) G. Bieniek, Komentarz do kodeksu cywilnego, t. II, 2006, s. 256–257]. Zakładam jednak, że w niniejszej sprawie nie doszło do pożaru z winy gminy a wskutek jakiś niezależnych okoliczności. Jeżeli tak było, umowa najmu wygasła.

 

Ponieważ w ustawie o z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego nie ma odrębnych regulacji, również w odniesieniu do mieszkań wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminu należy stosować przepisy kodeksu cywilnego, w tym właśnie art. 662 § 3. Dodam, że na podstawie decyzji o przydziale lokalu mieszkalnego nawiązuje się właśnie stosunek najmu pomimo, że jego źródłem nie była umowa stron, jak ma to miejsce w dzisiejszej rzeczywistości.

 

Reasumując, gmina, nie musi, ale może zawrzeć z Panią umowę najmu innego lokalu (gminy mają opracowane specjalne procedury pomocy mieszkaniowej w takich przypadkach), nazwijmy go zamiennym, i tu odpowiem na Pani drugie pytanie, a mianowicie, czy Pani obecne dochody mają wpływ na pozytywne rozpatrzenie decyzji o przyznaniu lokalu zamiennego. Otóż mają – z tego względu, że lokale socjalne obecnie zgodnie z treścią art. 23 ust. 2 umowy ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego mogą być przyznawane osobie, która nie ma tytułu prawnego do lokalu i której dochody gospodarstwa domowego nie przekraczają wysokości określonej w uchwale rady gminy.

 

Przykro mi, że nie przekazałam nazbyt dobrych wiadomości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 + I =

»Podobne materiały

Sprzedaż mieszkania zakupionego z bonifikatą a zakończenie budowy domu

Niebawem wykupuję z bonifikatą lokal w budynku komunalnym. Czy jeśli sprzedam go przed upływem pięciu lat od dnia zakupu, uzyskane pieniądze będę mógł przeznaczyć na zakończenie budowy domu, nie musząc zwracać bonifikaty? Jeśli nie, na co innego mogę przeznaczyć te środki, nie tracąc prawa

 

Czy gmina może odmówić sprzedaży mieszkania głównemu najemcy?

Moja mama już jako wdowa wykupiła pięć lat temu mieszkanie od gminy i mi (córce) je darowała. Po dwóch latach wyszła za mąż za sąsiada (kawalera), który zameldował ją u siebie. Teraz on ma możliwość wykupienia mieszkania, ale gmina się nie zgadza, ponieważ jego żona wcześniej wykupiła swoje mieszkan

 

Żona nie wpuszcza mnie do mieszkania komunalnego - co zrobić?

Wraz z byłą żoną jesteśmy najemcami mieszkania komunalnego. Obecnie nie mam gdzie mieszkać, żona nie wpuszcza mnie do mieszkania, bo twierdzi, że ją biłem. Nie zgadza się na podział mieszkania komunalnego ani na zamianę na dwie kawalerki od gminy. Dodatkowo narobiła długów w czynszu. Co robić? Jak s

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »