Kto dziedziczy po bezdzietnym wujku kawalerze?

Problem dotyczy dziedziczenia po bezdzietnym wujku. Mój wujek był bezdzietnym kawalerem, zmarł 18 lat temu. Drugi wujek miał dwoje dzieci z pierwszą żoną, ale mieszkał i żył z konkubiną, na którą przepisał cały majątek. Syn drugiego wujka założył sprawę o podział majątku po tym pierwszym (kawalerze). Kto po nim będzie dziedziczył – konkubina czy dzieci drugiego wujka?

Kto dziedziczy po bezdzietnym wujku kawalerze?

Czy konkubina wchodzi w krąg spadkobierców ustawowych?

Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pani zapytania ma odpowiedź na pytanie – czy wujek za życia przepisał cały majątek na swoją konkubinę? Czy też powołał ją na mocy testamentu do spadku? Jako konkubina partnerka wujka nie wchodziła w krąg jego spadkobierców ustawowych. Jedyną drogą, by stała się jego spadkobierczynią, było powołanie jej do spadku na mocy testamentu. Jeżeli wujek tego nie uczynił, a ze związku z nową partnerką nie posiadał dzieci, w krąg jego spadkobierców ustawowych wchodzą jego dzieci z małżeństwa. Matka tychże dzieci (jako była żona) jest wyłączona z kręgu spadkobierców.

Kto dziedziczy po bezdzietnym kawalerze?

W tej sytuacji spadek po wujku kawalerze dziedziczą rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

Z uwagi na powyższe w miejsce drugiego wujka wchodzą jego dzieci (zstępni), co wynika wprost z treści art. 932 § 5 Kodeksu cywilnego.