Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kto dziedziczy po bezdzietnym wujku kawalerze?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.05.2018

Problem dotyczy dziedziczenia po bezdzietnym wujku. Mój wujek był bezdzietnym kawalerem, zmarł 18 lat temu. Drugi wujek miał dwoje dzieci z pierwszą żoną, ale mieszkał i żył z konkubiną, na którą przepisał cały majątek. Syn drugiego wujka założył sprawę o podział majątku po tym pierwszym (kawalerze). Kto po nim będzie dziedziczył – konkubina czy dzieci drugiego wujka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najistotniejsze znaczenie z punktu widzenia Pani zapytania ma odpowiedź na pytanie – czy wujek za życia przepisał cały majątek na swoją konkubinę? Czy też powołał ją na mocy testamentu do spadku? Jako konkubina partnerka wujka nie wchodziła w krąg jego spadkobierców ustawowych. Jedyną drogą, by stała się jego spadkobierczynią, było powołanie jej do spadku na mocy testamentu. Jeżeli wujek tego nie uczynił, a ze związku z nową partnerką nie posiadał dzieci, w krąg jego spadkobierców ustawowych wchodzą jego dzieci z małżeństwa. Matka tychże dzieci (jako była żona) jest wyłączona z kręgu spadkobierców.

 

W tej sytuacji spadek po wujku kawalerze dziedziczą rodzice. W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy.

 

Z uwagi na powyższe w miejsce drugiego wujka wchodzą jego dzieci (zstępni), co wynika wprost z treści art. 932 § 5 Kodeksu cywilnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + III =

»Podobne materiały

Prawa spadkowe osoby ubezwłasnowolnionej

Jakie prawa spadkowe po śmierci rodziców posiada osoba ubezwłasnowolniona przebywająca w ośrodku pomocy społecznej i posiadająca własną rentę, jeśli istnieje testament, wedle którego majątek dziedziczy jej rodzeństwo?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »