Jak wygląda dziedziczenie po wujku?

Czy można dziedziczyć po wujku? Żona odrzuciła spadek ze względu na długi, córka została przysposobiona przez innego pana (wujek zrzekł praw rodzicielskich). Jak to wygląda dalej? Dodam, że siostry wujka nie żyją, ale są ich dzieci.

Jak wygląda dziedziczenie po wujku?

Czy przysposobione dziecko dziedziczy po krewnych?

W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czy w odniesieniu do dziecka wujka nastąpiło pełne przysposobienie. Dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, że przysposobienie było pełne. Z tego powodu wskazać należy na przepis art. 121 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgodnie z którym ustają prawa i obowiązki przysposobionego wynikające z pokrewieństwa względem jego krewnych, jak również prawa i obowiązki tych krewnych względem niego. Innymi słowy „córka” wujka nie dziedziczy po nim.

Dziedziczenie po bracie matki

W braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały spadek przypada jego rodzicom w częściach równych. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy. Jeżeli jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

Innymi słowy, jeżeli żona po wujku spadek odrzuciła, a wujek dzieci nie ma – które by po nim dziedziczyły – wówczas dziedziczą po nim jego rodzice, a w miejsce nich (w sytuacji ich śmierci) jego rodzeństwo, a w miejsce rodzeństwa – ich dzieci.