Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne konto a darowizna

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 21.11.2013

Mam wspólne konto bankowe razem z moim tatą. Niedawno (45 dni temu) ze swojego konta osobistego zrobiłam przelew (50 000 zł) na wspólne konto oszczędnościowe (moje i taty). Przelew opisałam tak: imię i nazwisko taty, wpłata własna. To nie była darowizna. Teraz jednak zastanawiam się, czy US nie uzna tego za darowiznę. Jest jeszcze jedna sprawa, która wzbudza mój niepokój. Sprzedałam mieszkanie – pieniądze ze sprzedaży wpłynęły na moje konto osobiste. Zrobiłam przelew na wspólne konto moje i taty, a następnie założyliśmy lokatę oszczędnościową na mnie z upoważnieniem dla taty. Potem przelałam pieniądze na konto ojca. On założył lokatę oszczędnościową na siebie z upoważnieniem dla mnie. To nie była darowizna – wspólnie dysponowaliśmy pieniędzmi. Minęło już 9 miesięcy i nie wiemy, czy powinniśmy zgłosić te operacje do US. Co robić?

 

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Opisana sytuacja jest bardzo niekomfortowa, bowiem brak precyzyjnych regulacji w tym zakresie pozwala organom podatkowym na niemal dowolną interpretację tych zdarzeń. Fakt posiadania wspólnego konta nie zmienia charakteru cywilnoprawnego wpłat i gdy wpłaci Pani na wspólne konto własne 50 000 zł, które np. tata wyda, by sobie kupić samochód, nie ma znaczenia, że pieniądze były na wspólnym rachunku. Pani tata otrzymałby tu bezpłatne świadczenie kosztem Pani majątku, więc byłaby to darowizna podlegająca opodatkowaniu.

 

Czy sam przelew na wspólne konto powoduje, że mamy do czynienia z darowizną? Uważam, że nie. Niemniej jednak organ podatkowy może połowę takiej kwoty, tj. przykładowo wpłaty 50 000, którą Pani opisuje, potraktować jako depozyt nieprawidłowy. Depozyt ma miejsce wtedy, gdy przechowawca może rozporządzać oddanymi na przechowanie pieniędzmi lub innymi rzeczami oznaczonymi tylko co do gatunku. Konsekwencją takiej kwalifikacji byłby obowiązek podatkowy powstający tu z chwilą dokonania tejże czynności cywilnoprawnej i ciążący na Pani ojcu; podstawę opodatkowania stanowi wartość depozytu, a stawka podatku wynosi 2%. Taka kwalifikacja jest „lekko” naciągana, ale nie sposób wykluczyć takiego zachowania organów podatkowych. Istnieją również opinie, że do momentu, gdy tata nie zadysponuje tymi środkami, nie ma zdarzenia podatkowo, prawnie relewantnego, czyli nie wydarza się nic, co powoduje, iż powstaje obowiązek podatkowy. Organy podatkowe często mają jednak odmienne zdanie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeszcze trudniejsza sytuacja jest w zakresie przelewu na konto taty i założenia przez niego lokaty. Jeśli wpłata ta nie miała charakteru darowizny, nie chciała Pani ojca obdarować ani też udzielić mu pożyczki, to organ potraktuje ją właśnie jako depozyt nieprawidłowy.

 

Odnośnie darowizny proszę pamiętać, że ze zwolnienia – w przypadku gdybyśmy mieli w ogóle do czynienia z darowizną – tata mógłby skorzystać, składając zawiadomienie w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, który w przypadku darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń. Zatem po upływie 9 miesięcy tata nie miałby jak ze zwolnienia skorzystać.

 

Konkludując, moim zdaniem dla bezpieczeństwa tata powinien złożyć zaległą już deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych wraz z czynnym żalem – co pozwoli uniknąć konsekwencji karnoskarbowych – traktującą wpłaty jako depozyt nieprawidłowy oraz uiścić 2% podatek. Postępowanie Pani taty stanowi czyn zabroniony na gruncie Kodeksu karnego skarbowego i tata może zostać ukarany za niezapłacenie podatku i niezłożenie deklaracji.

 

Zgodnie z art. 54 § 1 ww. kodeksu podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie. Na ogół jednak konsekwencje nie są tak dotkliwe, gdyż zgodnie z art. 54 § 3, jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe. Rozwiązanie to ma wiele wad, niemniej jednak w chwili obecnej jest „najtańsze”, ma poniekąd oparcie w obowiązującym prawie.

 

Warto byłoby jednak, ze względu na nieprzebraną ilość odmiennych opinii w takiej i podobnych sprawach, by Państwo wystąpili o wydanie indywidualnej interpretacji (osobno lub tylko Pani tata) do Ministra Finansów w ww. zakresie. Najlepiej w tzw. trybie przyszłym, tj. w zakresie zdarzeń, które dopiero mają nastąpić. Gdyby interpretacja taka uznawała, że wpłata na wspólne konto do momentu, gdy tata nie zadysponuje środkami, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, byłaby dobrą podstawą do wystąpienia o zwrot niesłusznie zapłaconego podatku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Darowizna mieszkania a podatek

Moja siostra dwa miesiące temu kupiła mieszkanie (jest jego wyłączną właścicielką) i chciałaby mi je przekazać w formie darowizny. Czy może to zrobić już teraz, czy istnieją jakieś ograniczenia czasowe? Czy któraś z nas (ja albo siostra) będzie musiała zapłacić jakiś podatek?

 

Darowizna dla rodzeństwa przelana na konto jednego z nich

Ciocia przesłała mi i moim dwóm siostrom z zagranicy pewną kwotę pieniędzy. Dokonała przelewu na moje konto, mimo że to darowizna do podziału. Jak powinniśmy ją zgłosić i rozliczyć w urzędzie skarbowym (zwłaszcza że każde z nas mieszka w innym województwie)?

 

Duża kwota pieniędzy przelana na konto znajomego

Znajomy chce skorzystać z mojego konta bankowego i przelać na nie dużą kwotę pieniędzy. Nie będę z nich korzystał, zwrócę całość koledze, gdy ten wróci do Polski. Czy muszę zapłacić jakiś podatek? Co zrobić, by nie narazić się na kontrolę podatkową?

Wpłaty od rodziców na konto bankowe a rozliczenia z urzędem skarbowym

Mam 24 lata, jestem studentem, nie pracuję i nigdy nie pracowałem. Posiadam dwa konta bankowe, na których mam zgromadzone dzięki rodzicom środki – odpowiednio 90 i 20 tys. zł. Ponadto regularnie wpłacam na swoje konta 3-4 tys. zł miesięcznie, również od rodziców. Jednorazowo wpłaciłem także 66 tys. zł od rodziców. Czy urząd skarbowy może zażądać wyjaśnień, skąd mam takie środki na koncie, skoro nie pracuję?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »