Konkurs informatyczny z USA a podatek od nagrody

• Autor: Aleksander Słysz

Pracuję na etacie w Polsce. Osiągnąłem też przychód z tytułu wygrania (zdalnie) konkursu informatycznego organizowanego w USA. Jak rozliczyć tę wygraną? Słyszałem, że wystarczy uwzględnić ją w corocznym zeznaniu podatkowym – czy to prawda?

Konkurs informatyczny z USA a podatek od nagrody

Rozliczenie dochodu z tytułu wygrania zdalnego konkursu organizowanego w USA

Od podatku dochodowego zwolnione są:

  1. wygrane w konkursach emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasę, radio, telewizję),
  2. wygrane w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu,
  3. nagrody związane ze sprzedażą premiową

     – jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 760 zł.

Co do zasady od dochodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10% wygranej lub nagrody. Jak widać, ustawodawca ograniczył stosowanie 10% do UE i EOG.

Pan osiągnął wygraną w USA, zatem powyższe nie znajdzie zastosowania. Konkurują ze sobą w omawianej sprawie dwie teorie: jedna mówiąca, że mamy do czynienia z dochodem z innych źródeł, i druga, której jestem zwolennikiem, stanowiąca, iż osiągnął Pan przychód, o którym mowa w art. 12 pkt 2 wspomnianej ustawy.

Zgodnie z art. 13 pkt 2 za przychody z działalności wykonywanej osobiście uważa się przychody z osobiście wykonywanej działalności naukowej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki.

Jak potraktować wygraną w konkursie na gruncie umowy między Polską i USA

Problem sprawia również to, jak potraktować wygraną na gruncie umowy między Polską i USA, bowiem umowa ta nie wskazuje takiego źródła jak nagroda czy konkurs.

Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z dnia 18 września 1976 r.), stanowi, że „wolny zawód” to określenie, które obejmuje między innymi samodzielne wykonywanie działalności naukowej, literackiej, jak również samodzielną działalność lekarzy, adwokatów, inżynierów, architektów, lekarzy dentystów, dziennikarzy i innych.

Dochód osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce z wykonywania wolnego zawodu lub innej samodzielnej działalności może być opodatkowany przez Polskę. Poza wyjątkami przewidzianymi poniżej taki dochód będzie zwolniony od opodatkowania przez USA.

Dochód taki uzyskany przez osobę fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce z wykonywania wolnego zawodu o samodzielnym charakterze w USA może być opodatkowany przez USA, jeżeli osoba fizyczna przebywa w USA przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Zaliczki na podatek dochodowy

Reasumując, moim zdaniem osiągnął Pan przychód z działalności wykonywanej osobiście, opodatkowany według skali podatkowej.

Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników z działalności wykonywanej osobiście są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a, tj. w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali. Następnie dochód rozliczy Pan w rocznym PIT-36.

Kwalifikując przychód jako nagrodę w konkursie naukowym (czyli na podstawie art. 13 pkt 2), nie ma innej możliwości w opisanej sytuacji, bowiem w kraju nie ma płatnika. Gdyby wygrał Pan konkurs w kraju, organizator pobrałby podatek.

Art. 44 ust. 1 ustawy o PIT stanowi wprost w pkt 1a:

„Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

  1. ze stosunku pracy z zagranicy,
  2. z emerytur i rent z zagranicy,
  3. z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

     – są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a”.

Natomiast ust. 3a stanowi, że „podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień – w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1”.

To, że słyszał Pan inne opinie w tej sprawie, wcale mnie nie dziwi – to nie jest ani prosta, ani standardowa sprawa.