Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy opieka nad rodzicami daje jakieś przywileje w pracy?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 18.10.2016

Mam 57 lat i chorych rodziców w wieku 88 i 84 lata. Mieszkamy w tym samym mieście, ale nie razem. Pracuję w pełnym wymiarze godzin, a często też muszę pracować nadgodziny, po 10–12 godzin, i soboty. Nie mam prawa odmówić pracy. Praca w nadgodzinach jest w moim zakładzie obowiązkowa. Mam też kłopot, aby wziąć urlop. Staram się sobie radzić, ale jest mi co raz trudniej. Jestem bardzo przemęczona i nie wiem, jak długo jeszcze dam radę. Czy opiekując się starszymi rodzicami, mam tylko obowiązek opieki, czy może mam jakieś prawa, które mi przysługują? Czy jest jakiś przepis prawny, który daje mi możliwość odmówienia chociaż godzin nadliczbowych i wzięcia kilku dni wolnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 178 ustawy Kodeks pracy pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Pracownicy w ciąży nie wolno bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy.

 

Pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, jak również delegować poza stałe miejsce pracy.

 

Niestety Kodeks pracy ochroną przed praca w godzinach nadliczbowych objął tylko tych pracowników, którzy są w ciąży albo opiekują się dzieckiem do lat 4. Dla pracowników opiekujących się dorosłym członkiem rodziny takiej ochrony nie przewidziano.

 

Prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobie, która sprawuje opiekę nad chorym członkiem rodziny i w związku z tym nie pracuje.

 

Chorym członkiem rodziny może być małżonek, rodzice, teściowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, pod warunkiem, jeśli pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym w okresie sprawowania opieki.

 

W ciągu roku pracownik ma prawo do 14 dni na sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny innym niż dziecko. Łączny okres pobierania zasiłku opiekuńczego z powodu opieki nad dzieckiem oraz innymi chorym nie może w ciągu roku przekroczyć 60 dni.

 

Należy jednak pamiętać o dodatkowych wymogach stawianych przez przepisy. Po pierwsze, zgodnie z ustawą konieczne jest osobiste sprawowanie opieki. Oznacza to sytuację, w której nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, którzy mogliby zapewnić odpowiednią opiekę. Warunek ten będzie spełniony także wówczas, gdy zamieszkujący na przykład z chorą matką ojciec nie jest w stanie z uwagi na swój wiek czy niedołęstwo należycie się nią zająć.

 

Po drugie, dziecko i rodzic muszą pozostawać we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie sprawowania opieki. Nie oznacza to jednak, że osoby te muszą mieszkać stale razem. Wystarczające jest, że na czas choroby osoba podejmująca się opieki zmienia miejsce zamieszkania, żeby móc pielęgnować chorego. Jeżeli więc dziecko i rodzic zamieszkują na co dzień oddzielnie, jednak na czas choroby pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym – warunek ten jest spełniony.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII + siedem =

»Podobne materiały

Praca w sobotę – czy należy się za nią dzień wolny?

Przedmiotem mojego pytania jest praca w sobotę. Pracujemy bowiem w firmie po 7 godzin dziennie od poniedziałku do piątku oraz w 2 soboty w miesiącu, również po 7 godzin. Nie mamy wolnego za te soboty, bo jak pracodawca mówi: „oddaje nam te zaległe godziny w tygodniu i dlatego pracujemy ni

 

Dyżur medyczny – jak liczyć wynagrodzenie?

Jaka jest płaca za dyżur medyczny, zgodnie z Kodeksem pracy – 100% czy 50%? Co jest podstawą naliczania tej płacy – faktyczne wynagrodzenie (pensja plus stałe dodatki, np. premia, wysługa lat itp.) czy pensja podstawowa? Do jakiego dnia, według zasad ogólnych, musi być wypłacana pensja z

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »