Pomysł na nowy produkt - sprzedaż pomysłu w zamian za udział w zyskach

• Autor: Wioleta Biel

Czy można zaoferować, przedstawić jakiejś firmie pomysł na produkcję jakiegoś produktu w zamian za udział w zyskach ze sprzedaży, np. 5%? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej.

Co do zasady są dwie możliwości:

Pierwsze założenie – brak działalności gospodarczej

Można postawić spółkę np. osobową, w której będzie miał Pan 5% udziału w zysku. Spółka będzie spółką celową, co oznacza, że będzie dedykowana tym czynnościom biznesowym. Pan wniesie tzw. know how, druga strona z kolei wniesie potrzebny majątek trwały do przeprowadzenia produkcji.

WAŻNE! dobra umowa inwestycyjna, która określi m.in. zasady wnoszenia wkładów, prowadzenia biznesu, okres pobierania pożytków z produkcji, sposoby wyjścia z inwestycji.

Drugie założenie – rejestracja działalności gospodarczej

W tym rozwiązaniu Pan jako doradca może świadczyć usługi niematerialne w przedmiocie „dzielenia” się wiedzą z zakresu sposobu produkcji (know how); w umowie pomiędzy Panem a spółką produkcyjną należy umieścić dokładne zapisy dotyczące 5% udziałów w zysku, który będzie fakturowany przez Pana standardową umową świadczenia usługi.

WAŻNE! należy dokładnie określić sposób wyliczenia 5% zysku, termin na wskazanie Panu konkretnej kwoty za konkretny okres rozliczeniowy oraz możliwość wglądu do ksiąg spółki w celu weryfikacji sposobu wyliczenia Pana wynagrodzenia.

Wynagrodzenie, które będzie w taki sposób wyliczane, będzie trzeba powiększyć o podatek VAT (stawka standardowa 23%).

Bez względu na sposób dzielenia się swoją wiedzą „know how” – należy ją spisać, aby przybrała formę materialną. Proszę również pamiętać, iż wiedza specjalistyczna, nowatorska ma zdolność zbywczą w postaci know how – co oznacza, że może stanowić przedmiot wkładu rzeczowego do spółek.

Co do wyboru podanych opcji – w mojej ocenie to opcja nr 2 jest bezpieczniejsza, bo zawsze można się z niej po prostu wycofać.

Dodam jeszcze, że pomysł zawsze można opatentować i bardzo mocno w pierwszej kolejności to rekomenduję.