Mamy 10 833 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pomysł na nowy produkt - sprzedaż pomysłu w zamian za udział w zyskach

Autor: Wioleta Biel • Opublikowane: 18.01.2019

Czy można zaoferować, przedstawić jakiejś firmie pomysł na produkcję jakiegoś produktu w zamian za udział w zyskach ze sprzedaży, np. 5%? Dodam, że nie prowadzę działalności gospodarczej.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady są dwie możliwości:

 

Pierwsze założenie – brak działalności gospodarczej

 

Można postawić spółkę np. osobową, w której będzie miał Pan 5% udziału w zysku. Spółka będzie spółką celową, co oznacza, że będzie dedykowana tym czynnościom biznesowym. Pan wniesie tzw. know how, druga strona z kolei wniesie potrzebny majątek trwały do przeprowadzenia produkcji.

 

WAŻNE! dobra umowa inwestycyjna, która określi m.in. zasady wnoszenia wkładów, prowadzenia biznesu, okres pobierania pożytków z produkcji, sposoby wyjścia z inwestycji.

 

Drugie założenie – rejestracja działalności gospodarczej

 

W tym rozwiązaniu Pan jako doradca może świadczyć usługi niematerialne w przedmiocie „dzielenia” się wiedzą z zakresu sposobu produkcji (know how); w umowie pomiędzy Panem a spółką produkcyjną należy umieścić dokładne zapisy dotyczące 5% udziałów w zysku, który będzie fakturowany przez Pana standardową umową świadczenia usługi.

 

WAŻNE! należy dokładnie określić sposób wyliczenia 5% zysku, termin na wskazanie Panu konkretnej kwoty za konkretny okres rozliczeniowy oraz możliwość wglądu do ksiąg spółki w celu weryfikacji sposobu wyliczenia Pana wynagrodzenia.

 

Wynagrodzenie, które będzie w taki sposób wyliczane, będzie trzeba powiększyć o podatek VAT (stawka standardowa 23%).

 

Bez względu na sposób dzielenia się swoją wiedzą „know how” – należy ją spisać, aby przybrała formę materialną. Proszę również pamiętać, iż wiedza specjalistyczna, nowatorska ma zdolność zbywczą w postaci know how – co oznacza, że może stanowić przedmiot wkładu rzeczowego do spółek.

 

Co do wyboru podanych opcji – w mojej ocenie to opcja nr 2 jest bezpieczniejsza, bo zawsze można się z niej po prostu wycofać.

 

Dodam jeszcze, że pomysł zawsze można opatentować i bardzo mocno w pierwszej kolejności to rekomenduję.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 minus sześć =

»Podobne materiały

Przeniesienie prawa do wynalazku a zachowanie prawa do homologacji

Mam pytanie w sprawie wynalazku – urządzenie dozowania gazu w instalacji samochodowej. Wynalazek nie został jeszcze zgłoszony do Urzędu Patentowego. Przedmiot podlega homologacji na podstawie odrębnych przepisów (mianowicie Regulaminu 67 EKG ONZ). Czy przy przenoszeniu praw do wynalazku mogę z

Księgowanie przychodów z crowdfundingu

Prowadzę jednoosobową działalność. Mam zamiar zebrać w ramach crowdfundingu środki na nową inicjatywę. Jak zaksięgować taki przychód (wpłaty od osób prywatnych)?

Brak wynagrodzenia za wynalazek i straszenie zwolnieniem z pracy

Jestem zatrudniony w firmie, która zgłosiła 8 lat temu patent mojego autorstwa i korzysta z mojego wynalazku do chwili obecnej. Zanim doszło do zgłoszenia patentu, przedkładano mi projekty umów o wynagrodzenie, które były dla mnie niekorzystne. Nie zgadzałem się. Aby wymóc na mnie podpisanie niekorz
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »