Sytuacja pracownika po zwolnieniu dyscyplinarnym

• Autor: Michał Kibil

Przebywając na zwolnieniu lekarskim, otrzymałem zwolnienie dyscyplinarne z pracy za nieoddanie sprzętu. Sprzęt niezwłocznie zdałem, będąc w stałym kontakcie z firmą. Odwołałem się do sądu pracy o przywrócenie mnie do pracy. W tej firmie pracowałem już kilkanaście lat, nigdy nie było z niczym problemu, niedawno dostałem wyróżnienie. Chciałbym zapytać, co powinienem zrobić w obecnej sytuacji? Powinienem wciąż przebywać na zwolnieniu lekarskim? A może zarejestrować się jako bezrobotny lub zacząć szukać innej pracy? Prosiłem o referencje, ale mi odmówiono. Zabroniono mi też rozgłaszania sprawy (np. w mediach), mogę kontaktować się tylko z kancelarią adwokacką.

Sytuacja pracownika po zwolnieniu dyscyplinarnym

Zwolnienie dyscyplinarne w trakcie chorobowego

Dla wyjaśnienia Pana obecnego statusu pragnę wskazać, że po złożeniu przez pracodawcę oświadczenia o rozwiązaniu z Panem umowy o pracę bez wypowiedzenia przestaje być Pan pracownikiem przedsiębiorstwa.

Poruszane przez Pana kwestie choroby, zakazu podjęcia nowej pracy czy też rejestracji jako bezrobotnego nie powinny być interpretowane z punktu widzenia pracownika, tylko z punktu widzenia bezrobotnego.

Choroba nie ma żadnego wpływu na Pana status jako byłego pracownika. Nie może Pan otrzymać zwolnienia ani wynagrodzenia z tego tytułu, ponieważ nie pozostaje Pan w stosunku pracy.

Zwolnienie dyscyplinarne a podjęcie nowej pracy

Jest Pan wobec tego w pełni uprawniony do podjęcia nowej pracy.

Pozostawanie w zatrudnieniu w okresie, w którym zostanie wydane orzeczenie sądu, skutkować może jedynie decyzją sądu o wypłacie odszkodowania ze względu na brak możliwości przywrócenia do pracy.

Jest Pan uprawniony do proszenia np. o referencje, jednak nie jest Pan uprawniony do ich żądania, a zakład pracy nie jest obowiązany do ich wydania.

Referencje nie są powiązane z Pana stażem pracy, a jedynie z ogólną oceną Pana działań przez pracodawcę.

Zarejestrowanie się jako bezrobotny po zwolnieniu dyscyplinarnym

W okresie, w którym nie pozostaje Pan w zatrudnieniu – co oczywiste – może się Pan zarejestrować jako bezrobotny.

Jest to nawet wskazane, ze względu na ubezpieczenia, które w razie zarejestrowania w urzędzie pracy będą opłacane.

O podejmowanych działaniach nie jest Pan obowiązany powiadamiać pracodawcy. Pracodawca też nie ma prawa tego żądać.

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują czynności, które może Pan podejmować, lub których podejmować Pan nie może.

Może Pan podjąć negocjacje z pracodawcą, jednak doświadczenie wskazuje, że będzie Pan w nich traktowany jako strona słabsza, której prawa będą umniejszane.

Brak podstaw do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52

Nie jest Pan uprawniony do pomawiania pracodawcy, czyli – w tym przypadku – publicznego prezentowania treści nieprawdziwych dotyczących pracodawcy.

Nie jest Pan także uprawniony do ujawniania treści uznanych za tajemnicę przedsiębiorstwa.

Ciężko uznać, że kontaktowanie się z mediami w każdym przypadku może być uznane za naruszenie dóbr osobistych pracodawcy. Zależy to od indywidualnego przypadku, na co również wskazuje orzecznictwo Sądu Najwyższego.

W mojej opinii, uznając brak podstaw do rozwiązania umowy o pracę w trybie art. 52 Kodeksu pracy, powinien Pan rozpocząć nową pracę bądź zarejestrować się w urzędzie pracy oraz oczekiwać na rozstrzygnięcie sądu klasyfikujące ostatecznie Pana sytuację względem pracodawcy.