.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Inwestycje na giełdzie mieszkając w Wielkiej Brytanii a rozliczenie podatku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 27.10.2018

Pracuję i mieszkam w Wielkiej Brytanii od 3 lat, jestem zatrudniony na pełen etat. W roku 2017 inwestowałem na polskiej giełdzie i po sprzedaży akcji miałem zanotowaną stratę i zysk, który sumarycznie był większy od straty. Gdzie powinienem się rozliczyć – w UK, czy w Polsce powinienem rozliczyć tzw. podatek z progresją? Czy może jedynie podatek od dochodów z giełdy należy rozliczyć w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Inwestycje na giełdzie mieszkając w Wielkiej Brytanii a rozliczenie podatku

Fot. Fotolia

Gdzie należy opodatkować dochód z obrotu akcjami na giełdzie jeżeli na stałe przebywa się w Wielkiej Brytanii?

W pierwszej kolejności wskazać należy, że skoro na stałe mieszka Pan w Wielkiej Brytanii, to w świetle prawa podatkowego jest Pan rezydentem brytyjskim. Na gruncie prawa polskiego ma Pan zatem status nierezydenta.

 

Dochody ze zbycia akcji są uznawane na gruncie polskiej ustawy PIT za dochody z kapitałów pieniężnych. Trzeba jednak pamiętać, ze pierwszeństwo przed ustawą mają zawsze umowy międzynarodowe. W rezultacie w zakresie Pana sprawie należy sięgnąć do treści polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Zgodnie z art. 13 ust. 5 tejże umowy zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku ruchomego (a więc również akcji) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Powyższy przepis obowiązuje pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji (jest to dokument wydawany przez organy podatkowe potwierdzający, że podatnik ma miejsce zamieszkania w danym kraju). Wyjątek stanowi jedynie sytuacja w której majątek spółek, których akcje i udziały są zbywane, składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (art. 13 ust. 2 umowy).

 

Tak wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10.12.2009 r., nr IPPB2/415-598/09-2/MK1.

 

W rezultacie jeżeli posiada Pan certyfikat rezydencji wydany przez brytyjski urząd skarbowy potwierdzający, że jest Pan rezydentem brytyjskim, to dochody z obrotu akcjami na giełdzie podlegają wyłącznie opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której majątek spółek, których akcje i udziały są zbywane, składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce. W takiej sytuacji dochody mogą być również opodatkowane w Polsce i wtedy znajdzie zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania (wyłączenia z progresją).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 plus siedem =

01.11.2020

Co to dokladnie znaczy \"Wyjątkiem jest sytuacja, w której majątek spółek, których akcje i udziały są zbywane, składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce \" ?
Czy to znaczy ze jesi spolka akcyjna uzyskala dochod ze sprzedazy nieruchomosci a wiec dzialek to wtedy jest ten wyjateK?

Tomasz

.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton