Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Inwestycje na giełdzie mieszkając w Wielkiej Brytanii a rozliczenie podatku

Autor: Marcin Sądej • Opublikowane: 27.10.2018

Pracuję i mieszkam w Wielkiej Brytanii od 3 lat, jestem zatrudniony na pełen etat. W roku 2017 inwestowałem na polskiej giełdzie i po sprzedaży akcji miałem zanotowaną stratę i zysk, który sumarycznie był większy od straty. Gdzie powinienem się rozliczyć – w UK, czy w Polsce powinienem rozliczyć tzw. podatek z progresją? Czy może jedynie podatek od dochodów z giełdy należy rozliczyć w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Inwestycje na giełdzie mieszkając w Wielkiej Brytanii a rozliczenie podatku

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W pierwszej kolejności wskazać należy, że skoro na stałe mieszka Pan w Wielkiej Brytanii, to w  świetle prawa podatkowego jest Pan rezydentem brytyjskim. Na gruncie prawa polskiego ma Pan zatem status nierezydenta.

 

Dochody ze zbycia akcji są uznawane na gruncie polskiej ustawy PIT za dochody z kapitałów pieniężnych. Trzeba jednak pamiętać, ze pierwszeństwo przed ustawą mają zawsze umowy międzynarodowe. W rezultacie w zakresie Pana sprawie należy sięgnąć do treści polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.


Zgodnie z art. 13 ust. 5 tejże umowy zyski z przeniesienia własności jakiegokolwiek majątku ruchomego (a więc również akcji) podlegają opodatkowaniu tylko w tym Umawiającym się Państwie, w którym przenoszący własność ma miejsce zamieszkania lub siedzibę. Powyższy przepis obowiązuje pod warunkiem posiadania certyfikatu rezydencji (jest to dokument wydawany przez organy podatkowe potwierdzający, że podatnik ma miejsce zamieszkania w danym kraju). Wyjątek stanowi jedynie sytuacja w której majątek spółek, których akcje i udziały są zbywane, składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce (art. 13 ust. 2 umowy).

 

Tak wynika m.in. z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10.12.2009 r., nr IPPB2/415-598/09-2/MK1.

 

W rezultacie jeżeli posiada Pan certyfikat rezydencji wydany przez brytyjski urząd skarbowy potwierdzający, że jest Pan rezydentem brytyjskim, to dochody z obrotu akcjami na giełdzie podlegają wyłącznie opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

 

Wyjątkiem jest sytuacja, w której majątek spółek, których akcje i udziały są zbywane, składa się głównie z majątku nieruchomego położonego w Polsce. W takiej sytuacji dochody mogą być również opodatkowane w Polsce i wtedy znajdzie zastosowanie metoda unikania podwójnego opodatkowania (wyłączenia z progresją).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus V =

»Podobne materiały

Miejsce opodatkowania dochodu marynarza

Jestem marynarzem, moim pracodawcą jest firma z Singapuru, ale wynagrodzenie wpływa na moje konto z Hongkongu. Mam umowę o pracę. W Polsce nie osiągam żadnych dochodu. Czy mając dochody tylko z pracy jako marynarz mam obowiązek zgłoszenia tego do urzędu skarbowego? Jak będzie wyglądała

Świadczenie emerytalne z USA i opodatkowanie go w Polsce

Otrzymuję emeryturę z USA z funduszy publicznych (byłem tam nauczycielem – pracownikiem państwowym). Obecnie mieszkam w Polsce i także pracuję w szkole. Czy zgodnie z umową między RP a USA (art. 19) dochód w postaci emerytury z USA będzie zwolniony z podatku w Polsce?

Firma w Niemczech a miejsce opodatkowania

Otwarłem jednoosobową firmę w Niemczech, gdzie jestem zameldowany i mieszkam na stałe. Do Polski przyjeżdżam raz lub dwa razy w roku (na święta). Czy będę musiał w Polsce płacić podatki (teraz lub gdy zacznę pracować na umowę o pracę)?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »