Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Minimalny metraż mieszkania socjalnego

Autor: Krzysztof Bigoszewski • Opublikowane: 03.12.2014

Jaki obowiązuje minimalny metraż mieszkania socjalnego według norm unijnych?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Minimalny metraż mieszkania socjalnego

Minimalna powierzchnia lokalu socjalnego 

Odpowiadając na pytanie, wskazać należy, iż jedyną obowiązującą w Polsce regulacją ustawową dotyczącą powierzchni minimalnej (metrażu) lokali socjalnych jest ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego z dnia 21 czerwca 2001 r. (Dz. U. Nr 71, poz. 733 z późn. zm.).

Zgodnie zaś z treścią art. 2 ust. 1 pkt 5) tej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o lokalu socjalnym – należy przez to rozumieć lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

Jak należy obliczać powierzchnię użytkową lokalu?

Dodatkowo wskazać można za przedstawicielami nauki prawa (tak m.in. A. Doliwa [w:] Najem lokali. Komentarz. Warszawa 2010), że gdy w ustawie jest mowa o powierzchni użytkowej lokalu – należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

 

Jak zatem z powyższego wynika, polski ustawodawca ustalił minimalną powierzchnię lokalu socjalnego na odpowiednio 5 m2 na członka rodziny i 10 m2 w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, a obowiązujące przepisy unijne w tej kwestii się nie wypowiadają, pozostawiając ten przedmiot regulacji wewnętrznej każdego z państw członkowskich we własnym zakresie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus osiem =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki