Standardy lokalu socjalnego dla matki z dzieckiem

• Autor: Dariusz Kostyra

Mam nakaz eksmisji. Gmina zaproponowała mi pomieszczenie o wielkości 21 m2, w którym ma zrobić WC z łazienką. Zagospodarowaniem lokalu (zrobieniem pokoju i kuchni) mam się zająć sama. W pomieszczeniu stoi piec, nie ma bieżącej ciepłej wody. Wychowuję 5-letnie dziecko. Jak się bronić przed przydzieleniem tego lokalu? Uważam, że nie jest odpowiedni do zamieszkania w nim matki z dzieckiem.

Warunki, jakie powinien spełniać lokal socjalny

Warunki, jakie powinien spełniać lokal socjalny, określa art. 2 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie praw lokatorów. Stosownie do tego przepisu lokal socjalny to „lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego – 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie”.

Do powierzchni użytkowej zaliczamy poza pokojami wszelkie inne pomieszczenia znajdujące się w lokalu, a więc: kuchnię, spiżarnię, przedpokój, hol, korytarze, łazienkę itd., a także „inne pomieszczenia służące mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania”. Suma powierzchni stanowi podstawę do wymiaru czynszu i opłat. Nie wlicza się do powierzchni lokalu pomieszczeń wymienionych w art. 2 ust. 1 pkt 7; natomiast nie jest – naszym zdaniem – wykluczone różnicowanie opłat za mieszkanie zależnie od tych dodatkowych, nieliczonych powierzchni.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż zaoferowany Pani lokal spełnia standardy lokalu socjalnego i tylko od woli burmistrza będzie zależało, czy wskaże Pani inny dodatkowy lokal.