Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Alkoholik krzywdzący rodzinę - co zrobić?

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 23.08.2019

W domu rodzinnym zamieszkuje moja mama, która opiekuje się niepełnosprawnym synem, oraz dwoje pozostałego rodzeństwa. Najstarszy brat jest alkoholikiem. Notorycznie krzywdzi rodzinę Zaczyna awantury, obraża, wyśmiewa mamę i rodzeństwo. Policja była wielokrotnie wzywana, teraz niespecjalnie się tym przejmuje. Brat był już na leczeniu, ale wrócił do nałogu. Co możemy zrobić, żeby zatrzymać to zachowanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pani mama oraz Pani brat (najmłodszy) prawdopodobnie potrzebują wsparcia zewnętrznego. Niestety, często zdarza się tak, że ofiara przemocy w rodzinie jest – z różnych przyczyn – bezbronna wobec sprawcy. W sprawach rzeczywiście spornych duże znaczenie mają dowody – zarówno dysponowanie nimi, jak i przedstawianie ich. Zazwyczaj o dowodach pamięta się w związku z prawem karnym, ale one mają znaczenie także w innego rodzaju postępowaniach prawnych. Przykładem mogą być sprawy cywilne, w których należy wywiązać się z prawnego obowiązku udowodnienia faktów (okoliczności), z których wywodzi się skutki prawne – art. 6 Kodeksu cywilnego (skrótowo: K.c.) oraz art. 232 Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.).

 

Daleki jestem od stawiania diagnoz zdrowotnych, więc nie mogę stwierdzić, czy Sprawca popełnia przestępstwa – bo w prawie karnym bardzo duże znaczenie ma kondycja psychiczna człowieka (niekiedy może być wykluczona przestępczość jakiegoś zachowania). Jeśli ów Pani brat nie dopuścił się przestępstw, to powinien poddać się leczeniu. Z uwagi na bezskuteczność dotychczasowych działań leczniczych należy skorzystać z innych metod.

 

Znęcanie się nad domownikami może być przestępstwem – stypizowanym w art. 207 Kodeksu karnego (skrótowo: K.k.); bardzo naganne zachowanie wobec osoby niepełnosprawnej może być przestępstwem. Być może sprawca zachował się w sposób uzasadniający ściganie go (także) na podstawie innych przepisów prawa karnego – np.: gróźb bezprawnych (zwłaszcza: art. 190 K.k., art. 191 K.k.); prawdopodobne wydaje się nękanie (art. 190a K.k.) wobec domowników.

 

Pijaństwo może uzasadniać ubezwłasnowolnienie człowieka (art. 13 K.c. albo art. 16 K.c.) – zapewne w przypadku owego Pani brata wchodziłoby w grę ubezwłasnowolnienie częściowe (art. 16 K.c.). Postępowanie z wniosku ubezwłasnowolnienie – uregulowane w art. 544 i następnych Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.) może trwać dość długo (chociażby z uwagi na obowiązkowość przeprowadzenia dowodu z opinii specjalistycznych), ale proponuję rozważyć skierowanie do sądu (okręgowego) wniosku o ubezwłasnowolnienie. Taki wniosek jest uprawniona złożyć np. Pani mama (art. 545 K.p.c.), może się przydać inicjatywa rodzeństwa – np. jako pismo (podanie lub wniosek) do prokuratury, by to prokurator zawnioskował o ubezwłasnowolnienie tegoż mężczyzny. Gdyby (zapewne na wniosek kogoś z rodziny) chory został skierowany na przymusową obserwację psychiatryczną, to sama jego nieobecność w domu mogłaby stanowić „oddech” dla jego domowników – do takiej obserwacji mogłoby dojść nie tylko w ramach postępowania o ubezwłasnowolnienie, ale również w ewentualnym postępowaniu karnym (np. dotyczącym podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 207 K.k. – czyli znęcania się nad domownikami).

 

Jeżeli ów Pani brat zachowuje się agresywnie, to zasadne może być wezwanie nie tylko patrolu policyjnego, ale także karetki pogotowia ratunkowego – zwłaszcza z zaznaczeniem, że potrzebna jest pomoc psychiatryczna. Ustawa o ochronie zdrowia psychicznego pozwala niekiedy na przymusowe działania lecznicze (zwłaszcza krótkotrwałe) – przymusowe leczenie powinno pozostawać pod nadzorem „sądu opiekuńczego” (jednego z wydziałów sądu rejonowego). Gdyby chory został ubezwłasnowolniony, to mogłyby być większe (niż w przypadku oddziaływań „komisji antyalkoholowej, a niekiedy także sądu) szanse na przymusowe leczenie go – w praktyce bardzo ważne jest kierowanie do „sądu opiekuńczego” odpowiednio precyzyjnych wniosków (np. co do czasu lub sposobu leczenia), co oznacza, że często przydaje się współpraca z psychiatrą lub z doświadczonym psychologiem (zwłaszcza psychologiem klinicznym).

 

Gdyby Państwo zdecydowali się zawnioskować o ubezwłasnowolnienie Sprawcy, to proszę się zastanowić nad tym, kto zostałby zaproponowany do pełnienie funkcji jego kuratora (w przypadku ubezwłasnowolnienia częściowego) albo kuratora (w przypadku ubezwłasnowolnienia całkowitego). Kuratorem może być ktoś z grona rodzinnego; rzeczownik „kurator” jest wieloznaczny – chodzi nie tylko o funkcjonariusza służby kuratorskiej. Przed podjęciem decyzji w tym zakresie proponuję spokojnie zapoznać się z przepisami o sprawowaniu opieki lub kurateli – art. 145 i następne Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

 

Może zaskakiwać praktyczne odstręczanie od starań o tak zwane założenie „niebieskiej karty”; niekiedy dochodzi do pochopnego zakładania takich kart. W tym zakresie szczegółowym bardzo przydać się może kontakt przynajmniej z jedną z następujących instytucji: ośrodkiem interwencji kryzysowej (właściwym dla danego obszaru), komendą policyjną wyższego szczebla (np. powiatową) lub z organizacją wyspecjalizowaną we wspieraniu ofiar przemocy w rodzinie (w sieci powinny być dostępne informacje także z tego zakresu).

 

Od kilku lat ofiara przemocy w rodzinie ma możność – nawet bez odwoływania się do przepisów prawa karnego – wnioskować do sądu cywilnego o zobowiązanie sprawcy przemocy w rodzinie do opuszczenia mieszkania wspólnie zajmowanego z ofiarą takiej przemocy. Podstawą prawną w tym zakresie jest art. 11a ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (w jej art. 2 zawarto ustawowe określenie przemocy w rodzinie). Sąd taki wniosek rozpatruje w nieprocesowym postępowaniu cywilnym – wniosek należy skierować do wydziału cywilnego miejscowo właściwego sądu rejonowego. Sądownie zobowiązanego do opuszczenia mieszkania sprawcę przemocy w rodzinie można dość łatwo wyeksmitować (np. do noclegowni) – tak zdecydował ustawodawca (w K.p.c. oraz w ustawie o ochronie praw lokatorów …); podobnie jest w przypadku środków ustanawianych przez organa ścigania (np. w związku z postępowaniem dotyczącym art. 207 K.c.).

 

Pani mama jest uprawniona sporządzić własny testament (art. 941 i następne K.c.). Testament może zawierać nawet niewiele „postanowień” – np. ograniczać się do wydziedziczenia kogoś z grona potencjalnych spadkobierców ustawowych. Sprawca dopuścił się (według opisu sytuacji) tak bardzo nagannych zachowań (w tym wobec swej matki), że zapewne bez trudu dałoby się w treści testamentu (art. 1009 K.c.) wskazać okoliczności uzasadniające ubezwłasnowolnienie go (art. 1008 K.c.). Ubezwłasnowolnienie oznacza pozbawienie prawa do zachowku (art. 991 i następne K.c.).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy plus VI =

»Podobne materiały

Zmuszenie do wyprowadzenia się żony z dzieckiem - rozwód i alimenty

Moja córka została zmuszona w wyniku znęcania się przez męża fizycznego i psychicznego do opuszczenia mieszkania (należącego do męża) wraz z trzymiesięcznym dzieckiem. W zaistniałej sytuacji córka chce złożyć pozew do sądu o rozwód i alimenty dla siebie i dziecka. Jednocześnie chc

Założenie Niebieskiej Karty

Mąż znęca się psychicznie nade mną i moimi rodzicami. Świadkami tego wszystkiego są dzieci. Gdy wzywałam policję, on kłamał, twierdząc, że to my się nad nim znęcamy. Chcę założyć Niebieską Kartę, ale mąż ciągle kłamie i zmienia fakty. Co robić, jak nam pomóc?

Chory psychicznie, niebezpieczny syn

Mój 32-letni brat, który mieszka sam z naszą mamą, od dłuższego czasu znęca się nad nią. Grozi jej pobiciem, wyzywa, nieraz podnosi rękę. Ma stwierdzone kłopoty psychiczne od 15. roku życia. Jak mam pomóc mamie? Bardzo się o nią boję.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »