.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zakup mieszkania przez osobę niewidomą a podatek

• Autor: Aleksander Słysz

Jestem osobą niewidomą, chcę kupić mieszkanie na rynku wtórnym. Z tego, co mi wiadomo, muszę zapłacić podatek w wysokości 2% od czynności cywilnoprawnych. Czy ja, jako osoba niewidoma, mogę starać się o zwolnienie z obowiązku zapłacenia tego podatku lub czy mogę starać się o jakąś ulgę w tym zakresie? Czy choćby to, że nie mam już ojca, ma na to jakikolwiek wpływ? Czy można tę kwestię z kimś negocjować?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zakup mieszkania przez osobę niewidomą a podatek

Fot. Fotolia

Rzeczywiście obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym; podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa nabywanej rzeczy, a stawka podatku od umowy sprzedaży nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym, wynosi 2%. Niestety w omawianym przypadku ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przewiduje zwolnienia dla Pana jako podatnika niepełnosprawnego, zwolnienie z art. 8 pkt 6 obejmuje tylko osoby nabywające na potrzeby własne sprzęt rehabilitacyjny, wózki inwalidzkie, motorowery, motocykle lub samochody osobowe, zaliczone, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, do grupy osób o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia, oraz osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.

 

Ordynacja podatkowa przewiduje w art. 67a § 1, że organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może:

  1. odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty;
  2. odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek;
  3. umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

 

Niemniej jednak trzeba pamiętać, że to notariusze są płatnikami podatku od czynności cywilnoprawnych dokonywanych w formie aktu notarialnego (a w takiej formie nabywa się nieruchomości) i jako płatnicy obowiązani są uzależnić dokonanie czynności cywilnoprawnej od uprzedniego zapłacenia podatku. Jeśli więc nie zapłaci Pan u notariusza PCC, nie nabędzie Pan nieruchomości. Teoretycznie możliwe jest, że przed nabyciem uzyska Pan np. decyzję naczelnika właściwego urzędu skarbowego o odroczeniu terminu płatności PCC i ją przedstawi notariuszowi – nigdy jednak nie spotkałem takiego przypadku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Aleksander Słysz




.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu