Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Użyczenie mieszkania w zamian za opiekę a podatek

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 20.10.2017

Jaki podatek należny jest fiskusowi za nieodpłatne użyczenie mieszkania, w zamian za opiekę, dbanie o dobry stan techniczny,
opłaty eksploatacyjne, osobie zaufanej (ale nie rodzinie) przy całkowicie nieodpłatnym charakterze umowy na okres nieokreślony?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy – stanowi tak art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny. Umowa, którą opisuje Pan w stanie faktycznym, nie będzie więc umową użyczenia, gdy będzie odpłatna, tj. gdy będzie świadczenie ekwiwalentne – oczywiście tu odpłatność ta nie musi być określona w pieniądzu, jeśli w zamian za korzystanie z mieszkania mam je np. pomalować i wymienić okna, to nie jest to użyczenie, nie ma tu bowiem bezpłatnego charakteru. Inaczej jest, gdy te same rzeczy biorący w użyczenie robi poniekąd na własną rękę, wtedy stosuje się tu odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia więc biorący będzie mógł w pewnych sytuacjach żądać zwrotu wydatków i nakładów. Standardowo biorący do używania ponosi tylko zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej i nie jest to uznawane za odpłatność.

 

Dla użyczającego jest to sytuacja obojętna podatkowo z uwagi na brak przychodów, dla bezpieczeństwa w umowie w umowie należy jasno i wyraźnie wskazać, że do ponoszenia kosztów utrzymania lokalu zobowiązany jest korzystający z mieszkania, tj. biorący w używanie. U biorącego powstaje przychód z tytułu otrzymania nieodpłatnych świadczeń co wynika z art. 11 ust. 1 i ust. 2a pkt 3 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i jest nim wartość czynszu, jaki przysługiwałby właścicielowi w razie zawarcia umowy najmu tego mieszkania. Przychód należy więc przyporządkować zgodnie z art. 20 ust. 1 ww. ustawy do tzw. innych źródeł, a zatem dochód opodatkowany zostanie według skali podatkowej.

 

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć + VII =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Progi podatkowe

Czy mogę wybrać sposób opodatkowania, jak to robią przedsiębiorcy? Pracuję na podstawie umowy o pracę, jestem jedynym żywicielem rodziny, mam dzieci. Moje wynagrodzenie spowodowało wejście w drugi próg podatkowy (32%). Uważam, że system progów podatkowych jest niesprawiedliwy. Czy mogę wybrać podatek liniowy? Czy równoległe założenie działalności gospodarczej pomoże mi w płaceniu niższych podatków? Z umowy o pracę nie mogę zrezygnować.

 

Nie uznanie przez urząd skarbowy wydatków na remont mieszkania

W lutym 2006 r. zawarłem z deweloperem przedwstępną umowę kupna mieszkania. Na jego wyposażenie postanowiłem przeznaczyć kwotę pochodzącą ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego – w ciągu dwóch lat od daty sprzedaży – która nastąpiła 31 maja 2007 r. Mieszkanie odebrałem pod koniec kwietnia 2007 r. – potwierdzone protokołem zdawczo-odbiorczym, ale akt notarialny kupna został podpisany 28 lipca 2007 r. W tym okresie (czyli pomiędzy kwietniem a lipcem) wykonałem w moim nowym mieszkaniu niezbędne remonty z zamiarem odliczenia poniesionych kosztów. Jednak wydatków tych urząd skarbowy w decyzji nie uznał, gdyż w momencie ich ponoszenia lokal ten jeszcze nie był moją własnością, a według skarbówki powinien. Czy rzeczywiście nie mam prawa do odliczenia poniesionych wydatków? Czy protokół zdawczo-odbiorczy nie upoważnia mnie do tego?

Podatek od sprzedaży monety kolekcjonerskiej i domeny internetowej przez osobę fizyczną

Mam dwa pytania. Pierwsze: Jaki podatek należy odprowadzić od sprzedaży monety kolekcjonerskiej (złotej lub srebrnej), jeśli ma wartość powyżej 1000 zł, posiadam ją dłużej niż pół roku, jestem osobą fizyczną, jest to sporadyczna sprzedaż, a nabywcą jest osoba fizyczna lub prawna z Polski, kraju UE lub z Rosji? Drugie: Jakie podatki odprowadzić od sprzedaży domeny internetowej, jeśli sprzedawcą była osoba fizyczna, domenę zarejestrowano w 2007 r., a kupiła ją firma z Francji?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »