Zakup akcji a obowiązki podatkowe• Autor: Arkadiusz Dudkiewicz |
W listopadzie kupiłam akcje. Czy powinnam powiadomić o tym urząd skarbowy? Jakie mam obowiązku podatkowe wobec urzędu skarbowego po zakupie akcji? |
|
Czy zakup akcji należy zgłosić w urzędzie skarbowym?Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.; ustawa o PIT)*:
„1. Źródłami przychodów są (…) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c”.
Rozwinięciem tego przepisu jest art. 17 ustawy o PIT, który określa, co należy rozumieć pod pojęciem przychodów z kapitałów pieniężnych. W tym przepisie na uwagę – na podstawie analizowanego stanu faktycznego – zasługuje ust. 1 pkt 6, zgodnie z którym:
„1. Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się (…) należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
Sprzedaż akcji a podatek PCCZ analizy powyższych przepisów wynika, że samo nabycie akcji nie rodzi obowiązku podatkowego w PIT. Obowiązek ten powstaje z chwilą sprzedaży (odpłatnego zbycia) akcji.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a ustawy dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych z (j.t. Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450 z późn. zm.; ustawa o PCC) podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy sprzedaży rzeczy i praw majątkowych (w tym akcji). Na podstawie art. 5 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 1 ustawy o PCC obowiązek podatkowy oraz obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) z tytułu sprzedaży akcji ciąży na kupującym. W analizowanym przypadku podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa nabytego prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy o PCC), a stawka PCC to 1% podstawy opodatkowania (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o PCC).
Co ważne, „podatnicy są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego, z wyłączeniem przypadków, gdy podatek jest pobierany przez płatnika” (art. 10 ust. 1 ustawy o PCC).
Była Pani zatem zobowiązana (w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy sprzedaży akcji) do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego (ze względu na Pani miejsce zamieszkania) deklaracji PCC-3 wraz z załącznikiem PCC-3/A oraz do zapłaty podatku w tym samym terminie. Brak płatności i złożenia deklaracji w terminie spowodowało, że popełniła Pani wykroczenia skarbowe polegające na:
Powyższe zachowania są wykroczeniami skarbowymi, dlatego że wartość uszczuplenia czy narażenia na uszczuplenie jest niewielka (nie przekracza 150 zł), a skoro tak, to zagrożenie karą w tym przypadku sprowadza się do kary grzywny określonej kwotowo.
Aby zapobiec powyższym konsekwencjom karnym skarbowym, należy (w tym samym czasie):
Bardzo ważne jest, aby powyższych czynności dokonać jednocześnie z uwagi na przesłankę negatywną możliwości złożenia czynnego żalu (właściwy finansowy organ postępowania przygotowawczego nie może mieć uzasadnionej informacji o popełnieniu czynu zabronionego przez dniem złożenia czynnego żalu).
Reasumując, w omawianej sytuacji nie powstanie obowiązek podatkowy w PIT, ale powstanie obowiązek podatkowy w PCC.
Wyjściem z sytuacji jest jednoczesna zapłata zaległości podatkowej (PCC) z odsetkami za zwłokę, złożenie deklaracji oraz złożenie zawiadomienia o popełnieniu czynów zabronionych.
* Stan prawny z dnia 24.01.2011 r.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online O autorze: Arkadiusz Dudkiewicz Arkadiusz Dudkiewicz – doradca podatkowy, agent celny, prawnik. Absolwent prawa Wydziału Prawa i Administracji UMK w Toruniu, wykładowca i prawnik, od 2000 r. agent celny, a od października 2007 r. wykwalifikowany doradca podatkowy (nr 10791). Specjalista w zakresie prawa podatkowego, gospodarczego, cywilnego, administracyjnego, ubezpieczeń społecznych oraz prawa celnego. Wieloletni współpracownik firm doradztwa podatkowego – posiada stałych klientów, którzy powierzyli mu obsługę podatkową oraz reprezentację w sprawach podatkowych. Uznany wykładowca problematyki celnej i podatkowej (VAT i akcyza), autor licznych publikacji. Biegły sądowy z zakresu podatków. Od maja 2014 roku także rzeczoznawca majątkowy.
Arkadiusz Dudkiewicz jest także autorem i współautorem szeregu publikacji naukowych, wśród których wymienić należy:
|
|
Zapytaj prawnika