Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawy podatkowe przy przepisaniu ogródka działkowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.02.2011

Dwa lata temu zrzekłam się członkostwa i użytkowania działki w ROD ze wskazaniem na mojego syna. Określiliśmy wartość altany i sprzętów oraz wysokość zwrotu nakładów (1500 zł), którego syn już dokonał. Myśleliśmy, że więcej czynności formalnych nas już nie czeka. Niedawno jednak wyczytałam, że chyba należało zadbać też o jakieś sprawy podatkowe. Co teraz powinniśmy zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W opisanym przypadku pominęliście Państwo podatek od czynności cywilnoprawnych.

 

Podatkowi podlega sprzedaż oraz zamiana rzeczy i praw majątkowych, mimo że prawo używania działki (PZD, ROD) jest niezbywalne, mamy do czynienia ze sprzedażą własności urządzeń, obiektów i nasadzeń znajdujących się na działce.

 

Transakcja taka podlega opodatkowaniu PCC, obowiązek podatkowy ciąży na kupującym; podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa sprzedanych rzeczy. Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów – zakładam zatem, że w Państwa przypadku podstawą opodatkowania będzie kwota 1500 złotych. Stawka podatku wynosi 2%.

 

Nabywca jako podatnik obowiązany do zapłaty podatku jest winien bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

W opisanym przypadku należy zatem złożyć deklarację, wpłacić 2% wraz z odsetkami (które podatnik nalicza sam) oraz złożyć tzw. czynny żal w celu uniknięcia kary – w sprawie czynnego żalu polecam lekturę artykułu http://eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html.

 

Jeżeli chodzi o sprzedaż rzeczy na działce przez Panią i w tym kontekście kwestię rozliczenia rocznego, to zależy, jak na sprawę spojrzeć. Zakładamy, że sprzedaje Pani rzeczy, nie nieruchomości. Jeśli były używane dłużej niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie przez Panią, to ich sprzedaż po owym pół roku nie stanowi w ogóle przychodu, więc nie tworzy podstawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 8 plus dziesięć =

»Podobne materiały

Jak opodatkować sprzedaż udziałów w spółce?

Powiedziano mi, że przy sprzedaży udziałów w spółce z o.o. zagraniczny udziałowiec powinien zapłacić podatek PCC w wysokości 1%, natomiast przy sprzedaży udziałów w spółce akcyjnej takiego podatku się nie płaci. Czy to prawda?

Szybowiec zakupiony we Włoszech a podatki w Polsce

Mam zamiar kupić od osoby fizycznej we Włoszech 17-letni szybowiec. Ja także jestem osobą fizyczną, będę używał szybowca wyłącznie prywatnie, do latania sportowego. Jakie opłaty będę musiał ponieść, rejestrując szybowiec w Polsce? Co z VAT, akcyzą, opłatą skarbową, podatkami? D

Zakup nieruchomości poniżej wartości rynkowej

Mój krewny, mając na uwadze sporą przysługę, którą mu kiedyś wyświadczyłem, chce sprzedać mi swoją działkę za cenę poniżej wartości rynkowej (załóżmy, że ziemia warta jest ok. 80 000 zł, a ja zapłacę tylko 10 000 zł). Czy jeśli zapłacę podatek od wła
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »