Mamy 11 432 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprawy podatkowe przy przepisaniu ogródka działkowego

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 18.02.2011

Dwa lata temu zrzekłam się członkostwa i użytkowania działki w ROD ze wskazaniem na mojego syna. Określiliśmy wartość altany i sprzętów oraz wysokość zwrotu nakładów (1500 zł), którego syn już dokonał. Myśleliśmy, że więcej czynności formalnych nas już nie czeka. Niedawno jednak wyczytałam, że chyba należało zadbać też o jakieś sprawy podatkowe. Co teraz powinniśmy zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanym przypadku pominęliście Państwo podatek od czynności cywilnoprawnych.

 

Podatkowi podlega sprzedaż oraz zamiana rzeczy i praw majątkowych, mimo że prawo używania działki (PZD, ROD) jest niezbywalne, mamy do czynienia ze sprzedażą własności urządzeń, obiektów i nasadzeń znajdujących się na działce.

 

Transakcja taka podlega opodatkowaniu PCC, obowiązek podatkowy ciąży na kupującym; podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa sprzedanych rzeczy. Wartość rynkową określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów – zakładam zatem, że w Państwa przypadku podstawą opodatkowania będzie kwota 1500 złotych. Stawka podatku wynosi 2%.

 

Nabywca jako podatnik obowiązany do zapłaty podatku jest winien bez wezwania organu podatkowego złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3) oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.

 

W opisanym przypadku należy zatem złożyć deklarację, wpłacić 2% wraz z odsetkami (które podatnik nalicza sam) oraz złożyć tzw. czynny żal w celu uniknięcia kary – w sprawie czynnego żalu polecam lekturę artykułu http://eporady24.pl/czynny_zal,artykuly,15,93,569.html.

 

Jeżeli chodzi o sprzedaż rzeczy na działce przez Panią i w tym kontekście kwestię rozliczenia rocznego, to zależy, jak na sprawę spojrzeć. Zakładamy, że sprzedaje Pani rzeczy, nie nieruchomości. Jeśli były używane dłużej niż pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie przez Panią, to ich sprzedaż po owym pół roku nie stanowi w ogóle przychodu, więc nie tworzy podstawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII - 4 =

»Podobne materiały

Zakup nieruchomości poniżej wartości rynkowej

Mój krewny, mając na uwadze sporą przysługę, którą mu kiedyś wyświadczyłem, chce sprzedać mi swoją działkę za cenę poniżej wartości rynkowej (załóżmy, że ziemia warta jest ok. 80 000 zł, a ja zapłacę tylko 10 000 zł). Czy jeśli zapłacę podatek od właściwej wartości nieruchomości,

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »