Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przeniesienie prawa do działki w ROD - zgodność z regulaminem

Autor: Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 09.07.2019

Małżonka nieposiadająca prawa do działki chce zawrzeć umowę przeniesienia prawa do działki w tym samym Rodzinnym Ogrodzie Działkowym(ROD), w którym jej mąż posiada prawo do innej działki. Czy takie przeniesienie prawa jest zgodne z ustawą o Rodzinnych Ogrodach Działkowych(ROD), statutem i regulaminem z dnia 02.05.2016?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zwrócę uwagę, że aktualny Regulamin ROD został uchwalony w październiku 2015r. Na stronie PZD jest zwrot Regulamin ROD – 02.05.2016­, ale on nie oznacza daty uchwalenia regulaminu, lecz datę informacji o nim. Według ustawy o ROD działkowcem jest pełnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym na podstawie prawa do działki.

 

Jak się domyślam:

 

  • Pan jest członkiem PZD użytkującym działkę na mocy umowy zawartej tylko z Panem,
  • małżonka nie jest członkiem ROD (bo nie ma prawa do działki łącznie z panem i nie jest działkowcem w rozumieniu ustawy).

 

Jak stanowi ustawa o ROD:

 

„Art. 27. 1. Ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej.

2. Umowa, o której mowa w ust. 1, zawierana jest pomiędzy stowarzyszeniem ogrodowym a pełnoletnią osobą fizyczną. Umowa może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Umowa nie może być zawarta w celu ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki”.

 

Ustawa przewiduje możliwość ustanowienia wspólnego prawa do działki tylko dla małżonków. Ustawa nie przewiduje możliwości posiadania przez jedną osobę lub małżonków więcej niż jednego prawa do działki. Jest tak w myśl zasady, że ustanowienie prawa do działki następuje na podstawie umowy dzierżawy działkowej, która może być zawarta w celu ustanowienia dla działkowca lub rodziny prawa tylko do jednej działki.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Przeniesienie prawa do działki w ROD - zgodność z regulaminem

 

Prawo użytkowania działki jest nierozerwalnie związane z członkostwem w Związku. Dlatego też jedna osoba może użytkować tylko jedną działkę. Gdyby bowiem posiadała np. dwie działki, to musiałaby mieć dwa członkostwa. Taka sytuacja jest wykluczona. Dodatkowo ROD-y powinny służyć jak największej liczbie osób. Jest to uzasadnione szczególnym charakterem ogrodów działkowych jako urządzeń użyteczności publicznej (art. 4 ustawy o ROD). Skoro ustawa takiej możliwości nie przewiduje, to zrozumiałe jest, że nie może ona istnieć w statucie lub regulaminie.

 

W starym statucie opartym na poprzednio obowiązujących przepisach) były zapisy wprost to regulujące:

 

„Członek PZD oraz jego współmałżonek nie mogą ubiegać się o nadanie prawa użytkowania dodatkowej działki.

Współmałżonkowie użytkujący oddzielne działki przed zawarciem związku małżeńskiego zachowują dotychczasowe prawo do tych działek. W stosunku do tych członków PZD nie mają zastosowania przepisy dotyczące opłacania przez współmałżonków jednej składki członkowskiej, jednej opłaty na rzecz ogrodu i innych opłat uchwalonych przez walne zebranie”.

 

Obecny statut ich nie ma. Jednak zasady te są obowiązujące w świetle nowej ustawy o ROD. Statut przewiduje w art. 79:

 

„1. Odmowa zatwierdzenia przeniesienia praw do działki może nastąpić z ważnych powodów i jest sporządzana w formie pisemnej z uzasadnieniem pod rygorem nieważności.

2. PZD może również odmówić zatwierdzenia przeniesienia praw do działki, jeżeli jednocześnie wskaże osobę, na rzecz której może nastąpić takie przeniesienie; osoba ta składa pisemne oświadczenie o gotowości zapłaty na rzecz działkowca wynagrodzenia w wysokości wskazanej we wniosku, o którym mowa w § 78 ust. 3, w terminie 2 tygodni od dnia wskazania. Bezskuteczny upływ terminu jest równoznaczny z uwzględnieniem wniosku.

3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się w przypadku przeniesienia praw do działki na rzecz osoby bliskiej”.

 

Istnieje więc możliwość przeniesienia własnej działki na małżonka (osobę bliską), ale jest to połączone z z jednoczesną utratą członkostwa i działki przez małżonka przenoszącego. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, w jakiej działkę będą mieli obydwoje małżonkowie razem. Nie ma możliwości prawnej posiadania przez małżonków dwóch działek.

 

Umowa na działkę może być również zawarta z małżonkiem działkowca, jeżeli żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem. Ani ustawa, ani statut nie przewidują możliwości zawarcia umowy oddzielnie z każdym małżonkiem -–tak na jedną działkę, jak i i na dwie działki.

 

Jeżeli małżonka chce ubiegać się o nadanie członkostwa dla siebie, to należy to wskazać w Pana deklaracji deklaracji członkowskiej, a wtedy zarząd ROD przyzna prawa członkowskie także drugiemu małżonkowi, który staje się również członkiem PZD i użytkownikiem działki, jaką Pan obecnie użytkuje.


Współmałżonkowie mogą użytkować tylko jedną działkę w ROD. Wyjątek: małżonkowie mogą użytkować dwie działki tylko w sytuacji, gdy użytkowali je przed zawarciem małżeństwa. W przypadku, gdy oboje małżonkowie zostają członkami PZD, wpłacają oni tylko jedno wpisowe, jedną składkę członkowską i jedną opłatę inwestycyjną.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus VI =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jakie będą koszty przy podziale działki na trzy części?

Ja i moja żona chcemy podzielić naszą wspólną działkę mającą 3000 m2 na trzy mniejsze działki. Jedna ma być małżonki, druga moja, a trzecia wspólna. Jest opracowany plan zagospodarowania przestrzennego. Zaznaczam, iż jest to działka klasy IV. Później sprzedamy dwie z dzia

W jaki sposób znieść hipotekę, by móc sprzedać nieruchomość?

Czy istnieje możliwość sprzedania nieruchomości obciążonej hipoteką? Jaka jest w tym przypadku procedura? A jeśli taka sprzedaż nie jest możliwa – w jaki sposób znieść hipotekę, gdy wierzyciel (osoba fizyczna) odmawia przyjęcia zaciągniętego u niego długu?

Wznowienie znaków granicznych

Co zrobić gdy po 20 latach istnienia trwałego ogrodzenia na granicy sąsiad kwestionuje jej przebieg? Czy wystarczy np. wznowienie znaków granicznych?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »