Pełnomocnictwo do podejmowania zgody o leczeniu dziecka

Moja córka ma 15 lat i chce kontynuować naukę w liceum w odległym mieście. Czy jest możliwe wydanie pełnomocnictwa do podejmowania decyzji o leczeniu dziecka w razie ewentualnego wypadku? W tamtym mieście mieszkają nasi krewni. Planuję też wynająć dla niej pokój w mieszkaniu, gdzie będzie mieszkać też osoba dorosła (studentka). Czy z punktu widzenia prawa jest to dopuszczalne?

Pełnomocnictwo do podejmowania zgody o leczeniu dziecka

Zamieszkanie dziecka w innym mieście

Oczywiście, nie ma żadnych przeszkód, aby córka kontynuowała naukę w innym mieście, ale prawo nie przewiduje pełnomocnictwa do podejmowania decyzji w sprawach dziecka niepełnoletniego. Prawo przewiduje jedynie sądowe ustalenie opiekuna prawnego w takim przypadku.

Ograniczona zdolność do czynności prawnych nastolatkach

Pomiędzy 13. a 18. rokiem życia małoletni nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego.

Córka może sama zawierać umowy należące do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego jak zakupy, zakup biletów, kary miejskie, dysponować swoim zarobkiem czy podejmować czynności prawne dotyczące oddanych jej przez przedstawiciela ustawowego przedmiotów majątkowych do swobodnego użytkowania.

Osoba niepełnoletnia posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego nawiązać stosunek pracy, a także dokonywać czynności prawnych w ramach tego stosunku.

Podejmowanie decyzji o leczeniu dziecka

Jeśli chodzi o leczenie, to zgodnie z ustawą z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty świadczenia zdrowotne udzielane są po uzyskaniu zgody pacjenta. Potwierdza to także jednolite orzecznictwo sądów, czego przykładem jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 31 marca 2006 r. (sygn. akt IACa 973/05). Zgodnie z nim zabieg medyczny wykonany bez zgody pacjenta jest czynnością bezprawną nawet wówczas, gdy wykonany jest zgodnie z zasadami wiedzy.

W stosunku do pacjenta małoletniego, czyli tego, który nie ukończył 16. roku życia, zgodę na udzielenie świadczenia wyrażają jego przedstawiciele ustawowi (rodzice, opiekunowie, kurator). Zgodę na badanie, tzn. na proste zabiegi związane z badaniem fizykalnym, prostą diagnostyką bez ingerencji w ciało, a także z osłuchiwaniem, może wyrazić również opiekun faktyczny (niania, opiekunka). Tylko w takich sprawach krewna – pełnoletnia mogłaby wyrazić zastępczą zgodę.

Pełnomocnictwo jednak – nawet notarialne – może nie być przez lekarzy w zakładach honorowane.