Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Utrata zwolnienia z VAT-u i niezgłoszenie tego faktu w urzędzie

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 03.08.2014

W 2012 r. założyłam działalność. W grudniu miałam przychód ponad 60 tys. zł. Nie zgłosiłam się jednak do urzędu skarbowego, mimo że straciłam zwolnienie z VAT-u. Zrobiłam to z nieuwagi. Obecnie wszczęto wobec mnie kontrolę skarbową. Jaka kara mnie czeka? Co robić, by uniknąć konsekwencji?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Kara prawdopodobnie będzie tu mniejszym problemem niż podatek. Zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym (art. 54 § 1) „podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie”. Jednak (§ 2) jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości (tj. mała wartość jest to wartość, która w czasie popełnienia czynu zabronionego nie przekracza dwustukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.), sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych. Jeszcze łagodniejsze konsekwencji określa § 3: „jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu (w 2012 roku 7500 zł), sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”.

 

Przypomnę, że wykroczenie skarbowe jest to czyn zabroniony przez kodeks pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeżeli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. W 2012 roku granica między wykroczeniem a przestępstwem skarbowym była na poziomie 7500 zł.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Możemy mieć tu do czynienia z tzw. zbiegiem, bowiem zgodnie z art. 62 § 1 każdy, kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych (§ 5: „w wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe”).

 

Gdyby sama zorientowała się Pani, że doszło do utraty zwolnienia, wymienionych konsekwencji można by uniknąć, składając skutecznie czynny żal, obecnie może to być już niemożliwe, albowiem czynny żal jest bezskuteczny, jeżeli został złożony:

 

  1. w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;
  2. po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

 

Reasumując, w zależności od wielkości zobowiązania, prawdopodobnie czeka Panią grzywna; jeśli będziemy mieć do czynienia z wykroczeniem, maksymalna grzywna wynosi w 2013 r. 32000 zł. Inaczej jest w przypadku, gdy kwalifikacja będzie dotyczyć przestępstwa, a nie wykroczenia, wymierzając karę grzywny za przestępstwo, określa się liczbę stawek oraz wysokość jednej stawki dziennej (tu jest zagrożenie do 720 stawek) – ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe; stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani też przekraczać jej czterystukrotności (zatem maksymalna grzywna za przestępstwo to 15359 zł).

 

Odnośnie kwestii podatkowych – gdy wartość sprzedaży u podatników zwolnionych od podatku na podstawie ust. 1 art. 113 ustawy o VAT przekroczy limit, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty i obowiązek podatkowy w VAT powstaje właśnie z momentem przekroczenia tej kwoty.

 

Zgłoszenie jest obowiązkowe i należy go dokonać, wynika to z art. 96 ust 5 ustawy o VAT. Gdy podmioty zwolnione podmiotowo np. utracą zwolnienie od podatku, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni – do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

 

  1. przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4–13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;
  2. przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;
  3. przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;
  4. przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

 

Konkludując, jako że zgodnie z art. 13 ust 2 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej datą wszczęcia postępowania kontrolnego jest dzień doręczenia kontrolowanemu postanowienia o wszczęciu postępowania kontrolnego, co jeszcze w Pani przypadku nie miało miejsca, by zminimalizować negatywne skutki opisanego stanu faktycznego należałoby moim zdaniem złożyć (koniecznie nim kontrola się zacznie) czynny żal (jak już wskazałem, może okazać się nieskuteczny) i równocześnie z powyższym złożyć zgłoszenie rejestracyjne oraz złożyć zaległe deklaracje VAT i zapłacić zaległy podatek VAT wraz z odsetkami, a ponadto wystawić zaległe faktury VAT. Oczywiście nie tylko za grudzień 2012, ale i za wszystkie kolejne miesiące.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem - 9 =

»Podobne materiały

Aktualizacja danych w urzędzie skarbowym

Od maja 2009 r. jestem w GB, gdzie mam pracę na 3,5 roku. Podatki są odprowadzane tu, w Polsce wcześniej nie pracowałem, nie mam rodziny. Nie złożyłem NIP-3 w polskim urzędzie. Czy powinienem dokonać aktualizacji danych w urzędzie skarbowym? Czy mam w kraju rozliczać podatek? Jak uni

Kontrola z urzędu skarbowego

Prowadzę działalność gospodarczą, obecnie trwa kontrola z urzędu skarbowego. Mam dostarczyć wyciąg z firmowego konta bankowego za rok 2007. Zorientowałem się, że w tym roku miałem kilka nierozliczonych usług. Jaka kara czeka mnie za ukrywanie dochodów? Co robi urząd, gdy wykryje nieud
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »