.
Udzieliliśmy ponad 128,2 tys. porad prawnych i mamy 14 541 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Rezygnacja z usług biura rachunkowego

Prowadzę obsługę księgową klienta od 14 lat poprzez własne biuro rachunkowe. Klient zrezygnował z obsługi mojego biura rachunkowego z dnia na dzień bez jakiegokolwiek wypowiedzenia. Nie mogę znaleźć umowy o prowadzenie po tylu latach. Jaki jest okres wypowiedzenia usług biura rachunkowego, czyli rezygnacji w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Rezygnacja z usług biura rachunkowego

Umowa na usługi księgowe

Każde biuro rachunkowe, zawiązując współpracę z klientem, podpisuje z nim umowę o świadczenie usług księgowych. W umowie tej określone są na ogół szczegółowo strony umowy, zakres świadczonych usług oraz zakres, w jakim współpracować będą strony umowy ze sobą. Umowa powinna określać wszystkie punkty zobowiązań biura rachunkowego, czas trwania umowy, okres wypowiedzenia, wynagrodzenie pobierane przez biuro rachunkowe, jak również datę i miejsce sporządzenia umowy.

Zerwanie umowy

Decydując się na zerwanie umowy o świadczenie usług księgowych, to przedsiębiorca wypowiadający umowę powinien sprawdzić, jak długi jest okres wypowiedzenia (w umowie). Może on obejmować miesiąc albo nawet 3 miesiące, podczas których przedsiębiorca będzie płacił wynagrodzenie dla biura księgowego, a biuro będzie nadal wykonywało swoje zobowiązania wobec klienta. Wypowiedzenie umowy o świadczenie usług księgowych powinno odbyć się na piśmie. Przedsiębiorca składa na ręce właściciela bądź przedstawiciela biura rachunkowego dokument wypowiedzenia, który wchodzi w życie z dniem jego dostarczenia. Biuro rachunkowe przestaje świadczyć swoje usługi na rzecz klienta po upływie terminu okresu wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o usługi księgowe

Z uwagi na brak kopii umowy, proszę zwrócić się do klienta, aby wskazał konkretny punkt umowy, na podstawie którego ją wypowiada, i z jakim okresem wypowiedzenia to czyni. Nie może Pan bowiem zastosować dowolnego okresu, gdy nie ma Pan przed sobą treści umowy. To ona jest bowiem wiążącą i okres, jaki w niej został przez Państwa wskazany.

 

Jeśli umowa nie określa tego okresu, to trzeba zastosować regulacje z Kodeksu cywilnego. Umowa o świadczenie usług księgowych jest umową o świadczenie usług do której to mocą art. 750 Kodeksu cywilnego stosujemy przepisy o zleceniu. Zgodnie zaś z art. 746 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów”.

 

Stosując ten przepis, wskazać należy, że klienta nie obowiązywał okres wypowiedzenia, ma on jednak obowiązek zapłacić Panu za wszystkie usługi świadczone do dnia otrzymania przez Pana oświadczenia o rozwiązaniu umowy. Jeśli jednak do umowy zostały wpisane okresy wypowiedzenia, to koniecznie trzeba ich przestrzegać.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Radca prawny Paulina Olejniczak-Suchodolska

Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła aplikację radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie. Doświadczenie zawodowe zdobywała współpracując z kancelariami prawnymi. Specjalizuje się głównie w prawie gospodarczym, prawie pracy, prawie zamówień publicznych, a także w prawie konsumenckim i prawie administracyjnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską oraz obsługuje spółki i instytucje państwowe.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu