.
Mamy 12 225 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Cofnięcie zabezpieczenia majątkowego przez poręczyciela

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 18.02.2009

Moja znajoma złożyła poręczenie majątkowe w wysokości 50 tys. zł jako hipotekę w postępowaniu jej konkubenta. W międzyczasie rozstali się, a ich relacje uległy zasadniczemu pogorszeniu. W tej chwili toczy się postępowanie związane z groźbami pod jej adresem oraz nękaniem. W jaki sposób można skutecznie cofnąć poręczenie w przypadku utraty zaufania, a nawet działań oskarżonego wymierzonych w poręczyciela?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Cofnięcie zabezpieczenia majątkowego przez poręczyciela

Czy można cofnąć poręczenie majątkowe?

Zgodnie z art. 269 § 3 Kodeksu postępowania karnego – cofnięcie poręczenia majątkowego staje się skuteczne dopiero z chwilą przyjęcia nowego poręczenia majątkowego, zastosowania innego środka zapobiegawczego lub odstąpienia od stosowania tego środka.

 

Z powyższego przepisu wynika, że cofnięcie poręczenia majątkowego nie jest zależne jedynie od woli osoby, która to poręczenie złożyła. Pana znajoma może cofnąć poręczenie, ale musi wiedzieć, że samo oświadczenie osoby poręczającej, o tym że je wycofuje, np. ze względu na znaczne pogorszenie się jej sytuacji materialnej, czy też ze względu na to, że znajduje się ona w konflikcie z oskarżonym – nie powoduje jego automatycznego cofnięcia.

Czy sąd może uchylić środek zapobiegawczy w formie poręczenia majątkowego?

O zmianie lub uchyleniu środka zapobiegawczego decyduje sąd, który prowadzi postępowanie.

 

Pani znajoma może więc cofnąć poręczenie w formie oświadczenia złożonego w sądzie. Sąd po otrzymaniu takiego oświadczenia może zmienić zabezpieczenie, lub go uchylić, jeżeli uzna, że powstały przyczyny uzasadniające jego uchylenie lub zmianę.

Oświadczenie o cofnięciu poręczenia majątkowego

Oświadczenie o cofnięciu poręczenia Pana znajoma powinna złożyć w sądzie, przed którym toczy się postępowanie. W uzasadnieniu znajoma musi wskazać, że dalsze utrzymanie poręczenia grozi jej utratą kwoty poręczenia ze względu na postawę oskarżonego (podejrzanego). Poręczyciel ponosi ryzyko utraty kwoty poręczenia, gdy okaże się, że osoba, za którą poręczył, utrudnia postępowanie lub nie stawia się na wezwania. Istnieje ryzyko, że podejrzany specjalnie będzie to robił, aby Pana znajoma utraciła poręczenie.

 

W oświadczeniu znajoma powinna wykazać takie okoliczności, które wskazują na podjęcie przez oskarżonego działań przeciwko niej jako poręczycielce – nękanie oraz groźby karalne, w sprawie których toczy się odrębne postępowanie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery minus 4 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton