Zrzeczenie się praw rodzicielskich

• Autor: Anna Jędrzejczak

Mam 20 lat, niedawno urodziłam dziecko. W okresie ciąży podjęłam decyzję o oddaniu dziecka do adopcji. Zgłosiłam się do miejskiego ośrodka adopcyjnego, w którym przedstawiłam swoją sprawę, a także powody (problemy finansowe), które mnie do tego zmusiły. W ośrodku poinformowano mnie, że mam 6 tygodni na zmianę decyzji, potem odbędzie się sprawa w sądzie o zrzeczeniu się przeze mnie praw rodzicielskich. Mam coraz więcej wątpliwości, ale z drugiej strony w ciągu 6 tygodni nie zdołam się usamodzielnić. Czy ten okres 6 tygodni można jakoś przedłużyć? Co się stanie, jeśli w sądzie nie zrzeknę się swoich praw? Czy to jest tak, że albo się zrzekam i nie mam już prawa do dziecka, idzie ono do adopcji, albo nie zrzekam się i muszę je zabrać? Czy istnieją jakieś miejsca, gdzie ono by mogło być po tych 6 tygodniach, a ja nie musiałabym się zrzekać swoich praw?

Zrzeczenie się praw rodzicielskich

Wyrażenie zgody na adopcję urodzonego dziecka ze względu na złą sytuację finansową

Nawet jeśli podjęła Pani decyzję o oddaniu dziecka do adopcji przed jego urodzeniem, to po urodzeniu ma Pani prawo tę decyzję zmienić. Sąd rodzinny może przyjąć taką zgodę dopiero po upływie 6 tygodni od dnia narodzin dziecka.

Ośrodki adopcyjne zapewniają pomoc psychologiczną kobietom w trudnej sytuacji życiowej zarówno przed, jaki i po porodzie. Takie sprawy zawsze są bardzo bolesne i trudno podjąć ostateczną decyzję, musi się Pani jednak poważnie zastanowić, co dla dziecka będzie lepsze (czy lepiej mu będzie z Panią, czy z rodziną zastępczą). Przede wszystkim jednak musi Pani ocenić obiektywnie swoje możliwości – zarówno majątkowe jak i psychiczne, aby dziecko wychować. Może znajdzie Pani wsparcie w ojcu dziecka, swojej rodzinie, przyjaciołach.

Jeśli nie zmieni Pani decyzji i zgodzi się na adopcję, to dziecko trafi najpierw do pogotowia opiekuńczego, a potem – najszybciej jak to możliwe – do rodziny zastępczej. Prawo stanowi, że dopiero po wyrażeniu przed sądem zgody na adopcję przez biologiczną matkę dziecka, ośrodek adopcyjny może kontaktować potencjalną rodzinę zastępczą z dzieckiem. Oznacza to, że przez pierwsze 6 tygodni życia jest ono pozbawione opieki rodzicielskiej.

Przekazanie dziecka do adopcji

Jeśli nie może Pani zapewnić dziecku prawidłowego wychowania, to jednym z rozwiązań tej sytuacji jest zgoda na adopcję wyrażona przed sądem. O wyrażeniu takiej zgody powinna Pani powiadomić ośrodek adopcyjny. Po jakimś czasie otrzyma Pani z ośrodka informację, do jakiej rodziny trafi Pani dziecko (oczywiście bez danych osobowych), będzie Pani również mogła napisać list do dziecka lub jego nowych rodziców, w którym może Pani wytłumaczyć swoje zachowanie. Nie będzie Pani mogła się kontaktować ani z tą rodziną, ani z dzieckiem.

Brak zgody na adopcję i pozostawienie dziecka w placówce wychowawczej

Jeśli zmieni Pani swe postanowienie, tj. nie wyrazi zgody na adopcję, ale nie będzie się Pani chciała osobiście dzieckiem opiekować, to trafi ono do placówki, np. domu dziecka. Tam będzie „czekało” na Pani decyzję. Nikt nie może bez Pani zgody oddać dziecka do adopcji i nie musi go Pani z placówki zabierać. Należy jednak pamiętać, że dziecko nie jest przedmiotem, a pierwsze lata życia są bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju.

Jeśli zmieni Pani decyzję i nie wyrazi zgody na adopcję, to nie powinna Pani narażać swojego dziecka na przebywanie w domu dziecka. Powinna się Pani nim opiekować i spełniać swoje obowiązki rodzicielskie. A zatem najgorszym rozwiązaniem jest niewyrażenie zgody na adopcję i pozostawienie dziecka w placówce.

Umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej

Jeszcze innym rozwiązaniem, które może Pani rozważyć, jest umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej. Może w Pani otoczeniu znajdują się ludzie, którzy chcieliby być rodziną zastępczą dla Pani dziecka. Mogą to być Pani krewni, ale również osoby obce, które Pani zna. W takiej sytuacji zachowa Pani ograniczone prawa rodzicielskie i będzie mogła regularnie kontaktować się z dzieckiem.