Współudział w kradzieży z włamaniem – co za to grozi i jak się bronić?

Nigdy nie byłem karany, ale dwa tygodnie temu zrobiłem głupotę – wypiłem z kolegą zbyt dużo alkoholu i współuczestniczyłem we włamaniu do samochodu. Stałem obok, nie dotykałem pojazdu i próbowałem odwieść od tego czynu kolegę (jest to zarejestrowane kamerą). Zjawiła się jednak policja i zostaliśmy zatrzymani (ja następnego dnia). Postawiono mi zarzut współudziału we włamaniu z kradzieżą (ale nic nie zostało ukradzione!). Przed sądem złożyłem zgodne z prawdą wyjaśnienia. Do czasu głównej rozprawy otrzymaliśmy dozór policyjny raz w tygodniu. Kolega dostał wezwanie do stawienia się do psychiatry sądowego. Dostał też pismo, że przydzielono mu adwokata z urzędu, choć się o to nie starał. Ja nie dostaję żadnych wezwań ani zawiadomień – dlaczego? Jakim wyrokiem może zakończyć się sprawa? Co powinienem zrobić i jak się bronić?

Współudział w kradzieży z włamaniem – co za to grozi i jak się bronić?

Skierowanie oskarżonego na badania psychiatryczne

W pierwszej kolejności wyjaśnić należy, dlaczego Pański kolega otrzymał obrońcę z urzędu, mimo że się o niego nie ubiegał, oraz dlaczego został skierowany na badania psychiatryczne przez sąd.

Otóż zgodnie z art. 79 § 1 Kodeksu postępowania karnego w postępowaniu karnym oskarżony musi mieć obrońcę, m.in. jeżeli zachodzi uzasadniona wątpliwość co do jego poczytalności.

Powyższa wątpliwość co do poczytalności oskarżonego (także odpowiednio podejrzanego, jeżeli sprawa jest jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego prowadzonego przez policję lub prokuraturę) w praktyce dość często zachodzi w sytuacjach, gdy sprawca został ujęty w stanie nietrzeźwości. Sąd w takiej sytuacji zazwyczaj kieruje sprawcę na badania psychiatryczne w celu stwierdzenia, czy nie jest on nałogowym alkoholikiem, co rzutowałoby na dalsze ewentualne uznanie, iż działał w stanie wyłączającym świadome podejmowanie decyzji, w który to stan zarazem nie wprawił się z własnej winy (przyjmuje się, iż nałogowy alkoholik nie jest przeważnie w stanie samodzielnie kontrolować swojego picia i bez własnej winy wprawia się w stan upojenia alkoholowego).

Przydzielenie oskarżonemu obrońcy z urzędu

Zgodnie z § 2 przywołanego artykułu „oskarżony musi mieć obrońcę również wtedy, gdy sąd uzna to za niezbędne ze względu na okoliczności utrudniające obronę” (są to przeważnie sytuacje, gdy oskarżony ze względu na swą nieporadność życiową nie jest w stanie należycie bronić swych praw przed sądem).

Wskazać również należy, że stosownie do § 4 tegoż artykułu jeżeli w toku postępowania biegli lekarze psychiatrzy stwierdzą, że poczytalność oskarżonego zarówno w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu, jak i w czasie postępowania nie budzi wątpliwości, udział obrońcy w dalszym postępowaniu nie jest obowiązkowy. Prezes sądu, a na rozprawie sąd, może wówczas cofnąć wyznaczenie obrońcy.

Dlatego też, jeżeli Pański kolega nie jest nałogowym alkoholikiem ani też nie cierpi na jakąś chorobę psychiczną, należy się spodziewać, iż po tych badaniach obrońca z urzędu zostanie mu cofnięty.

W powyższych sytuacjach nie jest w ogóle potrzebny wniosek oskarżonego o przydzielenie mu obrońcy z urzędu, jednakże w dalszym etapie może on wnosić w oparciu o art. 78 Kodeksu postępowania karnego o ustanowienie mu przez sąd takiego obrońcy z urzędu, jeżeli w sposób należyty wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów obrony bez uszczerbku dla niezbędnego utrzymania siebie i rodziny.

Jaka kara grozi za kradzież z włamaniem?

Odnosząc się natomiast do kwestii odpowiedzialności karnej za zarzucany Panu i Pańskiemu koledze czyn, to wskazać należy, iż stosownie do art. 279 § 1 Kodeksu karnego „kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Można zatem uznać, iż grozi Panu kara pozbawienia wolności w wymiarze od 1 roku do lat 10, jednakże należy się także spodziewać, że w związku z dość niską szkodliwością społeczną czynu, jakiego dopuścił się Pański kolega, i który zarzucany jest również Panu (bez użycia przemocy wobec osób, skradzione mienie zapewne nie było znacząco cenne, brak wcześniejszych Pana konfliktów z prawem itp.), orzeczona ewentualnie kara zapewne będzie oscylować w dolnych granicach zagrożenia karnego, a z dużą dozą prawdopodobieństwa orzeczona zostanie wobec Pana również z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

W obecnej sytuacji najrozsądniejszym wyjściem byłoby zwrócenie się przez Pana o pomoc do adwokata z wyboru, a jeżeli nie stać Pana na opłacenie wynagrodzenia takiego obrońcy bez uszczerbku dla siebie i swojej rodziny, zasadnym byłoby zwrócenie się do sądu o wyznaczenie Panu obrońcy z urzędu.

Oceniając przedstawiony przez Pana stan faktyczny sprawy, w szczególności tę okoliczność, iż rzekomo skradziony sprzęt audio nie został odnaleziony oraz to, że kamery przemysłowe na miejscu zdarzenia pokazały, że nie uczestniczył Pan fizycznie w tym włamaniu, można stwierdzić, iż zachodzą uzasadnione podstawy do ubiegania się o całkowite uniewinnienie Pana od stawianych Panu zarzutów. Dlatego też, w celu podjęcia skutecznej obrony, najwłaściwszym właśnie byłoby skorzystanie przez Pana z pomocy zawodowego obrońcy sądowego.

Jeśli jest Pan zainteresowany dalszą pomocą, to informuję, że nasz serwis świadczy również usługi w zakresie przygotowania pism, reprezentacji przedsądowej oraz sądowej.