Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzupełnienie braków formalnych w pozwie o alimenty

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 24.03.2019

Złożyłam pozew o alimenty (jestem samotną matką wychowującą 2 synów). W odpowiedzi z sądu dostałam wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pisma, które dotyczą m.in. wskazania, czy strony podejmowały próbę mediacji lub innego pozasądowego rozwiązania sporu. Żadnych prób mediacji nie podejmowaliśmy, gdyż pozwany zgadza się na moje warunki, które umieściłam w pozwie. Pozew został złożony tylko dlatego, że potrzebny jest do wniosku 500+. Jak mam odpowiedzieć na pismo?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Sądy często wzywają do uzupełnienia pozwu czy innych wniosków składanych do sądu, czasem z powodu naprawdę poważnych braków, a czasem rzeczy drobnych. W Kodeksie postępowania cywilnego wprowadzono kilka przepisów dotyczących mediacji oraz ugody. Na przykład w art. 10 wprowadzono zapis, iż w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd dąży do ugodowego załatwienia, w szczególności nakłania strony do ugody. Stąd nic dziwnego, że sąd pragnie mieć tę informację. Tak naprawdę najważniejsze jest, żeby udzielić odpowiedzi i nie będzie dla Państwa żadnych konsekwencji niezależnie od tego, czy napisze Pani, że podjęto próbę mediacji czy też nie. Tak naprawdę możliwe są trzy scenariusze. Może Pani napisać, iż podejmowała Pani próby dojścia do porozumienia i pozwany zasadniczo wyraził wobec Pani wolę ugodowego rozwiązania sprawy i jest skłonny płacić alimenty, jednakże ma Pani interes prawny w wydaniu wyroku zasądzającego alimenty, zwłaszcza że pozwany może zaprzestać dobrowolnego płacenia alimentów, a nie będzie Pani mogła ich wyegzekwować.

 

Z drugiej strony, jeśli nie chce Pani w jakikolwiek sposób przyznawać, czy sugerować, że istnieje między Państwem jakiekolwiek porozumienie, wówczas może Pani wskazać, że nie były prowadzone żadne rozmowy mediacyjne czy ugodowe, gdyż istnieje między Państwem konflikt osobisty, który uniemożliwia dojście do porozumienia.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Uzupełnienie braków formalnych w pozwie o alimenty

Trzecia opcja to stwierdzenie, iż prowadzone były rozmowy ugodowe, jednakże nie doszli Państwo do porozumienia, w związku z czym niniejszy pozew był konieczny.

 

To do Pani należy decyzja, które z tych rozwiązań należy wybrać. Stosunkowo bezpieczna wydaje się być ostatnia opcja, jednakże tak, jak pisałam, niezależnie czy Pani napisze, ze były prowadzone rozmowy czy też nie, najważniejsze jest, aby udzielić odpowiedzi w przewidzianym terminie i sąd nie wyciągnie wobec Pani konsekwencji nawet w przypadku, gdy Pani odpisze, że nie prowadziła żadnych rozmów i nie chce ugodowego załatwienia sprawy. Tak więc powinna Pani odpisać: „W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia braków z dnia … Niniejszym informuję, iż …” [i tutaj powinna Pani wybrać odpowiedź, która najbardziej Pani odpowiada]. Może Pani też porozmawiać z pozwanym, aby dokonać uzgodnień, czy Państwo chcą dojść do porozumienia, czy też nie, czy przyznać się do tego przed sądem. Może być tak, że Państwo prowadzili rozmowy, nie doszli do porozumienia, ale pozwany potem przemyślał i zgadza się, uznaje powództwo, zarówno co do samego faktu alimentów, jak i ich wysokości.

 

Proszę więc wybrać opcję, która Pani odpowiada, i proszę pamiętać, iż lepiej zbyt wiele w sądzie nie kłamać ani nie naciągać, gdyż nie jest wcale trudno później zostać na czymś przyłapanym, a jeśli już, to dobrze się przygotować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • pięć + cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Wspólne zamieszkanie z samotną matką a prawo dzieci do alimentów

Poznałem samotną matkę wychowującą dwoje dzieci, które otrzymują alimenty. Czy jeśli się do niej wprowadzę, dzieci stracą prawo do alimentów? Dopiero będę szukał pracy w Polsce, na razie nie wykazuję żadnego dochodu.

Ile może wynosić świadczenie alimentacyjne?

Moja była partnerka (nie byliśmy małżeństwem) żąda alimentów na dziecko w kwocie 2000 zł miesięcznie. Moim zdaniem to za dużo – zaproponowałem 1200 zł. Aktualnie zarabiam ok. 6000 zł miesięcznie, posiadam też mieszkanie. Płacę za prywatne ubezpieczenie zdrowotn

Alimenty dla rodzica i problem z jego długami

Czy moja mama, mając emeryturę, może żądać ode mnie alimentów? Cierpi na chorobę psychiczną i dlatego narobiła wiele długów, od kilku miesięcy nie opłaca też rachunków za mieszkanie. Nie jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę być wezwany do spłaty jej długów? Jak mogę tego unikną
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »