Mamy 11 498 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uzupełnienie braków formalnych w pozwie o alimenty

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 24.03.2019

Złożyłam pozew o alimenty (jestem samotną matką wychowującą 2 synów). W odpowiedzi z sądu dostałam wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pisma, które dotyczą m.in. wskazania, czy strony podejmowały próbę mediacji lub innego pozasądowego rozwiązania sporu. Żadnych prób mediacji nie podejmowaliśmy, gdyż pozwany zgadza się na moje warunki, które umieściłam w pozwie. Pozew został złożony tylko dlatego, że potrzebny jest do wniosku 500+. Jak mam odpowiedzieć na pismo?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uzupełnienie braków formalnych w pozwie o alimenty

Fot. Fotolia

Sądy często wzywają do uzupełnienia pozwu czy innych wniosków składanych do sądu, czasem z powodu naprawdę poważnych braków, a czasem rzeczy drobnych. W Kodeksie postępowania cywilnego wprowadzono kilka przepisów dotyczących mediacji oraz ugody. Na przykład w art. 10 wprowadzono zapis, iż w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd dąży do ugodowego załatwienia, w szczególności nakłania strony do ugody. Stąd nic dziwnego, że sąd pragnie mieć tę informację. Tak naprawdę najważniejsze jest, żeby udzielić odpowiedzi i nie będzie dla Państwa żadnych konsekwencji niezależnie od tego, czy napisze Pani, że podjęto próbę mediacji czy też nie. Tak naprawdę możliwe są trzy scenariusze. Może Pani napisać, iż podejmowała Pani próby dojścia do porozumienia i pozwany zasadniczo wyraził wobec Pani wolę ugodowego rozwiązania sprawy i jest skłonny płacić alimenty, jednakże ma Pani interes prawny w wydaniu wyroku zasądzającego alimenty, zwłaszcza że pozwany może zaprzestać dobrowolnego płacenia alimentów, a nie będzie Pani mogła ich wyegzekwować.

 

Z drugiej strony, jeśli nie chce Pani w jakikolwiek sposób przyznawać, czy sugerować, że istnieje między Państwem jakiekolwiek porozumienie, wówczas może Pani wskazać, że nie były prowadzone żadne rozmowy mediacyjne czy ugodowe, gdyż istnieje między Państwem konflikt osobisty, który uniemożliwia dojście do porozumienia.

 

Trzecia opcja to stwierdzenie, iż prowadzone były rozmowy ugodowe, jednakże nie doszli Państwo do porozumienia, w związku z czym niniejszy pozew był konieczny.

 

To do Pani należy decyzja, które z tych rozwiązań należy wybrać. Stosunkowo bezpieczna wydaje się być ostatnia opcja, jednakże tak, jak pisałam, niezależnie czy Pani napisze, ze były prowadzone rozmowy czy też nie, najważniejsze jest, aby udzielić odpowiedzi w przewidzianym terminie i sąd nie wyciągnie wobec Pani konsekwencji nawet w przypadku, gdy Pani odpisze, że nie prowadziła żadnych rozmów i nie chce ugodowego załatwienia sprawy. Tak więc powinna Pani odpisać: „W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia braków z dnia … Niniejszym informuję, iż …” [i tutaj powinna Pani wybrać odpowiedź, która najbardziej Pani odpowiada]. Może Pani też porozmawiać z pozwanym, aby dokonać uzgodnień, czy Państwo chcą dojść do porozumienia, czy też nie, czy przyznać się do tego przed sądem. Może być tak, że Państwo prowadzili rozmowy, nie doszli do porozumienia, ale pozwany potem przemyślał i zgadza się, uznaje powództwo, zarówno co do samego faktu alimentów, jak i ich wysokości.

 

Proszę więc wybrać opcję, która Pani odpowiada, i proszę pamiętać, iż lepiej zbyt wiele w sądzie nie kłamać ani nie naciągać, gdyż nie jest wcale trudno później zostać na czymś przyłapanym, a jeśli już, to dobrze się przygotować.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 1 =

»Podobne materiały

Alimenty dla rodzica i problem z jego długami

Czy moja mama, mając emeryturę, może żądać ode mnie alimentów? Cierpi na chorobę psychiczną i dlatego narobiła wiele długów, od kilku miesięcy nie opłaca też rachunków za mieszkanie. Nie jest ubezwłasnowolniona. Czy mogę być wezwany do spłaty jej długów? Jak mogę tego uniknąć? Dodam, że mieszkamy os

 

Łożenie na dziecko przez matkę i ojca po rozwodzie

Sześć lat temu rozwiodłem się z żoną. Mieszka ona z naszym 15-letnim synem, na którego płacę 700 zł alimentów, przy czym sąd orzekł, że potrzeby dziecka mieszczą się w kwocie 1500 zł. Jak rozumiem, pozostałe 800 zł powinna na dziecko wykładać jego matka. Ona jednak tego nie robi, utrzymuje syna wyłą

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »