Przedawnienie mandatu za jazdę bez ważnego biletu

Cztery lata temu jechałam autobusem bez ważnego biletu. Zostałam zatrzymana przez kontrolerów, którzy spisali moje dane, ale nic nie podpisywałam. Teraz ściga mnie firma windykacyjna, powołując się na art. 123 Kodeksu cywilnego. Czy mandat bez podpisu jest ważny? Czy muszę płacić tak starą karę?

Zasadniczą kwestią jest to, czy został wydany w stosunku do Pani nakaz zapłaty wynikający z roszczenia.

Jeśli tak i stał się prawomocny, to – no cóż – firma windykacyjna ma prawo skierować sprawę do komornika po opatrzeniu wyroku w klauzulę wykonalności i tu nie ma pola manewru.

Jeżeli natomiast nie został wydany nakaz zapłaty lub został wydany, ale nie jest prawomocny i można się od niego odwołać, wyjściem jest podniesienie zarzutu przedawnienia.

Zgodnie z art. 778 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „roszczenia z umowy przewozu osób przedawniają się z upływem roku od dnia wykonania przewozu, a gdy przewóz nie został wykonany – od dnia, kiedy miał być wykonany”.

Art. 778 jest przepisem szczególnym w rozumieniu art. 118 K.c. i w stosunku do roszczeń, których dotyczy, wyłącza zastosowanie terminów przedawnienia ustanowionych tym przepisem

Windykacja powołuje się na art. 123 K.c. mówiący o przerwaniu biegu przedawnienia.

Proszę przeanalizować, czy nie było w okresie tych czterech lat zdarzenia, które spowodowałoby przerwanie biegu rocznego terminu przedawnienia.

Aby roszczenie majątkowe nie uległo przedawnieniu, musi nastąpić przed jego upływem przerwa biegu przedawnienia.

Zgodnie z powołanym art. 123 K.c. bieg przedawnienia roszczenia ulega przerwaniu w następujących przypadkach:

  1. „przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia [przykładem byłoby tu złożenie przez MZK do sądu pozwu o zasądzenie należności],
  2. przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje [uznanie roszczenia może nastąpić w dowolnej formie, na przykład jeśli w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty prosiła Pani o rozłożenie sumy na kilka rat],
  3. przez wszczęcie mediacji”.

Skutkiem przerwania biegu przedawnienia roszczenia jest to, iż przedawnienie biegnie na nowo. Bieg przedawnienia może być przerywany wielokrotnie i za każdym razem przedawnienie biegnie na nowo.

Jeżeli bieg przedawnienia został przerwany na skutek czynności podjętych przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju, przedawnienie rozpoczyna bieg na nowo dopiero, gdy postępowanie zostanie prawomocnie zakończone.

W tym miejscu chcę zwrócić uwagę na treść art. 125 § 1 K.c., zgodnie z którym „roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzajualbo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed takim sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia sięz upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy”.

Brak podpisu na mandacie może być utrudnieniem dla firmy windykacyjnej w udowodnieniu, że jechała Pani tym środkiem komunikacji. Ale ten fakt może być podnoszony przed sądem. Jeśli do tej pory nie wydano nakazu zapłaty – nie powinna się Pani przejmować, jednakże proszę pilnować korespondencji z sądu, aby móc w terminie złożyć stosowny sprzeciw – jeśli zostanie wydany nakaz zapłaty – powołując się chociażby na okres przedawnienia.