.
Udzieliliśmy ponad 128,9 tys. porad prawnych i mamy 14 592 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Zwrot składek płaconych na KRUS po wykreśleniu z ubezpieczenia

• Autor: Irena Sawa

Od 2005 r. byłam ubezpieczona w KRUS i płaciłam regularnie składki do września 2010 r. W kwietniu 2009 r. wyszłam za mąż i na tej podstawie KRUS wykreślił mnie z ubezpieczenia od 1 maja 2009 r. Czy mogę ubiegać się o zwrot składek zapłaconych za okres od maja 2009 r. do września 2010 r.? Jak to zrobić?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Zwrot składek płaconych na KRUS po wykreśleniu z ubezpieczenia

Wystąpienie z wnioskiem do KRUS o zwrot składek

Biorąc pod uwagę przepis art. 36 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.) Prezes Kasy Ubezpieczenia Społecznego Rolników wydaje decyzję w sprawie zwrotu nadpłaconych składek.

 

W związku z powyższym sugeruję wystąpić do oddziału KRUS z pisemnym wnioskiem o zwrot składek za okres od dnia 1 maja 2009 r. do dnia 30 września 2010 r. (pełne kwartały).

 

W uzasadnieniu wniosku bardzo proszę zaznaczyć, iż od roku 2005 była Pani ubezpieczona w KRUS i płaciła regularnie składki do miesiąca września 2010 r.

 

W kwietniu 2009 r. wyszła Pani za mąż i na tej podstawie (odpis aktu małżeństwa) KRUS wykreślił Panią z ubezpieczenia społecznego rolników – od 1 maja 2009 r.

 

W związku z powyższym wnosi Pani o zwrot nadpłaconych składek na rzecz KRUS, licząc od daty wykreślenia z ubezpieczenia.

 

W załączeniu proponuję dołączyć kserokopię aktu małżeństwa oraz decyzję KRUS o wykreśleniu z ubezpieczenia społecznego rolników od dnia 1 maja 2009 r.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Irena Sawa

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – Filia w Rzeszowie. Ukończyła aplikację administracyjną w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Jaśle. Zdała egzamin referendarski w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Była ponadto aplikantką sądową Sądu Okręgowego w Krośnie. Obecnie jest doktorantką Uniwersytetu Rzeszowskiego, przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

 

Długoletni pracownik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, obecnie przez okres ponad dziesięciu lat związana zawodowo z administracją samorządową. Była wykładowcą prawa spadkowego na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sanoku. Prowadziła zajęcia z zakresu prawa oświatowego dla kandydatów na dyrektorów szkół w ramach kursu „Zarządzanie oświatą”.

 

Interesuje się i udziela porad z zakresu prawa pracy, prawa ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego, prawa rodzinnego, prawa spadkowego, prawa karnego, prawa administracyjnego oraz prawa oświatowego.

 

Autorka publikacji z zakresu prawa pracy i prawa ubezpieczeń społecznych, w tym glosy w specjalistycznych czasopismach prawniczych i ochrony pracy, w szczególności: „Lus et Administratio, Facultas Iuridica Universitatis Ressoviensis”, „Polityka Społeczna”, „Praca i Zabezpieczenie Społeczne”, „Przyjaciel przy pracy”, „Monitor Prawa Pracy”.


.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu