Nieodpłatne przekazanie drogi gminie

Pewna droga ma sześciu współwłaścicieli. Osoby te wykorzystują drogę, aby dojechać do swoich posesji. Droga jest asfaltowa i została wykonana nakładem współwłaścicieli. Wszyscy współwłaściciele zgadzają się na nieodpłatne przekazanie drogi gminie. Jak przeprowadzić taką procedurę?

Nieodpłatne przekazanie drogi gminie

Nieodpłatne przekazanie nieruchomości

Prawo polskie przewiduje od niedawna możliwość zawarcia umowy tzw. nieodpłatnego przekazania nieruchomości. Ustawa nowelizująca przepisy Kodeksu cywilnego z dnia 23 lipca 2008 r. (Dz. U. Nr 163, poz. 1012) wprowadziła do tego kodeksu, do księgi trzeciej, tytuł XXXIII1. Zmiana weszła w życie z dniem 11 października 2008 r.

Jak podaje przepis art. 9021 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.):

„Art. 9021. § 1. Przez umowę przekazania nieruchomości jej właściciel zobowiązuje się nieodpłatnie przenieść na gminę albo na Skarb Państwa własność nieruchomości.

§ 2. Skarb Państwa może zawrzeć umowę przekazania nieruchomości, gdy gmina miejsca położenia całej albo części nieruchomości nie skorzystała z zaproszenia do jej zawarcia w terminie trzech miesięcy od dnia złożenia zaproszenia przez właściciela nieruchomości”.

Jak wynika z treści zacytowanego wyżej przepisu, nie można niestety zmusić gminy do zawarcia takiej umowy, jeśli nie będzie ona chciała – za pośrednictwem swego organu wykonawczego (wójta, burmistrza lub prezydenta miasta) – skorzystać z zaproszenia skierowanego przez właściciela nieruchomości. Stanowi to wyraz obowiązującej w prawie polskim zasady swobody umów, wynikającej z art. 3531 K.c.

Wystosowanie do gminy zaproszenia do zawarcia umowy nieodpłatnego przekazania nieruchomości

Ponieważ panuje zgoda pomiędzy wszystkimi współwłaścicielami nieruchomości stanowiącej drogę co do sposobu zadysponowania i rozporządzenia nieruchomością, należy rozpocząć całą „procedurę” od wystosowania do gminy zaproszenia do zawarcia umowy nieodpłatnego przekazania nieruchomości. W zaproszeniu proszę opisać tę nieruchomość (położenie, powierzchnię, stan), można dołączyć dowód stwierdzający przysługujące prawo własności (odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów i budynków). Nie ma przeszkód, aby wskazać na powody decyzji współwłaścicieli, choć nie ma takiego obowiązku. Zaproszenie powinni podpisać wszyscy współwłaściciele lub np. jeden z nich, dołączając stosowne pełnomocnictwa od pozostałych.

Przekazanie nieruchomości Skarbowi Państwa

Następnie pozostaje oczekiwać na odpowiedź władz gminy. Jednak aby wcześniej poznać szanse na pozytywną reakcję na zaproszenie, można osobiście złożyć zaproszenie w sekretariacie wójta (burmistrza, prezydenta), łącząc tę czynność z osobistym spotkaniem. Jeśli gmina nie wyrazi chęci skorzystania z zaproszenia w terminie trzech miesięcy od dnia jego wpływu, nieruchomość (np. drogę) można przekazać Skarbowi Państwa, który już nie może odmówić zawarcia umowy.

W jakiej formie powinna być zawarta umowa przekazania nieruchomości?

Przekazanie nieruchomości następuje w drodze aktu notarialnego, którego koszty, wedle ustalonej praktyki, powinien ponieść podmiot nabywający nieruchomość omawianą drogą. Zgodnie z treścią przepisu art. 158 K.c. umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Umowa przekazania nieruchomości stanowi wyjście naprzeciw oczekiwaniom właścicieli, dla których określona nieruchomość z różnych względów stała się uciążliwa w utrzymaniu, pozwala wyzbyć się m.in. kłopotliwego obciążenia podatkowego. Ponadto – co istotne – zgodnie z treścią art. 9022 K.c. właściciel nie ponosi odpowiedzialności za żadne wady przekazywanej nieruchomości (fizyczne lub prawne), chyba że strony transakcji inaczej postanowiły.

Z chwilą zawarcia stosownej umowy nieodpłatnego przekazania nieruchomości w formie aktu notarialnego własność nieruchomości od razu przechodzi na nabywcę, co stanowi wyraz tzw. zasady konsensualności umów w prawie polskim (art. 155 § 1 K.c.). Nie ma zatem dodatkowego obowiązku wprowadzania gminy lub Skarbu Państwa w posiadanie tej nieruchomości (drogi). Nabywca staje się właścicielem z dniem zawarcia umowy, a potwierdzeniem tego nowego stanu prawnego będzie późniejszy wpis w księdze wieczystej na podstawie wniosku zawartego w treści aktu notarialnego.