Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna od babci dla wnuczki

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 09.12.2014

Otrzymałam od babci w formie darowizny 40 00 zł. Czy muszę od tego zapłacić podatek? Jako skorzystać ze zwolnienia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do zasady taka darowizna podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, którego jest Pani w tym przypadku podatnikiem. Może Pani jednak skorzystać ze zwolnienia jako zstępna (czyli tu wnuczka), otrzymując darowiznę od wstępnej, tj. od babci, jeśli spełni Pani jego warunki, czyli:

 

  1. W terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego złoży w urzędzie skarbowym zawiadomienie na druku SD-Z2. Od kiedy należy 6 miesięcy liczyć? Na ogół od otrzymania pieniędzy. Dlaczego? Jest tak, bowiem obowiązek podatkowy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania tej formy z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.
  2. Udokumentuje otrzymanie wymienionych 40 000 złotych od babci dowodem przekazania na rachunek bankowy albo rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • III - V =

»Podobne materiały

Pomoc finansowa dla znajomego i odliczenie jej od podatku

Wspieram finansowo znajomego, który jest bezrobotny i ciężko chory. Darowizny na jego rzecz znacznie uszczuplają mój budżet. Czy mogłabym je odliczyć od podatku? Czy byłoby to możliwe, gdybym założyła np. fundację?

 

Podatek od spadku z 1994 r.

Moja małżonka wraz z bratem odziedziczyli po rodzicach dom o wartości 120 000 zł i chcieliby go przepisać na siebie. Mama zmarła w 1994 r., a tata w 2001. Jaki podatek od spadku małżonka z bratem będą musieli zapłacić urzędowi skarbowemu? Nie wszczęto jeszcze sprawy spadkowej.

 

Rozliczenie darowizny pieniężnej od rodziców

Rodzice chcieliby przekazać mi sporą darowiznę pieniężną w wysokości około 100 000 zł. Jak powinna być przekazana ta darowizna? W formie przelewu? Jakie kroki należy dalej poczynić, aby przekazanie darowizny odbyło się zgodnie z prawem? Jak należy rozliczyć otrzymaną darowiznę, zgłosić wszystko do u

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »