Rozwiązanie umowy podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Czy podczas trwania urlopu na poratowanie zdrowia mogę rozwiązać z pracodawcą umowę o pracę za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym?

Rozwiązanie umowy podczas urlopu dla poratowania zdrowia

Fot. Fotolia

Czy pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę gdy przebywa na urlopie dla podratowania zdrowia?

Zakaz zwolnienia w czasie nieobecności pracownika w pracy dotyczy tylko pracodawcy. To pracodawca nie może wypowiedzieć pracownikowi umowy o pracę, gdy pracownik jest nieobecny w pracy.

Zakaz taki nie dotyczy pracownika. Pracownik może bowiem wypowiedzieć umowę o pracę nawet wtedy, gdy jest na urlopie dla poratowania zdrowia. To samo dotyczy porozumienia stron.

Warto jednak podkreślić, że zgodnie z art. 23 ust. 4 pkt 1 w związku z art. 27 ustawy Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2017 r., poz. 1189) rozwiązanie stosunku pracy z nauczycielem może nastąpić również na mocy porozumienia stron. Przy czym na porozumienie stron zgodę muszą wyrazić obie strony a więc i dyrektor.

Słowem nie ma przeciwwskazań, aby Pani przedłożyła dyrektorowi propozycję zakończenia stosunku pracy za porozumieniem stron, mimo że jest Pani na urlopie dla poratowania zdrowia, i aby to rozwiązanie nastąpiło z dnia na dzień. Jeśli dyrektor wyrazi zgodę umowa się rozwiąże.