Działalność gospodarcza nauczyciela w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia

• Opublikowano: 14-08-2022 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal

Jestem nauczycielem na pełnym etacie, z 22-letnim stażem pracy, dodatkowo prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą - gabinet terapeutyczny. W gabinecie zatrudniam umową-zleceniem dwie osoby. Planuję skorzystać z rocznego urlopu dla poratowania zdrowia. Co powinnam zrobić, żeby nie zawieszać działalności? Czy mogę ustanowić męża (bardzo bym chciała) pełniącym obowiązki, czy raczej pełnomocnikiem do prowadzenia działalności gospodarczej? I jeśli, to czy notarialnie? Czy powinien być zatrudniony w gabinecie, czy po prostu prowadzić za mnie działalność? Co jeszcze powinnam wiedzieć?

Działalność gospodarcza nauczyciela w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia

Działalność nauczyciela w trakcie urlopu dla poratowania zdrowia

Kwestią związaną z działalnością gospodarczą nauczyciela podczas korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia zajmował się Sąd Najwyższy, w związku z czym została utrwalona pewna linia orzecznicza w tym temacie.

Zgodnie z art. 73 ust. 7 ustawy Karata Nauczyciela w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Wykładni tego przepisu dokonał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 listopada 2019 r. (sygn. akt I PK 238/18). Sąd Najwyższy stwierdził:

„Skoro omawiany urlop służy zapewnieniu nauczycielowi możliwości poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełniej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia i cel ten można osiągnąć przez powstrzymywanie się od pracy, to aksjologicznie nieuzasadnione byłoby odmawianie tego prawa nauczycielowi tylko z tego względu, że ma on inne źródła utrzymania. Innymi słowy, gdyby ustawodawca miał na uwadze względy ekonomiczne, to nie mogłyby one przesądzać o prawie do zwolnienia od pracy w celu poddania się zalecanemu leczeniu dla odzyskania pełniej zdolności do pracy i kontynuowania zatrudnienia, a co najwyżej o kwestii odpłatności udzielanego prawa (np. o przyznaniu bezpłatnego urlopu dla poratowania zdrowia dla nauczycieli, którzy mają inne – poza pracą nauczycielską – źródła dochodów), co zresztą mogłoby budzić wątpliwości w świetle zasady równości wobec prawa”.

Sąd Najwyższy odwołał się tu do podobieństw urlopu dla poratowania zdrowia do usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy i pobierania z tego tytułu zasiłku:

„Pojęcie pracy zarobkowej z art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej było przedmiotem wypowiedzi Sądu Najwyższego. Ogólnie rzecz ujmując, Sąd Najwyższy przyjmuje, że pracą zarobkową na gruncie tego przepisu jest aktywność ludzka, która zmierza do uzyskania zarobku, chodzi więc nie tylko o czynności, które przynoszą ubezpieczonemu bezpośrednią korzyść majątkową w postaci środków pieniężnych otrzymywanych wprost za wykonanie tych czynności, ale także te, które wiążą się z perspektywą otrzymania korzyści majątkowych. Przejawia się ona w wykonywaniu pracy w potocznym tego słowa znaczeniu, a więc wykonywaniu osobiście czynności na podstawie różnych stosunków prawnych – stosunku pracy, stosunków o charakterze cywilnoprawnym, a także w ramach prowadzonej własnej działalności gospodarczej (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 20 stycznia 2005 r., I UK 154/04, OSP 2006 nr 4, poz. 43 i powołane w jego uzasadnieniu orzecznictwo). W przypadku działalności gospodarczej wykonywanie pracy polega na osobistym wykonywaniu: usług w ramach tej działalności lub czynności organizacyjnych – faktycznych i formalnoprawnych związanych z bieżącym funkcjonowaniem przedsiębiorcy (por. wyroki Sądu Najwyższego: z dnia 3 grudnia 1999 r., II UKN 236/99, OSNAPiUS 2001 nr 7, poz. 237; z dnia 19 lipca 2001 r., II UKN 494/00, OSNP 2003 nr 9, poz. 234; z dnia 17 stycznia 2002 r., II UKN 710/00, OSNP 2003 nr 20, poz. 498; dnia 7 października 2003 r., II UK 76/03, OSNP 2004 nr 14, poz. 247; z dnia 5 kwietnia 2005 r., I UK 370/04, OSNP 2005 nr 21, poz. 342; z dnia 14 grudnia 2005 r., III UK 120/05, OSNP 2006 nr 21–22, poz. 338)”.

Pełnomocnictwo do prowadzenia DG przez męża

W stanie faktycznym, w którym Sąd Najwyższy orzekał i przyznał rację nauczycielowi, nauczyciel prowadzący działalność gospodarczą upoważnił współmałżonka do prowadzenia spraw firmy, a czynności zawodowe powierzył zatrudnionym pracownikom.

Tak też w Pani przypadku wystarczy, że na piśmie ustanowi Pani męża pełnomocnikiem do spraw przedsiębiorstwa i zgłosi pełnomocnictwo do CEiDG. Przy czym proszę pamiętać, że do spraw podatkowych musi być odrębne pełnomocnictwo zgłoszone na odpowiednim druku do urzędu skarbowego. Mąż nie musi być Pani pracownikiem. Jeśli pełnomocnik będzie działał nieodpłatnie, to co do zasady mamy tu do czynienia z powstaniem przychodu z nieodpłatnego świadczenia usług.

Niemniej jednak w opisanym przypadku wartość tego nieodpłatnego świadczenia (obliczona zgodnie z art. 11 ust. 2–2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jako otrzymana od osób zaliczonych do zerowej grupy w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn wolna jest od opodatkowania.